Odette Toulemonde et autres histoires

Ona pamięta wszystko. Jego smak, zapach, miękki dotyk jego dłoni. Takiej miłości i namiętności nie przeżyła ani nigdy wcześniej, ani nigdy później. I nie było ważne, że był księciem. Prawdziwym. Wystarczyło, że pozostawał władcą jej serca. Ich więź nigdy nie została przerwana, mimo że nie dane było im być razem. Czy ta historia to wymysł samotnej kobiety czy najcenniejsze ze wspomnień? Eric...

Czy ta historia to wymysł samotnej kobiety czy najcenniejsze ze wspomnień?
Eric Emmanuel Schmitt z wrażliwością i wyczuciem przedstawia różne oblicza miłości: miłość młodzieńczą, niespełnioną, zakazaną. Miłość, która prowadzi do zbrodni i na którą czeka się całe życie. Nikt piękniej od niego nie przedstawia tak wielu odcieni tego uczucia.

Opowiadania zawarte w zbiorze:

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Mollinka_90 | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Do opowiadań, jako krótkich form literackich, podchodzę z zasady z dużą ostrożnością. Bo jak ująć w kilku stronach tekstu historię całego nieraz życia, historię jednej znajomości, jednej wielkiej miłości? Są jednak ludzie pióra, którym ta sztuka się udaje z dużym powodzeniem. Do takich autorów należy Eric-Emmanuel Schmitt.

Zbiór "Historie miłosne" rozpoczyna wydane również samodzielnie znane opowiadanie "Marzycielka z Ostendy". Pozostałe wg mnie niczym mu nie ustępują. Historie przedstawione przez Schmitta opiewają różne odcienie miłości, tej wyidealizowanej, możliwej do przeżycia tylko w marzeniach oraz miłości zazdrosnej, skłaniającej ku zbrodni. Miłość przedstawiona przez pisarza to także uczucie dające nadzieję, podtrzymującej przy życiu, gdy wszystko dookoła zawodzi, miłości wybaczającej i zdolnej do wybaczenia.

Z pewnością opowiadania spodobają się wszystkim romantycznie usposobionym czytelnikom, mogą być doskonałym umileniem leniwej niedzieli. Moim ulubionym opowiadaniem...

Gosia | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 marca 2014

Trzy pierwsze opowiadania pochodzą z innej książki E.E. Schmitta "Marzycielka z Ostendy", którą już wcześniej przeczytałam, ale chętnie je sobie przypomniałam.
Autor ten ma zdolność do pisania o rzeczach trudnych, w prosty i trafiający do czytelnika sposób. Tym razem głównym tematem jest miłość. Schmitt jak zwykle czaruje słowem i pokazuje różne oblicza miłości. Mamy miłość z elementami erotyzmu, miłość nieufną prowadzącą do zbrodni, miłość cierpliwą, miłość niespodziewaną i na pozór niemożliwą, opowieść o miłości, której nie można odkładać "na później" bo wtedy może okazać się za późno, historię o zdradzie i podwójnym życiu, a równocześnie o miłości ponad wszystko.
Piękne, wzruszające i czasem zaskakujące historie, nad którymi trzeba się chwilkę zastanowić.
Warto poświęcić trochę czasu i poznać losy bohaterów opowiadań Pana Schmitta.

Dia | 2013-05-09
Przeczytana: 08 maja 2013

Miłość nie jedno ma imię i nie jest odkryciem, ze odcieni tego uczucia, barw i form jest tak dużo jak par na świecie. Trudne jest dlatego podejmowanie się scharakteryzowania tego uczucia w jednej książce. Moim zdaniem Schmittowi się to dość udało.
Nasze recenzje książek są trochę jak nasz pamiętnik wiec ja czytałam te opowiadania w szpitalu, gdzie człowiek nie chce skupiać się nad tym co dookoła a chce jak najbardziej zagłębić się w czytanej lekturze. Książka mnie wciągnęła a ja dałam się jej wciągnąć. Niestety najlepsze opowiadania są na początku oprócz Tektoniki Uczuć, która jest trochę podobna do filmu” Sztuka Zrywania” z Jennifer Aniston gdzie niewinna sprzeczka kochanków doprowadza do takiej lawiny wydarzeń, że nie ma już powrotu. Ciekawe spostrzeżenie, że miłość nie powinna być testowana, że ufność i wiara to podstawy związku.
Moim ulubionym opowiadaniem jest Marzycielka z Ostendy i Odette Jakkażda ale nie będę zdradzała fabuły.
Jest to druga powieść Schmitta jaką...

Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Kolejna książka Schmitta, którą człowiek kończy czytać, zamyka okładką magiczną treść i siedzi...siedzi w zamyśleniu...totalna hipnoza. Jestem pod wielkim wrażeniem przedstawionych bohaterów, historii, które zostały ukazane oraz całokształtu, jaki wynika z połączenia wszystkich opowiadań w jednej książce. Gorąco polecam wszystkim.

Z trzema pierwszymi opowiadaniami zetknęłam się już wcześniej, w innym zbiorze opowiadań autora. Niemniej chętnie je sobie przypomniałam. Schmitt pokazuje czytelnikowi różne oblicza miłości. To najbardziej mi się podoba. Opowiadania trafiają do serc. Polecam :))

"Marzycielka z Ostendy" 8/10
"Wszystko, czego potrzeba do szczęścia": 7/10

IwonaGa | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 maja 2015

Dzięki p. Schmitt polubiłam opowiadania, a przynajmniej w jego wydaniu. W krótkiej formie zawiera się ogromna treść. Historie są tak pełne, nie dają odsapnąć. Duża różnorodność postaci i emocji, i za każdym razem zaskoczenie, nic nie jest oczywiste. Spora dawka przyjemności !!

Magda | 2012-04-12
Przeczytana: kwiecień 2012

Zbiór opowiadań Shmitta. Dość ciekawy. Jednak czytając miałam wrażenie, że całe zło tego świata to... kobiety. W każdym opowiadaniu kobieta była przedstawiana jako ta, która wykorzystuje, zatruwa życie mężczyźnie, nie może się zdecydować, co tak naprawdę czuje. Na tle tych opowiadań zdecydowanie wyróżniają się "Kobieta z bukietem", "Wszystko, czego potrzeba do szczęścia".

Nicość | 2013-12-28

Cudowne opowiadania. O miłości, jak wskazuje tytułu. Różnorodnej miłości. Polecam.

Monika | 2012-02-12
Przeczytana: kwiecień 2011

Cudowne historie - przeczytałam jednym tchem i myślę, że kiedyś przeczytam jeszcze raz - Polecam

Konwalia | 2012-05-10
Przeczytana: 04 maja 2012

Super książka, składa się z wielu opowiadań. Największe wrażenie zrobiły na mnie; zbrodnia doskonała i tektonika uczuć. Ekstra, daje tak do myślenia- to jest niesamowite jak jedna myśl może zburzyć całe życie.Do czego może posunąć się człowiek pod wpływem jednej negatywnej myśli, jak stworzy sobie w głowie całą historię w ogóle nie mającą związku z rzeczywistością. Byłam wstrząśnięta! Polecam gorąco!