Kobieta z wydm

Okładka książki Kobieta z wydm
Kōbō Abe Wydawnictwo: Znak Seria: 50 na 50 literatura piękna
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
50 na 50
Tytuł oryginału:
Suna no onna / 砂の女
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2010-11-15
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Data 1. wydania:
1988-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324014866
Tłumacz:
Mikołaj Melanowicz
Tagi:
literatura japońska arcydzieło literatury światowej literatura XX wieku

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
2061 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
395
217

Na półkach: , , , ,

Historia znudzonego rutyną życia entomologa, który w swej próżności postanowił wpisać się w “księgę odkryć”. Kierowany pokusą wyrusza na poszukiwanie rzadkich gatunków owadów. Spędza noc w gnijącej, wybudowanej w piaszczystej jamie chacie i ginie. I tak mogłabym zakończyć, chociaż mężczyzna żyje, ale jakby nie żył. Niezliczone metafory zawarte w tej książce przedstawiają upadek człowieka, który dogorywa w “morzu piasku”. Z deszczu wpada pod rynnę, z której wodospad rutyny wypływa i zabija. Od środka męczy, wyciska, gnije, rozkłada się, jak węgiel spopiela, lecz tu bez ognia, bo żaden płomień mu w życiu nie przyświeca, chociaż chęć ucieczki żar podsyca. Zniewolenie odczuwa każdym porem skóry, przez który przeciska się piasek i podtapia, w głowie miesza. Z każdym słowem zbliżamy się do głębszego poznania człowieka, obserwujemy rodzącą się nienawiść, ból, skłonności do sadyzmu i nieposzanowania. Bezradność odsłania różne twarze, dopuszczając do psychicznego gwałtu, chęci upolowania ofiary z pożądania. Nie! nie intymnego zbliżenia, a zwierzęcego kopulowania, chwilowego zaspokojenia. Uległość kobiety znajdującej się przypadkowo w życiu tego człowieka, jest zatrważająca, co niesamowicie kontrastuje z postawą mężczyzny, który nie godzi się na nic, wszystkiemu sprzeciwia. Jego próby powrotu do innego, też pozbawionego sensu życia, rysują wyraźnie postać Syzyfa. Otaczająca tych dwoje codzienność jest miałka jak piasek, którego tu pełno, nawet w gardle go czułam czytając. W tej aranżacji powieści kryje się metafora ulotności sensu. Te niewielkich rozmiarów, ale wyborne i dosadnie studium filozofii egzystencjalizmu, odsłania przed czytelnikiem człowieka, jakim jest naprawdę. Ze wszystkimi szaleństwami. Wydobywa na wierzch instynkty, porusza meandry umysłu, prowadzi do rozważań na temat poddania, zagłębiając się w psychologię niewoli. Wszystkie zachowania wydają się być znajome, każda forma bezradności przyjmuje podobny kształt, w tej samej barwie roztapia nadzieje i topi niemoc. Kobe obficie odsłania seksualność człowieka, oddanie się rytuałom mającym na celu przygotować ciało do intymnego zbliżenia, jest jednocześnie psychicznym przygotowaniem, grą wstępną rozpalającą zmysły wymalowaną w obrazach, opisaną szczegółowo i pozostawioną dla domysłów czytającego. Ten zabieg jest niezwykle osobliwy biorąc pod uwagę dyskretny charakter japońskiej kultury.

Jest coś jeszcze, to trzeci głos, który przebija się w tej narracji nieustannie, ohydnie szczery, szyderczy, zbijający z tropu i wprowadzający niepokój.

Kim może być człowiek, który widzi w okół siebie tylko piasek, żyjąc pod prostokątem błękitu nad głową? Każdy nim jest, tylko dla każdego ten piasek jest czymś innym.

Historia znudzonego rutyną życia entomologa, który w swej próżności postanowił wpisać się w “księgę odkryć”. Kierowany pokusą wyrusza na poszukiwanie rzadkich gatunków owadów. Spędza noc w gnijącej, wybudowanej w piaszczystej jamie chacie i ginie. I tak mogłabym zakończyć, chociaż mężczyzna żyje, ale jakby nie żył. Niezliczone metafory zawarte w tej książce...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 695
  • Chcę przeczytać
    1 846
  • Posiadam
    397
  • Ulubione
    123
  • Japonia
    73
  • Literatura japońska
    52
  • Chcę w prezencie
    43
  • Teraz czytam
    31
  • 2014
    24
  • 2019
    19

Cytaty

Więcej
Kōbō Abe Kobieta z wydm Zobacz więcej
Kōbō Abe Kobieta z wydm Zobacz więcej
Kōbō Abe Kobieta z wydm Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także