Japonia utracona

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Lost Japan
Japonia
naoya

Książka ta pierwotnie napisana została po japońsku i wzbudziła żywy oddźwięk wśród japońskich czytelników, przejętych zawartym w niej ostrzeżeniem. A jest to ostrzeżenie o ogromnej stracie, jaką ponosi ten kraj, pozwalając, aby odchodziła w niebyt jego tradycyjna kultura i związane z nią wartości. Kerr cały ten proces obserwuje z dystansem cudzoziemca i z troską człowieka związanego z Japonią od ponad trzydziestu lat. Remontując stary wiejski dom na wyspie Sikoku, przesiadując za kulisami teatru kabuki, handlując azjatyckimi antykami, studiując sztukę kaligrafii, trafiając do rzadko odwiedzanych świątyń i chramów, odkrywając sekretne związki Kioto i Osaki - miał wiele okazji, by się przekonać, że "tradycyjna japońska kultura kwitnie najwspanialej w momencie, kiedy zanika".

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Japonia od podszewki, Japonia bez maski, Japonia zaskakująca, momentami rozczarowująca. W każdym razie inna od tej, której obraz do tej pory znałem (obrazowo - w miarę czytania "oczy robiły mi się jak talerzyki" - to tak to naprawdę wygląda?!).
Autor przybliża nam w kilku rozdziałach różne aspekty życia w Japonii. I robi to naprawdę bardzo dogłębnie. Tyle szczegółowych informacji z różnych dziedzin życia codziennego i historii Japonii wplecionych zgrabnie w tekst książki to trzeba by szukać chyba w wikipedii (ale nie jestem pewien czy by się znalazło). Momentami to nagromadzenie szczegółów, to "wałkowanie" dogłębne jednego tematu przez parę stron mnie nużyło ale przed całkowitym zaśnięciem ratowały na szczęście lżejsze kawałki - anegdoty lub opisy własnych przeżyć autora. Z tego też powodu nie da się chyba przeczytać tej książki "jednym tchem" - bo niewiele się z tego zapamięta.
Oceniam tę książkę jako naprawdę wartościową pozycję dla osób chcących pogłębić swoje dotychczasowe...

Spikeless_Hedgehog | 2010-12-17
Na półkach: Przeczytane, Orient, Podróże
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Alex Kerr opisuje swój kontakt z Japonią widziany oczyma przybysza z obcego kraju. Poprzez poszczególne rozdziały, w których autor opisuje kupno swojego japońskiego domu, swoją przygodę z teatrem kabuki, miłość do japońskich antyków i kaligrafii, poznajemy Japonię niejako z pierwszej ręki - żywą i realną.
Jest to jednak książka dla tych, którzy z Japonią są już nieco zaznajomieni. Mówi bowiem o niuansach życia i kulturowego poruszania się w tym pięknym kraju. Nie jest to kolejna pozycja, która opisuje gejsze, ceremonię herbaty, czy ikebanę. To historia kogoś, kto w Japonii zamieszkał i kto poznawał ten kraj w codziennym zetknięciu z jej mieszkańcami. Dlatego też ktoś, kto wybierze tę książkę jako pierwszą pozycję, by dowiedzieć się czegoś o Japonii, będzie zawiedziony - jest to już bowiem relacja bardziej wnikliwa i drobiazgowa, pomijająca "powszechnie znane" fakty o Japonii. Trzeba ją traktować jak żywą relację - w tym sensie bowiem doskonale spełnia swe zadanie.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: październik 2009

„Japonia utracona” Kerra, tego od „Psów i demonów”. Właściwie ciężko powiedzieć, o czym tak naprawdę jest ta książka. O życiu autora w Japonii, to na pewno, o tyle lepiej od Hałasy czy Bator, że pięknym literackim językiem, ale bez tego bezkrytycznego zachwytu, za to z wnikliwością i dystansem. O rzadko opisywanych aspektach kultury tego kraju. O zmianach, jakie przechodziła Japonia w ciągu tych kilku dekad, jakie spędził w niej autor. To wszystko nie oddaje jednak łatwości, z jaką Kerr łączy różnorodne tematy, obfitości anegdot, lekkości pióra, nie oddaje czystej przyjemności lektury.

Mirek Wołoszyn | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016