rozwiń zwiń

Przyznano nagrody WTDK: Pióro Fredry i Dobre Strony 2019

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.12.2019

Znamy już laureatów Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2019 oraz Nagrody Edytorskiej Dobre Strony 2019 – wyróżnień przyznawanych podczas 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. 5 grudnia, podczas uroczystej gali, statuetkę Pióro Fredry 2019 wręczono Wydawnictwu Karakter za książkę „Japonia utracona” Alexa Kerra w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego. Natomiast Dobre Strony 2019 trafiły do Wydawnictwa Albus za książkę „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej.

Przyznano nagrody WTDK: Pióro Fredry i Dobre Strony 2019

Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymały po 20 tys. złotych, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.

Przyznawana we Wrocławiu prestiżowa nagroda Pióro Fredry towarzyszyła Wrocławskim Targom Dobrych Książek od samego początku istnienia imprezy. Od tego roku honorowy tytuł został wzmocniony nagrodą finansową dla laureata w wysokości 20 tys. złotych. Pieniądze muszą zostać wykorzystane przez zwycięskie wydawnictwo na wydanie kolejnej książki. Dzięki temu nagroda wspiera i promuje dbałość o walory edytorskie jako kluczowy element działalności wydawniczej. Ta zasada świetnie sprawdziła się przy drugiej wrocławskiej nagrodzie edytorskiej, Dobre Strony, która od dziesięciu lat wręczana była podczas czerwcowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony (od tego roku obie imprezy zostały połączone i odbywają się w grudniu w Hali Stulecia pod wspólną nazwą Wrocławskie Targi Dobrych Książek). Podczas tegorocznej edycji grudniowych targów zostały więc po raz pierwszy przyznane aż dwie osobne nagrody edytorskie dla wydawców, każda po 20 tys. złotych: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 (za książkę dla dorosłych) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019 (za książkę dla dzieci).

Nagrody i nominacje

Łącznie do obu nagród zostało zgłoszonych 205 tytułów opublikowanych przez 72 wydawnictwa. Książki nadesłane do obu konkursów oceniło jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. Podczas obrad jury nominowało do każdej z nagród 5 tytułów, w tym do Pióra Fredry jedną serię książek.

Pióro Fredry 2019 otrzymało wydawnictwo Karakter za książkę „Japonia utracona” Alexa Kerra w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego. Książka została doceniona przez jury za

bezbłędną formułę edytorską – idealnie wyważone relacje między typografią a obrazem, finezję i elegancję, widoczne już od wyrafinowanej, choć skromnej okładki.

Poza zwycięską publikacją do tej nagrody nominowane były także: Wydawnictwo Dowody na Istnienie za książkę „Drobiazg. Miłość w czasach genetyki” Markéty Baňkovej, w przekładzie Doroty Dobrew, z projektem graficznym i typograficznym okładki autorstwa Dominiki Jagiełło, oraz Wydawnictwo Czarne za książkę „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” Filipa Springera, z projektem okładki i projektem graficznym Łukasza Zbieranowskiego. Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało z kolei dwie nominacje: za „Studium posłuszeństwa” Marka Chlandy (autorzy tekstów: Piotr Graczyk, Magdalena Kownacka, Anna Saciuk-Gąsowska i Katarzyna Słoboda, w przekładzie Magdaleny Kownackiej, Łukasza Mojsaka, Marcina Wawrzyńczaka oraz w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Kai Gliwy) oraz za serię: „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy, Awangarda i Państwo, Wielka Wojna” (redakcja: Agnieszka Hatowska i Joanna Targoń – „Wielka Wojna”; Dorota Monkiewicz i Agnieszka Hatowska – „Awangarda i Państwo”; Małgorzata Jędrzejczyk i Katarzyna Słoboda – „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”; przekład: Barbara Askanas, Jerzy Litwinow, Agnieszka Rejniak-Majewska i inni – „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”; Anna Butrym, Inesa Szulska, Anna Radwan-Żbikowska – „Awangarda i Państwo”; Iza Curyłło-Klag, Maria Franecka, Katarzyna Gucio i inni – „Wielka Wojna”; opracowanie graficzne i ilustracje: Ryszard Bienert).

W przypadku Nagrody Edytorskiej Dobre Strony, poza zwycięskim Wydawnictwem Albus nagrodzonym za „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, szczególny powód do satysfakcji może mieć Wydawnictwo Dwie Siostry, które otrzymało aż trzy nominacje za książki: „Widziałem pięknego dzięcioła” Michała Skibińskiego, w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny, z ilustracjami Ali Bankroft; „Powiedz to w mig” Rasy Jančiauskaitė, z ilustracjami autorki, w przekładzie Macieja Byliniaka; „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” Andrzeja Fedorowicza, w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Zofii Frankowskiej i Jacka Ambrożewskiego. Nominacja trafiła także do Wydawnictwa Znak Emotikon za książkę „Mały Książę”, Antoine’a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Henryka Woźniakowskiego, w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Pawła Pawlaka.

Podczas gali Anita Wincencjusz-Patyna, przewodnicząca jury, odczytała werdykt, ogłaszając zwycięzców obu nagród, oraz wygłosiła laudację, a Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył laureatom nagrody główne – statuetkę Pióro Fredry 2019, statuetkę Dobre Strony 2019 oraz czek na 20 tys. złotych. Ponadto wszyscy nominowani otrzymali okolicznościowe wieczne pióra z pamiątkowym grawerem, ufundowane przez firmę Nova, Polskie Pióra. Autorką statuetki Pióro Fredry już tradycyjnie jest Agnieszka Leśniak-Banasiak, a statuetkę Dobre Strony zaprojektowała Agata Ilona Brożek.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wręczenie nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony to dopiero początek największego wrocławskiego święta literatury, którym są czterodniowe Wrocławskie Targi Dobrych Książek, odbywające się w Hali Stulecia. Przed nami długi mikołajkowy weekend z najlepszymi wydawnictwami z całej Polski, a także spotkania z autorami, wykłady, dyskusje, premiery, warsztaty, prezentacje, wystawy oraz specjalne atrakcje dla dzieci. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia potrwają do niedzieli 8 grudnia do godziny 17.00 (w piątek i sobotę otwarte od 11.00 do 20.00). Imprezie towarzyszą 3. Targi Wszystkiego Dobrego – strefa sztuki, designu i mody, która ma swoje miejsce w kuluarach Hali Stulecia. Wstęp jest bezpłatny. W tych dniach do Hali Stulecia kursuje specjalna, bezpłatna linia autobusowa TK (jedzie z przystanku Dworzec Autobusowy do Hali Stulecia przez m.in. Dworzec Główny, plac Dominikański, plac Grunwaldzki, Kliniki. Rozkład jazdy znajdziemy na stronie organizatora oraz MPK Wrocław).

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek trwają do 8 grudnia w Hali Stulecia.

Organizatorem 28. WTDK oraz Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony jest Wrocławski Dom Literatury. Sponsorem obu nagród jest Fundacja KGHM.

Program WTDK oraz lista wystawców dostępne są na domliteratury.wroc.pl i na Facebooku: Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Portal lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 06.12.2019 11:51
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post