Wybierając śmierć. Niewiarygodna historia death metalu i grindcore'a

Tłumaczenie: Bartosz Donarski
Wydawnictwo: Kagra
Choosing death
978-83-87598-44-5
death metal, grindcore
muzyka
Bartłomiej

"Historia death metalu i grindcore'a jest zatem opowieścią o życiu. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście tej muzyki, zapewniam, że zaciekawią was jej tajemne dzieje. Poukładanie tych opowieści w jedną całość zajęło autorowi dwa lata obsesyjnych badań, na które złożyło się grubo ponad 100 wywiadów, ale właśnie tego rodzaju ogromny wysiłek potrzeby jest, aby dotrzeć do sedna tej historii" - podsumowuje Terry.

Wstęp do "Wybierając śmierć" napisał sam John Peel, legendarny didżej BBC Radio 1, którego wkładu w popularyzację grindcore'a i death metalu nie da się przecenić. "Narodowy skarb Anglii", jak zwykło się określać Peela, zmarł na atak serca kilka miesięcy po opublikowaniu książki, 24 października 2004 roku.
"Wybierając śmierć to nie tylko niezbędny przewodnik po historii ekstremalnego metalu. To także wyjątkowo inspirująca lektura o ludziach z prawdziwą pasją! Gorąco polecam!" - zachęca do lektury "Wybierając śmierć" Nergal, frontman Behemoth.

"Mudrian stworzył tu coś wyjątkowego. Lektura obowiązkowa dla każdego szukającego pełnej wiedzy o tym, kto, co, gdzie i kiedy. Brawo!" - zachwalał amerykańską edycję Philip Anselmo (Down, Superjoint Ritual, Pantera).
Polską wersję wzbogacono również o obszerne aktualizacje i przypisy oraz uzupełnienia, o które specjalnie dla naszej edycji postarał się Albert Mudrian, autor książki.

Autorem tłumaczenia jest Bartosz Donarski, dziennikarz magazynu "Mystic Art", związany niegdyś z pismami "Morbid Noizz" i "Bad Taste" oraz death / blackmetalowym wortalem "Masterful", długoletni prezenter "Thrashing Madness", najstarszej stricte metalowej audycji w Polsce emitowanej na falach poznańskiego "Radia Afera", od kilku lat redaktor INTERIA.PL.

Pudel | 2011-12-15

Kopalnia wiedzy na temat death metalu i grindu. Wady? W zasadzie tylko jedna - nieco zbyt powierzchowne potraktowanie sceny amerykańskiej (w porównaniu z brytyjską). Na pewno nie czyta się tej książki jednym tchem, jednak jeśli ktoś interesuje się najmocniejszymi gatunkami gitarowej muzyki po prostu powinien tę pozycję przeczytać.

PalmerEldritch | 2016-08-30

Rzecz nieźle się czyta i na pewno można z niej sporo wynieśc, aczkolwiek... Wiadomo,że w wypadku takich pozycji zawsze znajdą się czytelnicy, którzy uznają, że jakiś zespól został niesłusznie pominięty, a inny znów dostał za dużo miejsca. Są to rzeczy mocno subiektywne, niemniej nie da się nie odnotować, że w tej książce dysproporcja na linii Napalm Death-reszta świata jest mocno zauważalna. Ciekawa jest idea pokazania losów death metalu jako towaru w przemyśle muzycznym, acz tu znów niproporcjonalny nacisk położony jest na perypetie Earache.. no ale niech będzie, że pionierom się należy. :)

Bartłomiej | 2010-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2009
Przeczytana: 2009 rok

Rzeczowa historia powstawania jednej z bardziej ekstremalnych scen w muzyce metalowej.Pozycja obowiązkowa.

Wojtas | 2017-03-18
Przeczytana: kwiecień 2016