Kochanice króla

Okładka książki Kochanice króla
Philippa Gregory Wydawnictwo: Książnica Cykl: Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 9) Ekranizacje: Kochanice króla (2008) powieść historyczna
704 str. 11 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 9)
Tytuł oryginału:
The Other Boleyn Girl
Wydawnictwo:
Książnica
Data wydania:
2010-05-10
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Data 1. wydania:
2001-01-01
Liczba stron:
704
Czas czytania
11 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324578870
Tłumacz:
Urszula Gardner
Ekranizacje:
Kochanice króla (2008)
Tagi:
Anna Boleyn Henryk VIII Tudorowie Maria Boleyn

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
2250 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
329
81

Na półkach: , ,

Z lekturą ,,Kochanic króla’’ zwlekałam długo. Może dlatego, że tak, czy siak wielokrotnie zaznajamiałam się z historią drugiej żony Henryka VIII, Anny Boleyn. Wiedziałam jaka była jej droga na tron i na szafot. Natomiast o Marii, młodszej siostrze Anny, wiedziałam niewiele. Jakoś wcześniej nie pokusiłam się o szukanie większej ilości informacji na jej temat. Skupiałam się głównie na jej siostrze, jak dla mnie najbardziej interesującej z sześciu żon Henryka VIII.

Jest powszechnie wiadome, że w dawnych czasach losem kobiet rządzili mężczyźni. Miały niewielki wpływ na swoje życie, a małżeństwa były niczym handel bydłem. Zawsze rozchodziło się o majątek i władzę, zwłaszcza w znamienitych rodach. Siostry Boleyn nie były w tym przypadku wyjątkiem. Zarówno Maria, jak i Anna były traktowane jako środki, które miały dać władzę Howardom i Boleynom. Najważniejsze zdanie miał w tej kwestii ich wuj, Thomas Howard, który nie miał skrupułów i potrafił bez mrugnięcia okiem posłać siostrzenicę do łoża króla, a potem jej straszą siostrę uczynić jego faworytą. Tę chorobliwą ambicję, typową Howardom, Anna niezaprzeczalnie posiadała i osiągnęła swój cel, została królową.

Siostry Boleyn różniły się i to znacznie. Zarówno z wyglądu, jak i z charakteru. To ciemnowłosa Anna uchodziła za tą pyskatą, zimną, piękną i na dodatek niebywale inteligentną. Natomiast jasnowłosa Maria była tą spokojniejszą, łagodniejszą i bardziej prostolinijną, ale wciąż nieustępującą siostrze w urodzie. Obie od zawsze ze sobą rywalizowały, ale Anna była bardziej bezwzględna w swoich dążeniach. Nie bała się urągać siostrze na każdym kroku i traktować ją z góry, jak głupią, nic nieznaczącą dziewkę. Ciężki charakter i niezłomność Anny przysporzyła jej wielu wrogów, w tym w końcu w samym królu.

Maria jednak w jednym znacznie przewyższała swoją siostrę, nawet gdy ta była już królową, a może zwłaszcza wtedy: była bardzo uczuciowa. Gdy zobaczyła jak zawistny i okropny potrafi być dwór nade wszystko ceniła sobie czas spędzony na prowincji. W końcu nie bała zrzec się przywilejów i pieniędzy, żeby zamieszkać na małym skrawku ziemi z mężczyzną, którego szczerze kochała. Zmęczona ciągłą maskaradą mogła wreszcie być szczęśliwa.

Jaki los spotkał Annę, to chyba wie każdy zainteresowany epoką Tudorów. Gdy nowa królowa nie mogła mu dać syna, po prostu znalazł sobie inną i mniej pyskatą Jane Seymour, a swoją obecną żonę posłał na szafot, w tym rękami jej wuja. Ni mniej, ni więcej była po prostu kolejną ofiarą walki o władzę.

Czytanie książek Gregory to czysta przyjemność, nie ma mowy o męczeniu, jak to nie raz bywa w przypadku powieści historycznych. Duża ilość stron nie stanowi w tym przypadku żadnego problemu, bo lektura idzie bardzo szybko. Na dodatek można się też dowiedzieć przy okazji czegoś ciekawego. Wiadome, że spora część to po prostu fikcja literacka, ale nie można zaprzeczyć, że wartość historyczną także posiada. Już nie mogę się doczekać, żeby przeczytać kolejną książkę tej autorki.

Z lekturą ,,Kochanic króla’’ zwlekałam długo. Może dlatego, że tak, czy siak wielokrotnie zaznajamiałam się z historią drugiej żony Henryka VIII, Anny Boleyn. Wiedziałam jaka była jej droga na tron i na szafot. Natomiast o Marii, młodszej siostrze Anny, wiedziałam niewiele. Jakoś wcześniej nie pokusiłam się o szukanie większej ilości informacji na jej temat. Skupiałam się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 980
  • Chcę przeczytać
    2 756
  • Posiadam
    755
  • Ulubione
    273
  • Teraz czytam
    70
  • Chcę w prezencie
    51
  • Historyczne
    50
  • Powieść historyczna
    33
  • 2013
    27
  • 2014
    21

Cytaty

Więcej
Philippa Gregory Kochanice króla Zobacz więcej
Philippa Gregory Kochanice króla Zobacz więcej
Philippa Gregory Kochanice króla Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także