Kochanice króla

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Cykl: Cykl Tudorowski (tom 3)
Wydawnictwo: Książnica
The Other Boleyn Girl
historyczna
Judith

Inne wydania

Henryk VIII to jedna z bardziej znanych postaci historycznych. Choć od jego śmierci minęło ponad 450 lat, zarówno jego życie, jak i okres rządów nie przestają fascynować. Ten hazardzista, tyran i kobieciarz miał sześć żon i wiele kochanek. Niniejsza powieść odkrywa tajemnice burzliwego związku z jego drugą z kolei miłością, Anną Boleyn, która walcząc o serce króla i koronę z własną siostrą Marią, nie zawaha się uciec do niegodziwości, intryg i zdrady. Autorka po mistrzowsku przedstawia nie tylko zawiłości dworskiego życia, ale również polityczne i religijne konflikty ówczesnej Europy. Oto barwny i sugestywny obraz szokujących zwyczajów panujących na dworze najsłynniejszego króla Anglii.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica

książek: 1971
Strega | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Kolejna książka z okresu panowania Henryka VIII Tudora i jednocześnie jedna z najbardziej znanych książek tej autorki, pewnie częściowo za sprawą jej filmowej adaptacji.

Historia rywalizacji dwóch sióstr o względy króla pokazuje, jak niewiele znaczyły wtedy własne pragnienia, liczyło się tylko "dobro" rodziny. Dobro w znaczeniu powiększania korzyści majątkowych i prestiżu.

Nastoletnia Maria Boleyn nie ma zbyt wiele do powiedzenia, gdy decyzją własnej rodziny musi zostawić męża, by zostać oficjalną kochanką króla. Po kilku latach jej siostra Anna Boleyn, zostanie żoną Henryka Tudora, chyba najbardziej kontrowersyjną i najbardziej znaną ze wszystkich jego żon.

Szesnastowieczny dwór angielskiego króla pełen jest intryg, bezkompromisowej walki o władzę i wpływy. To niebezpieczne miejsce, gdzie łatwo stracić głowę - w dosłownym znaczeniu.

Mnie czytało się doskonale, a dzięki dużej dbałości o szczegóły, nie było trudno przenieść się w czasie.

Elżbieta | 2017-03-08
Przeczytana: 04 marca 2017

Odbyłam przepiękną i fascynującą podróż do XVI wiecznej Anglii na jeden z bardziej znaczących dworów królewskich, dwór Henryka VIII.

Dwór to nie tylko uczty, maskarady, polowania. To siedlisko intryg, kolebka plotek i matecznik skandali. Mało na nim miejsca na uczucie, na miłość. Każdy jest tu graczem lub pionkiem.
Szczęśliwy jest ten, kto ma przychylność króla.

"Jeśli król ją posiądzie i da mu syna, gra będzie się toczyć wysoko"

Nie żałuję magicznego czasu spędzonego z "Kochanicami króla".

Jola_St | 2011-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Odkąd mamy tutaj nową punktację "Kochanice króla" są pierwszą książką, której przyznaję maksymalną, 10-gwiazdkową ocenę.

Jest to wspaniała książka, dzięki której poznajemy otoczenie Henryka VIII. W dużej mierze jest to opowieść o kobietach z rodu Boleyn'ów - Annie, która zdetronizowała pierwszą żonę króla i Marii, głównej narratorki. Książka świetnie napisana. Nie mogłam się od niej oderwać.

Gorąco polecam!

Gosia | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Bardzo obszerna powieść. Momentami wydawała mi się aż zbyt szczegółowa, ale ostatnie dwieście stron wciagnęło mnie już do końca.
Dwór Henryka VIII widziany oczami jednej z sióstr Boleyn - dwórki, kobiety, nałożnicy króla, żony, matki, posłusznej córki rodu Boleynów. W książce ukazane jest jej dojrzewanie od młodej dziewczyny do kobiety śwaidomej swych celów i priorytetów. Powieść warta polecenia jak każda pozycja tej autorki.

Marta Ginter | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

To moje drugie spotkanie z twórczością pani Philippy Gregory. Jestem tak samo zachwycona jak za pierwszym razem. Losy obu sióstr Boleyn opisane w tej książce są niezwykle wciągające i pobudzające wyobraźnię. Pisarka miała świetny pomysł, aby narratorką uczynić mniej znaną Boleynównę - Marię, tę kochankę króla, która pozostała w cieniu siostry Anny, koronowanej na królową. Gregory, opierając się na kilku faktach historycznych, stworzyła niesamowitą postać. Z ogromnym zaciekawieniem śledziłam losy Marii. Bardzo interesująco zostały opisane losy jej małżeństw.

Już nie mogę doczekać się, aż obejrzę film nakręcony na podstawie tej powieści.

Gorąco polecam powieści "Wieczna księżniczka" i "Kochanice króle"!

basik | 2016-05-08

"Kochanice króla" to jedna z najlepszych książek z cyklu Tudorowskiego.
Od samego początku wciąga i pochłania bez reszty,
Philippa Gregory po mistrzowsku wprowadza nas na dwór Henryka VIII ukazując rywalizację sióstr,Anny i Marii,o względy króla. Mamy więc miłość,nienawiść,zdrady,intrygi spiski a wszystko na tle wydarzeń historycznych.Polityka i wszechobecny Kościół kierują życiem na dworze.
Niemniej jednak odejmuję jedną gwiazdkę ponieważ uważam że postaci sióstr nie do końca zostały obiektywnie przedstawione.Maria nie była jedynie samą słodyczą,Anna zaś,w literaturze często przedstawiana jako ucieleśnienie zła, miała znacznie bardziej skomplikowany charakter...
Tak czy inaczej warto sięgnąć po książkę,czytelnik nie będzie się nudził,fikcja literacka wprawnie wpleciona w autentyczne wydarzenia.

Roman Dłużniewski | 2017-01-08

Pomijając idiotyczny tytuł, książka jest świetna. Zarówno piękna jak i szokująca. Często nie zdajemy sobie sprawy jak dalece w dawnej Anglii interesy przeważały nad uczuciami. Zresztą nie tylko w Anglii. Dwie siostry. Ale siostrzanej miłości nie ma tu zbyt wiele. Koniecznie!!

KatiaBlue | 2013-12-01
Przeczytana: 29 listopada 2013

Książka, na którą czekałam całe swoje życie. Tym jednym zdaniem mogłabym zakończyć swoją opinię na temat obszernej powieści Phillippy Gregory "Kochanice króla". Historią, jako obszerną dziedziną nauki, interesuję się średnio. Natomiast uwielbiam wszystko co jest związane z monarchami, ich losami, wzlotami, upadkami, ich osiągnięciami jak i słabostkami. Sama monarchia brytyjska to mój konik i przed lekturą nieobca mi była historia Henryka VIII nawet z drobnymi szczegółami. Lecz do tej pory poznawałam ją dzięki encyklopediom, dlatego forma powieści była dla mnie czymś nowym, ale bardzo ciekawym.

Phillippa Gregory przybliża nam postacie sióstr Boleyn, Anny i Marii, które należą do dosyć specyficznej rodziny Howardów, dążącej po trupach do wyznaczonego sobie celu. Gdy królewski dwór obiega informacja, że królowa Katarzyna Aragońska nigdy nie da Henrykowi dziedzica, Howardowie czują szansę zaistnienia w angielskiej historii. Obierają sobie Marię, młodszą z sióstr, która już zdążyła...

kwiatek29 | 2012-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Kolejna książka tej autorki przeczytana z zapartym tchem.Szesnastowieczna Anglia,okres rządów Henryka VIII-hazardzisty,tyrana i kobieciarza.Królowa Katarzyna Aragońska,nie jest w stanie dać Henrykowi męskiego potomka,w następstwie czego popada w niełaskę.Pożerana przez ambicję rodzina Howardów i Boleynów,podsuwa mu 14 letnią Marię Boleyn,która to rodzi królowi dwoje dzieci.Gdy król nudzi się Marią,jej miejsce zajmuje jej siostra Anna.Niesamowita historia dwóch sióstr rywalizujących o względy władcy.Bezwolnej,całkowicie podporządkowanej decyzjom wuja-Marii i idącej po trupach do celu-Anny.Philippa Gregory po mistrzowsku przedstawia zawiłości dworskiego życia,gdzie zdrady i knowania są na porządku dziennym.Powieść zaliczam do tych najlepszych,jakie w swoim życiu przeczytałam.

Historia Jakobiny Luksemburskiej

Nie wiem, jak Władczynię rzek ocenią czytelnicy, którzy znają wcześniejszą twórczość Philippy Gregory. Dla mnie jest to dzieło bez wątpienia godne uwagi. Pouczające i dające cudowną możliwość przeniesienia się do dawnej, jakże niespokojnej i zarazem fascynującej Anglii.