Kochanice króla

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Cykl: Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 9)
Wydawnictwo: Książnica
7,79 (2063 ocen i 267 opinii) Zobacz oceny
The Other Boleyn Girl
historyczna
Judith

Henryk VIII to jedna z bardziej znanych postaci historycznych. Choć od jego śmierci minęło ponad 450 lat, zarówno jego życie, jak i okres rządów nie przestają fascynować. Ten hazardzista, tyran i kobieciarz miał sześć żon i wiele kochanek. Niniejsza powieść odkrywa tajemnice burzliwego związku z jego drugą z kolei miłością, Anną Boleyn, która walcząc o serce króla i koronę z własną siostrą Marią, nie zawaha się uciec do niegodziwości, intryg i zdrady. Autorka po mistrzowsku przedstawia nie tylko zawiłości dworskiego życia, ale również polityczne i religijne konflikty ówczesnej Europy. Oto barwny i sugestywny obraz szokujących zwyczajów panujących na dworze najsłynniejszego króla Anglii.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica

Strega | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna książka z okresu panowania Henryka VIII Tudora i jednocześnie jedna z najbardziej znanych książek tej autorki, pewnie częściowo za sprawą jej filmowej adaptacji.

Historia rywalizacji dwóch sióstr o względy króla pokazuje, jak niewiele znaczyły wtedy własne pragnienia, liczyło się tylko "dobro" rodziny. Dobro w znaczeniu powiększania korzyści majątkowych i prestiżu.

Nastoletnia Maria Boleyn nie ma zbyt wiele do powiedzenia, gdy decyzją własnej rodziny musi zostawić męża, by zostać oficjalną kochanką króla. Po kilku latach jej siostra Anna Boleyn, zostanie żoną Henryka Tudora, chyba najbardziej kontrowersyjną i najbardziej znaną ze wszystkich jego żon.

Szesnastowieczny dwór angielskiego króla pełen jest intryg, bezkompromisowej walki o władzę i wpływy. To niebezpieczne miejsce, gdzie łatwo stracić głowę - w dosłownym znaczeniu.

Mnie czytało się doskonale, a dzięki dużej dbałości o szczegóły, nie było trudno przenieść się w czasie.

Elżbieta | 2017-03-08
Przeczytana: 04 marca 2017

Odbyłam przepiękną i fascynującą podróż do XVI wiecznej Anglii na jeden z bardziej znaczących dworów królewskich, dwór Henryka VIII.

Dwór to nie tylko uczty, maskarady, polowania. To siedlisko intryg, kolebka plotek i matecznik skandali. Mało na nim miejsca na uczucie, na miłość. Każdy jest tu graczem lub pionkiem.
Szczęśliwy jest ten, kto ma przychylność króla.

"Jeśli król ją posiądzie i da mu syna, gra będzie się toczyć wysoko"

Nie żałuję magicznego czasu spędzonego z "Kochanicami króla".

Kalissa | 2019-05-21
Przeczytana: maj 2019

To bardzo dobra i ciekawa powieść.

Oczywiście, przekład tytułu z języka angielskiego na polski jest śmieszny :). Oryginalny to 'The Other Boleyn Girl' - bo książka jest o'tej innej'dziewczynie z rodziny Boleyn'ów. Główną bohaterką jest nie Anna Boleyn, ale Maria Boleyn i to z punktu widzenia Marii widzimy całą historię.

Bardzo zabrakło mi konszachtów Marii z Tomaszem Cromwellem - bo wydaje mi się że Maria ocaliła siebie i swoją rodzinę tylko dlatego że 'coś :D' ją łączyło z Cromwellem, co oczywiście jest wielką tajemnicą :). Autorka pominęła udział Cromwella w upadku Anny i wyniesieniu Jane Seymour, choć zaznaczyła kto sporządzał akt oskarżenia przeciwko Annie.

Autorka nie lubiła króla Henryka i w sumie widziała w nim tylko tyrana - prosiaka na tronie:). Nie jest to do końca słuszne widzenie króla Henryka VIII. Ale autorka tak ogólnie nie lubi Tudorów. Z tym, że w powieściach historycznych taki brak obiektywizmu jest w porządku, zwłaszcza że autorka udowadnia swoje racje dobrym...

Jola_St | 2011-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Odkąd mamy tutaj nową punktację "Kochanice króla" są pierwszą książką, której przyznaję maksymalną, 10-gwiazdkową ocenę.

Jest to wspaniała książka, dzięki której poznajemy otoczenie Henryka VIII. W dużej mierze jest to opowieść o kobietach z rodu Boleyn'ów - Annie, która zdetronizowała pierwszą żonę króla i Marii, głównej narratorki. Książka świetnie napisana. Nie mogłam się od niej oderwać.

Gorąco polecam!

Marta Ginter | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

To moje drugie spotkanie z twórczością pani Philippy Gregory. Jestem tak samo zachwycona jak za pierwszym razem. Losy obu sióstr Boleyn opisane w tej książce są niezwykle wciągające i pobudzające wyobraźnię. Pisarka miała świetny pomysł, aby narratorką uczynić mniej znaną Boleynównę - Marię, tę kochankę króla, która pozostała w cieniu siostry Anny, koronowanej na królową. Gregory, opierając się na kilku faktach historycznych, stworzyła niesamowitą postać. Z ogromnym zaciekawieniem śledziłam losy Marii. Bardzo interesująco zostały opisane losy jej małżeństw.

Już nie mogę doczekać się, aż obejrzę film nakręcony na podstawie tej powieści.

Gorąco polecam powieści "Wieczna księżniczka" i "Kochanice króle"!

Roman Dłużniewski | 2017-01-08

Pomijając idiotyczny tytuł, książka jest świetna. Zarówno piękna jak i szokująca. Często nie zdajemy sobie sprawy jak dalece w dawnej Anglii interesy przeważały nad uczuciami. Zresztą nie tylko w Anglii. Dwie siostry. Ale siostrzanej miłości nie ma tu zbyt wiele. Koniecznie!!

Gosia | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Bardzo obszerna powieść. Momentami wydawała mi się aż zbyt szczegółowa, ale ostatnie dwieście stron wciagnęło mnie już do końca.
Dwór Henryka VIII widziany oczami jednej z sióstr Boleyn - dwórki, kobiety, nałożnicy króla, żony, matki, posłusznej córki rodu Boleynów. W książce ukazane jest jej dojrzewanie od młodej dziewczyny do kobiety śwaidomej swych celów i priorytetów. Powieść warta polecenia jak każda pozycja tej autorki.

basik | 2016-05-08

"Kochanice króla" to jedna z najlepszych książek z cyklu Tudorowskiego.
Od samego początku wciąga i pochłania bez reszty,
Philippa Gregory po mistrzowsku wprowadza nas na dwór Henryka VIII ukazując rywalizację sióstr,Anny i Marii,o względy króla. Mamy więc miłość,nienawiść,zdrady,intrygi spiski a wszystko na tle wydarzeń historycznych.Polityka i wszechobecny Kościół kierują życiem na dworze.
Niemniej jednak odejmuję jedną gwiazdkę ponieważ uważam że postaci sióstr nie do końca zostały obiektywnie przedstawione.Maria nie była jedynie samą słodyczą,Anna zaś,w literaturze często przedstawiana jako ucieleśnienie zła, miała znacznie bardziej skomplikowany charakter...
Tak czy inaczej warto sięgnąć po książkę,czytelnik nie będzie się nudził,fikcja literacka wprawnie wpleciona w autentyczne wydarzenia.

FannyBrawne | 2018-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od wakacji kontynuuję moją przygodę z Philippą Gregory i śmiało mogę nazwać się fanką tej pisarki. Jej interpretacja zagadek historycznych, kreślenie barwnego tła, dbałość o szczegóły i opowiadanie losów kobiet szukających swojego miejsca w świecie zdominowanym przez mężczyzn bardzo mi się podoba. Tym razem w moje ręce wpadły ,,Kochanice króla”, które można uznać za kontynuację ,,Wiecznej księżniczki”, mojej ulubionej powieści Gregory, gdyż ,,Wieczna księżniczka” jest historią życia Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII, a ,,Kochanice” to opowieść o jego związku z drugą z żon, Anną Boleyn.

Co ciekawe, narratorką i główną bohaterką powieści nie jest Anna, ale jej młodsza siostra Maria, która od dzieciństwa żyje w cieniu siostry i zgodnie ze swoją płcią jest kartą przetargową w rękach swojej ambitnej rodziny. Jako dwunastolatka zostaje wydana za mąż za Wilhelma Careya i udaje się z nim na dwór króla Henryka. Młodziutka dziewczyna szybko wpada w oko lubiącemu kobiety...