Sahara

83-11-07838-6
afryka, pustynia
przygodowa
szerylejdi

"Złoto" opowiadało o Ameryce Łacińskiej, o Kostaryce, o tamtejszych przygodach i podejrzanych rozrywkach. "Sahara" prowadzi nas w inne okolice: jesteśmy w Afryce, a Zyke zostaje niekoronowanym królem pustynie, sprzedając rozpadające się ciężarówki zepsutym do szpiku kości handlarzom. "Sahara" to Paryż - Dakar przed czasem, ale w tym rajdzie udział biorą bandyci, przemytnicy, skorumpowani celnicy, sprzedajni urzędnicy... Pustynia to dla Zyke piaskowa ruleta, a stawką jest jego własne życie; tu jednak ważniejsze od szczęścia są mięśnie i odwaga. Nie brakuje też ironii, bezczelności i ... pięknych kobiet.

Ksiądz | 2013-12-15
Przeczytana: 01 stycznia 1998

Dla mnie zdecydowanie najlepsza. (Nawet od "Złota" hehehehe). Jest to taki rodzaj książki, którą ja nazywam zapchajdziurą (gdy nie mam co czytać zawsze mogę do niej wrócić).
Być może ktoś się obruszy, że Afryka i jej mieszkańcy przedstawieni są tutaj w trochę bardziej przekrzywionym zwierciadle ale przecież Europejczyków autor też nie oszczędza. Kwintesencja powieści przygodowej jak dla mnie, bohater cały czas jest w ruchu, nieustannie realizuje swoje zwariowane pomysły (m. in. podróż gruchotem przez Saharę!).
Mimo że poczynania bohatera mogą wzbudzać u niektórych niesmak, a nawet potępienie to jednak nie da się nie lubić tego sukinsyna (przynajmniej jest szczery).
Komizm na każdym kroku.
Polecam opis porannego wciągania bandery w Marynarce Wojennej Republiki Środkowoafrykańskiej...
Ale nie zawsze jest tak wesoło. Wbrew pozorom jest to bardzo niebezpieczny świat, w którym widzimisię i humory skorumpowanej władzy mogą decydować o czyimś życiu lub śmierci.

A więc...

magika78 | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Boska książka, przygoda i Afryka - doskonałe połączenie :) Dobra podstawa pod film :) Naprawdę polecam

royoroyo | 2014-10-27

Cizia to kawał skurwysyna, ale jest anarchistą i to go broni. Jest zajebiście mądry i praktyczny, wie jak jebnąć z baśki i zarabia miliard dolarów, a na to lecą wszystkie głupie dupy. Cała książka hulanki i swawole.

Ale, ale. Zara. Do tego dodano całkiem fajny obraz odpornej na cywilizację Afryki. Tutaj całe wioski zajmują się staniem na placu i pluciem w piach. Tutaj nigdy nic się nie zmieni, bo nikomu na tym nie zależy.

Przy okazji praktyczny poradnik - "Jak przejechać Saharę".

Niegłupie i poczytne, acz ciężko wykrzesać sekundę sympatii dla "podmiotu lirycznego".

Naturalnie | 2013-11-21

Wybierz się w podróż po Saharze, pełnej przygód ,niebezpieczeństw i pięknych kobiet.

Autor zabiera nas w głąb czarnego kontynentu, jest to miejsce w którym za szelest banknotów ludzie są w stanie zrobić wszystko , chcesz miłości ? proszę bardzo, wszystko ma swoją cenę.

Szmugiel, dziwki , alkohol i dużo dragów , awantury ,wyścigi i kombinacja,układy, skorumpowani celnicy i przedstawiciele władzy. Książka napisana w stylu jakby " na biegu" z dużą dawką ironii , bez zbędnych opisów , bardzo konkretna i zwarta akcja.

Polecam

Spursmaniak | 2016-11-11

Ostatnia część trylogii "Sahara" przenosi nas do Afryki. Zyke prowadzi nas w podróż niczym rajd Paryż - Dakar. Cizia zostaje przemytnikiem rozpadających się ciężarówek które muszą pokonać morderczą drogę przez pustynię. Bandyci, przemytnicy, oszuści, skorumpowani celnicy to chleb powszedni tej podróży. Sahara to dla Zyke istna ruletka, gdzie stawką jest życie. Jak w wielu książkach autora nie może brakuje dużej ilości humoru, ironii, używek i oczywiście pięknych kobiet. Znakomita przygodowa książka w której zawsze się coś musi dziać. Materiał na świetny film.

Bartek Biedrzycki | 2016-08-18

Nie tak barwna jak "Złoto", sporo lepsza od "Parodii". Pasmo mrożących krew w żyłach, strasznych, kuriozalnych, zabawnych lub zwyczajnie głupich przygód. Ogromny potok niekończącego się machizmo, europejskiego poczucia wyższości i wąsatego nihilizmu.

konwalia26 | 2012-01-20
Na półkach: Przeczytane, Michałowe :)

Przeczytane dwukrotnie przez męża :)
To on lubi takie pozycje, ja nie, ale samo to że nie jeden raz sięgnął po tę książkę i czytając ją zaśmiewał się do łez, zapisywał cytaty i opowiadał o nie, chyba o czymś świadczy.
POLECAMY !!!

sq3c14 | 2013-11-30

Jedyna w sowim rodzaju, Prozę Zyk traktuję jako mocno przesadzone fantazje na temat swoich przygód. Bo jeśli to wszystko prawda….. ;)

Peepeck | 2013-05-05

Czytałem to po raz pierwszy mając może 14 lat i zafascynowała mnie. Zdecydowanie polecam. Po slabiutkim TUANie (ostatnia chyba przed śmiercią książka autora) chętnie wrócę do tej jak tylko będzie okazja.

avonek | 2011-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2011

po wielu latach poszukiwań udało mi się dostać drugą część tej awanturniczej trylogii. Trzyma poziom poprzedniej i rozbudziła moją chęć poszukania trzeciej części :)