Blondynka w Tanzanii

Okładka książki Blondynka w Tanzanii Beata Pawlikowska
Okładka książki Blondynka w Tanzanii
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: G+J Seria: Dzienniki z podróży literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Dzienniki z podróży
G+J
2010-10-27
2010-10-27
Beata Pawlikowska

W kolejnej przygodzie Pawlikowskiej dowiemy się czy lądowanie balonem w sercu sawanny jest dobrym pomysłem i jakie są tego konsekwencje oraz co się stanie gdy spotka się hipopotamy oraz pawiany, a i przy okazji pooglądamy świetne jak zwykle zdjęcia i rysunku tejże autorki.

Książki opowiadające o podróżach są ciekawe, ale tylko wtedy, gdy nie zawierają suchych faktów o konkretnym miejscu. Takie właśnie są książki Beaty Pawlikowskiej.
Autorka przedstawia nam swoją podróż po Tanzanii, dzieląc się własnymi przygodami i pięknymi zdjęciami. Opisy są przyjemne i ciekawe, aż chciałoby się przenieść na sawannę pełną dzikich, pięknych zwierząt, podziwiać widoki z nieba, po którym unosi się balon i cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami.
Własnoręczne rysunki autorki dodają uroku i cieszą oko czytelnika.
Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki tej niezwykłej Blondynki.

Beatę Pawlikowską bardzo lubię, podziwiam i zazdroszczę jej tak licznych podróży, jednak miałam do tej pory styczność z nią tylko w niedziele w Radiu Zet w programie "Świat według blondynki". Gdy byłam na książkowych targach i miałam okazję zobaczyć Panią Beatę "na żywo", wziąć autograf, zauważyłam, że jest to zwykła, normalna kobieta, niziutka i sympatyczna ;). Dziw bierze, że była w tylu miejscach, tak dużo zobaczyła i jeszcze dzieli się swoją wiedzą, zdjęciami, przeżyciami z innymi ludźmi w tak świetny sposób!

Spodziewałam się, że książeczka z serii Dzienniki z podróży będzie dobrym czytadłem, nie przypuszczałam jednak, że będę się czuła tak, jakbym słuchała Pani Pawlikowskiej w radiu! Swobodny ton pisania, wręcz bardzo mówiony, prosty, klarowny, okraszony zdjęciami, zabawnymi rysunkami, ciekawostkami z regionu Afryki.

Tanzania - teren wschodniej Afryki, z charakterystycznym kraterem Ngorongoro, a właściwie "dziurą w ziemi", słoniami z największymi ciosami, niejeden raz sięgającymi ziemi, niezliczoną ilością lwów, lampartów, antylop, w tej części sawanny najniebezpieczniejszych czterotonowych hipopotamów. Tanzanii towarzyszy poczucie wolności, swobodnego "przepływu" natury; sama podróżniczka pisze, że gdy jest sama w takich miejscach wyłącza telefon, nie używa budzika i poddaje się rytmowi danego regionu.

Ja, totalny laik w sprawach geograficznych - naprawdę sporo mogłam dowiedzieć się z tej książeczki niewielkich rozmiarów. Czytałam opinie, że informacje w niej zawarte niczego szczególnego do naszego życia nie wniosą, jednak ja uważam inaczej. Z zapartym tchem śledziłam opis wyprawy balonem nad sawanną, nieciekawe i niebezpieczne lądowanie, ucztę "full English breakfast" pośrodku traw i hien, poczucie zapachu truskawek itp.

W serii Dzienniki z podróży ukazały się:

Blondynka na Zanzibarze
Blondynka w Indiach
Blondynka w Meksyku
Blondynka w Kambodży
Blondynka w Amazonii

Sporo, prawda? Ja jestem pod ogromnym wrażeniem wytrwałości i odwagi Pani Pawlikowskiej w tych wszystkich podróżach. Ach! Sama chciałabym tyle w życiu zobaczyć i posiąść taką światową wiedzę zaczerpniętą z własnych doświadczeń! Ale póki co, pozostaje mi zaczytywać się w książkach o Blondynce ;).

www.wirtualnaksiazka.blogspot.com

Długie oczekiwanie, a następnie wielkie rozczarowanie.
Jedyne co mi się podobało to tytuł i zdjęcia. "Książeczka", bo tak należy ją prawidłowo nazwać nie wniosła absolutnie nic do mojego życia. Oczekiwałam od niej zdobycia pewnej wiedzy na temat Tanzanii, przeplatanej oczywiście przygodami tytułowej Blondynki.
Ponadto obrazki którymi tak się wszyscy zachwycają nie są zbyt interesujące. Wyglądają jakby je rysował pięciolatek.
Jednakże rozumiem, że niektórym książka się podoba. Każdy może szukać czegoś innego...Niestety ja tego co mnie interesuje nie znalazłam.
Ale nie zrażam się. Zobaczymy jak inne książki Pani Pawlikowskiej.

Długie oczekiwanie, a następnie wielkie rozczarowanie.
Ponadto obrazki którymi tak się wszyscy zachwycają nie są zbyt...

Kolejna książka Beaty Pawlikowskiej dzięki której czujesz jakbyś był w Tanzanii.

Świetna książka, szkoda jednak, że taka krótka :)
Oprócz treści i zdjęć, urzekły mnie rysunki pani Beaty. Książka przedstawia nam życie w Tanzanii, a rysunki przynajmniej po części to odwzorowują. Polecam przeczytać.

Świetna książka, szkoda jednak, że taka krótka :)

Chyba najciekawsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie książeczek cyklu.
Może dlatego, że opisuje dość niedostępny (normalnie) teren? A może w niej jest więcej nietypowych zdarzeń?
Chyba mogę polecić.

Chyba najciekawsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie książeczek cyklu.
Chyba mogę polecić.

Książka interesuje i zastanawia nad biegiem życia i wiecznym pośpiechem.

Książka interesuje i zastanawia nad biegiem życia i wiecznym pośpiechem.

Książka bardzo fajna.ciekawe przygody przezyla pani Beata. Dzieciece rysunki tez maja swoj specyficzmy klimat. Mini slowniczek suahili bardzo przydatny. Jej przezycia w trakcie podroze bardzo weszly mi do głowy. Oby więcej takich książek.

Opis kolejny przygód tytułowej blondynki. Ciekawa książka o przyrodzie i o ludziach, którym nigdzie się nie spieszy.

• Podróżnicze
  • Podróże