Angielska flaga

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Az angol lobogó
Olena

Angielska flaga to tom retrospektywny, zawierający teksty pisane w latach 1975-1998. Podobnie jak w pozostałych utworach, Kertész przez pryzmat własnej biografii ukazuje losy ludzi uwikłanych w historię powojennych Węgier.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/angielska-flaga-1.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/angielska-flaga-1.html

gwiazdka | 2013-02-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 21 lutego 2013

"Angielska flaga" to cztery opowiadania praktycznie nie powiązane ze sobą, jednak mające bardzo dużo wspólnego. Tematyka niby różna, ale w każdym z opowiadań najsilniejszy jest wątek władzy, człowieka, który nie lubi ludzi.

Co mnie bardzo często uderza w powieściach Kertésza, I co mi się w nich podoba, to sposób opisywania rzeczywistość w systemie- szarość, szarość, szarość, a na tym jeden kolorowy akcent, często jest coś krańcowo różnego od tegoż systemu.

Karolina Lipowska | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

"Angielska flaga" to cztery jakże osobiste opowiadania węgierskiego pisarza Imre Kertesza, które przesięknięte są pytaniami na temat literatury i wiary w całkowitą wolność jednostki. To także opis życia w komuniźmie i totalitaryźmie, które "towarzyszyszą" autorowi w życiu.

W bohaterach natomiast "Angielskiej...." daje się wyczuć pewną niemożność poradzenia sobie z przeszłościa, a co za tym idzie trudno im w "teraźniejszym" życiu zmierzyć się ze swoją egzystencją.

Imre Kertesz (udowodnił mi to nie raz nie dwa) jest doskonałym nauczycielem tego, jak skutecznie i bezbolesnie zmieniać swój światopogląd, bowiem doskonale przelewa na papier to czego , mogłoby się wydawac żadnymi słowami wyrazić się nie da.

Gorąco Polecam !

Latentis | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Imre Kertesz umiał smakować życie. Jego, w dużej mierze, autobiograficzne opowiadania wypełnione są smakami rozbrzmiewających na obrzeżach obrazu oper Wagnera i wonią tłumaczonych przez niego, dekadenckich autorów, jak również echami myśli Nietzschego, czy Heideggera. Życie jest znośne jedynie wtedy, gdy łagodzi się je lekturami i muzyką, gdy umie się "prowadzić życie składające się z wielu różnych, przenikających się i wzajemnie niszczących, a jednak pozostających ze sobą w stanie równowagi i inspirujących do nowych opisów żywotów."
Z drugiej strony, obok tego smakowanego i nieco sennego życia, pojawia się życie codzienne, życie tymczasowe. Jest to życie zwyczajnych ruchów, prostych dążeń, drobiazgowych przepisów i konwenansów, celników wydających niezrozumiałe polecenia i reguł nie mających żadnego uzasadnienia. Życie codzienne, jak moglibyśmy powiedzieć, "żyje-się", się toczy, będąc możliwe tylko za cenę uników wobec podstawowego pytania. Ale pytanie to nieustannie nachodzi...

Angst | 2017-02-14
AnnaSikorska | 2016-11-11