Angielska flaga

Okładka książki Angielska flaga Imre Kertész
Okładka książki Angielska flaga
Imre Kertész Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Don Kichot i Sancho Pansa
Tytuł oryginału:
Az angol lobogó
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8374140046
Tłumacz:
Elżbieta Sobolewska
Tagi:
literatura węgierska okres powojenny
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
266
266

Na półkach:

Cztery na pozór niepowiązane ze sobą opowiadania - różne czasy, przestrzenie, historie, ale łączy je ze sobą kafkowskie zetknięcie się jednostki z totalitaryzmem i nie jest ważne jakim - komunistycznym, nazistowskim, nacjonalistycznym. Ważne jest to, że jednostka jest tak samo zagubiona, pozbawiona jakiejkolwiek zdolności samostanowienia. Rzeczywistość, w której żyje jest szara, nijaka, bezbarwna, ale też paradoksalnie sformalizowana, pełna konwenansów i reguł. Rozpaczliwe próby przełamania tego, odnalezienia lub ocalenia własnego ja są z góry skazane na porażkę.

Cztery na pozór niepowiązane ze sobą opowiadania - różne czasy, przestrzenie, historie, ale łączy je ze sobą kafkowskie zetknięcie się jednostki z totalitaryzmem i nie jest ważne jakim - komunistycznym, nazistowskim, nacjonalistycznym. Ważne jest to, że jednostka jest tak samo zagubiona, pozbawiona jakiejkolwiek zdolności samostanowienia. Rzeczywistość, w której żyje jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
32
19

Na półkach: ,

Imre Kertesz umiał smakować życie. Jego, w dużej mierze, autobiograficzne opowiadania wypełnione są smakami rozbrzmiewających na obrzeżach obrazu oper Wagnera i wonią tłumaczonych przez niego, dekadenckich autorów, jak również echami myśli Nietzschego, czy Heideggera. Życie jest znośne jedynie wtedy, gdy łagodzi się je lekturami i muzyką, gdy umie się "prowadzić życie składające się z wielu różnych, przenikających się i wzajemnie niszczących, a jednak pozostających ze sobą w stanie równowagi i inspirujących do nowych opisów żywotów."
Z drugiej strony, obok tego smakowanego i nieco sennego życia, pojawia się życie codzienne, życie tymczasowe. Jest to życie zwyczajnych ruchów, prostych dążeń, drobiazgowych przepisów i konwenansów, celników wydających niezrozumiałe polecenia i reguł nie mających żadnego uzasadnienia. Życie codzienne, jak moglibyśmy powiedzieć, "żyje-się", się toczy, będąc możliwe tylko za cenę uników wobec podstawowego pytania. Ale pytanie to nieustannie nachodzi Kertesza i wszystkich pojawiających się w opowiadaniach jego alter ego. Pytanie to jest poszukiwaniem pewności i ugruntowania w tym, co pierwotne i ważne, jest pragnieniem odzyskania własnej istoty i sensu. Zbuntowanemu Enrique ojciec odpowiada wzywającym do pogodzenia się z losem tonem zniechęcenia: "ta teraźniejszość jest tymczasowa". Ale właśnie na taką bezpieczną bylejakość młodzieniec nie może się zgodzić:
"- Wiem! - wybuchłem. - Tylko tak można ją zaakceptować. Tymczasowo, co dzień od nowa. I co dzień coraz bardziej. Tymczasowo. Aż przeżyjemy do końca całe nasze tymczasowe życie i pewnego pięknego dnia tymczasowo sobie umrzemy. Nie ojcze! Nie i nie!"
Podejmowane przez bohaterów nieustanne próby przekroczenia tej nijakości, wysiłki zmierzające do obudzenia jakiegoś porządku, są rozpaczliwymi odruchami pragnienia istnienia, zachowania własnej istoty. Wszelkie zamierzenia dopiero w obliczu ujawniającej się tej prostej prawdy, zdradzają swoje prawdziwie egzystencjalne znaczenie - i jest to niemal zawsze u Kertesza punkt kulminacyjny, zrywający z rzeczy zasłonę tajemnicy.
Książka Kertesza jest głęboko osobista, niepokojąca, a jednocześnie niezwykle smaczna i poetycka, a niektóre z jego opisów, zwłaszcza te z "Zapisków śledczego" wręcz zdumiewają niespożytą siłą jego wyobraźni. Wyobraźnia, choć z jednej strony - zgodnie z wynurzeniami późnych romantyków - jest wewnętrznym zagrożeniem, czyhającym na spokój poukładanej egzystencji, z drugiej oferuje, być może jedyną możliwą, formę wytchnienia w bezzasadnym życiu.

Imre Kertesz umiał smakować życie. Jego, w dużej mierze, autobiograficzne opowiadania wypełnione są smakami rozbrzmiewających na obrzeżach obrazu oper Wagnera i wonią tłumaczonych przez niego, dekadenckich autorów, jak również echami myśli Nietzschego, czy Heideggera. Życie jest znośne jedynie wtedy, gdy łagodzi się je lekturami i muzyką, gdy umie się "prowadzić życie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
178
31

Na półkach: , ,

"Angielska flaga" to cztery jakże osobiste opowiadania węgierskiego pisarza Imre Kertesza, które przesięknięte są pytaniami na temat literatury i wiary w całkowitą wolność jednostki. To także opis życia w komuniźmie i totalitaryźmie, które "towarzyszyszą" autorowi w życiu.

W bohaterach natomiast "Angielskiej...." daje się wyczuć pewną niemożność poradzenia sobie z przeszłościa, a co za tym idzie trudno im w "teraźniejszym" życiu zmierzyć się ze swoją egzystencją.

Imre Kertesz (udowodnił mi to nie raz nie dwa) jest doskonałym nauczycielem tego, jak skutecznie i bezbolesnie zmieniać swój światopogląd, bowiem doskonale przelewa na papier to czego , mogłoby się wydawac żadnymi słowami wyrazić się nie da.

Gorąco Polecam !

"Angielska flaga" to cztery jakże osobiste opowiadania węgierskiego pisarza Imre Kertesza, które przesięknięte są pytaniami na temat literatury i wiary w całkowitą wolność jednostki. To także opis życia w komuniźmie i totalitaryźmie, które "towarzyszyszą" autorowi w życiu.

W bohaterach natomiast "Angielskiej...." daje się wyczuć pewną niemożność poradzenia sobie z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
5190
1260

Na półkach: ,

"Angielska flaga" to cztery opowiadania praktycznie nie powiązane ze sobą, jednak mające bardzo dużo wspólnego. Tematyka niby różna, ale w każdym z opowiadań najsilniejszy jest wątek władzy, człowieka, który nie lubi ludzi.

Co mnie bardzo często uderza w powieściach Kertésza, I co mi się w nich podoba, to sposób opisywania rzeczywistość w systemie- szarość, szarość, szarość, a na tym jeden kolorowy akcent, często jest coś krańcowo różnego od tegoż systemu.

"Angielska flaga" to cztery opowiadania praktycznie nie powiązane ze sobą, jednak mające bardzo dużo wspólnego. Tematyka niby różna, ale w każdym z opowiadań najsilniejszy jest wątek władzy, człowieka, który nie lubi ludzi.

Co mnie bardzo często uderza w powieściach Kertésza, I co mi się w nich podoba, to sposób opisywania rzeczywistość w systemie- szarość, szarość,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    67
  • Przeczytane
    57
  • Posiadam
    25
  • Literatura węgierska
    7
  • Nobliści
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Seria Don Kichot
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Literatura węgierska i o Węgrzech
    1
  • Seria Don Kichot i Sancho Pansa - Do zdobycia
    1

Cytaty

Więcej
Imre Kertész Angielska flaga Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także