Afrykanin

Tłumaczenie: Krzysztof Pruscy
Wydawnictwo: Cyklady
Africain / L'Africain

W autobiograficznej opowieści Afrykanin Le Clézio powraca do czasów dzieciństwa spędzonego w Afryce. Opisuje swoje spotkanie z ojcem, którego poznał mając osiem lat, gdy po zakończeniu wojny dołączył do niego w Nigerii. z zapamiętanych historii wyłania się nostalgiczny obraz dawnej, niemal baśniowej Afryki, nie dotkniętej jeszcze nieszczęściem bratobójczych wojen ani widmem zagłady wskutek rozprzestrzeniania się AIDS.

kasandra_85 | 2011-01-20
Przeczytana: styczeń 2011

Monika | 2010-07-07
Przeczytana: 12 lipca 2010

Ta książka jest dotykaniem "żywej" Afryki.

Lilai | 2013-06-28
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Książka ma niemal oniryczny klimat. Czytając ją, czułam się, jakbym płynęła przez afrykańskie rzeki i odwiedzała tamtejsze wioski przez sen...

To autobiograficzne dziełko ukazujące na ogół lepszą stronę Afryki, przez które przebija całkiem zgrabny sentymentalizm.

Molly | 2011-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Nieznany, a jednak tak bliski ląd - Afryka. Ojciec - tak bliski, a jednak tak całkowicie obcy człowiek. Pierwsza z przeczytanych przeze mnie powieści Le Clezio i od razu tak intymne zwierzenia. O Afryce baśniowej, brzmiącej dźwiękiem swojskich bębnów i otulonej przyjaznym słonecznym żarem; o tym sercu ziemi pisze Noblista w swej powieści autobiograficzno-genealogicznej. Jednocześnie, unoszony na falach wspomnień tropi każde wgniecenie trawy uczynione butem swego ojca na tym lądzie, który on ukochał niczym własne dziecko.
Słodko-gorzka podróż sentymentalna Le Clezio w poszukiwaniu zrozumienia dla świata, ojca a przede wszystkim siebie rozpoczyna sie głęboką refleksją dotyczącą więzi rodzinnych:

"Każda istota ludzka bierze się z jakiegoś ojca i jakiejś matki. Można ich nie uznawać, nie kochać, można w nich zwątpić. Ale oni istnieją, mają twarze, poglądy, maniery i nawyki. Istnieją ze swymi złudzeniami i nadziejami (...) i to wszystko przechodzi na nas."**

Relacje autora z...

MaiTakeru | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Interesuje mnie Afryka, lubię czytać wspomnienia, a tutaj mamy do czynienia z uznanym twórcą opisującym swoje i (w większej części) swego ojca życie w Afryce - zatem teoretycznie powinnam była nie móc się oderwać od tej książki. Nic z tego, niestety.

Proza Le Clézio jest bowiem bardzo melancholijna, a do tego "Afrykanin" pełen jest natchnionych rozmyślań pisarza. Nie byłoby to coś złego, gdyby nie to, że tych rozmyślań jest w cienkiej książce niemalże więcej niż samych wspomnień, przez co ciężko się porządnie wczuć w snutą opowieść. Takie jest przynajmniej moje wrażenie; nie byłam w stanie przeczytać w jednym ciągu więcej niż jeden rozdział, a przecież całość jest krótka.

Z drugiej strony, muszę uczciwie przyznać, że sama postać ojca autora i jego historia jest b.ciekawa i z pewnością warto o niej poczytać. Przyznam też, że końcówka książki wzruszyła mnie, a to z pewnością również świadczy na jej korzyść.
Zatem: dobra, ale nie b.dobra.

Lena | 2012-08-30
Przeczytana: 2010 rok

Chciałoby się życzyć mieszkańcom Afryki, żeby mogli na zawsze zachować swoją dziewiczość i piękno, jakie jest udziałem tej książki

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 15 stycznia 2010

rudawstążka | 2013-11-29

Kawałek Afryki zawarty w kilkudziesięciu słowach

motylka | 2016-10-28
Na półkach: Fakty, Przeczytane