Głodomór

Okładka książki Głodomór Franz Kafka
Okładka książki Głodomór
Franz Kafka Wydawnictwo: NetPress Digital Sp. z o.o. literatura piękna
Ein Hungerkunstler
NetPress Digital Sp. z o.o.
2020-01-01
8374141972
Jakuba Ekiera
Fafka

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Wstrząsająca lektura.
Czytając Kafkę zawsze mam wrażenie, że wykreowani przez niego bohaterowie nie mają siły by walczyć o siebie i swoje prawo do bycia tak po ludzku szczęśliwymi. Autor wymyśla im coraz dziwaczniejsze rodzaje udręk, którymi krzyczą i wołają ludzkość o pomoc, ale świat ma ich gdzieś.

I również w tym opowiadaniu tytułowy Głodomór chce pokazać i udowodnić wszystkim swoją wartość.
Na próżno.
Ostatecznie nikogo to nie obchodzi.

I znowu, po przeczytaniu czułam straszną bezsilność.

Wstrząsająca lektura.

I również w tym opowiadaniu tytułowy Głodomór chce pokazać i udowodnić...

Coraz bardziej przekonuję się do Kafki.
Tylko co autor chciał przekazać? - trzeba przeczytać i pogłówkować, a i tak istnieje możność, iż nie znajdzie się tej w pełni nas przekonującej tezy.

Coraz bardziej przekonuję się do Kafki.

fascynujące. ale dlaczego to wydanie ma 300 stron?

fascynujące. ale dlaczego to wydanie ma 300 stron?

7/10
W "Głodomorze" Kafka zachował dla potomnych mało znany współcześnie fenomen cyrkowców, którzy pokazowo... głodzili się. Zaprawdę nie rozumiem, co było w tym tak ciekawego dla widzów, że był popyt na tego typu "sztukę cyrkową". Z tego też powodu ciężko orzec o czym jest w ogóle to opowiadanie. Możliwe interpretacje są różne - najprostsza mówi o ironicznym komentarzu na temat "głodomorstwa", inne porównują los tytułowego głodomora do losu niezrozumianego artysty (którym czuł się sam Kafka) czy poszukiwań egzystencjalnych. Trudno mi jednoznacznie ocenić to opowiadanie (poza kwestiami technicznymi, a wiadomo, że styl Kafki jest bardzo dobry mimo pewnej prostoty),dlatego ocena jest jak najbardziej neutralna - to trzeba po prostu przeczytać samemu

7/10

Króciutkie tytułowe opowiadanie "Głodomór" ,może nie należy do szczytowych osiągnięć F.Kafki ,ale nie jest pozbawione wznioślejszego przesłania,ukazuje bowiem walkę wewnętrzną człowieka z samym sobą,z własnymi słabościami ,człowieka ,którego jedyną obroną przed napastliwością i wymogami świata zewnętrznego jest jego siła woli i przekonanie o słuszności wyboru i wartości swoich uczynków.Wydarzenia opisywane w tym opowiadaniu,choć mogą się współczesnemu czytelnikowi wydawać mocno naciągane a nawet nielogiczne,żeby nie powiedzieć fikcyjne,w istocie miały w pewnym okresie ok.połowy XIX w.miejsce i wzbudzały zainteresowanie przyciągając rzesze ciekawskich.Dziś trudno sobie wyobrazić sytuację,w której wybieramy się całą rodziną aby oglądać i podziwiać człowieka głodującego z własnej woli od kilkudziesięciu dni,cóż, zainteresowania i gusta zmienne są.Tak jak w większości przypadków ,interpretacja tego opowiadania może być różna i rozpatrywana być może w wielu aspektach i pod wieloma kątami, doprowadzając czytelnika do najrozmaitszych przemyśleń i wniosków a i tak nie utrafimy prawdopodobnie w sedno,bowiem nie takie głowy się za to brały i co głowa to inna interpretacja,cóż- Kafka tak ma. Tak naprawdę ,to w nim jest chyba najbardziej pociągające,że nikt,lub niewielu wie o co w tym wszystkim chodzi.Lektura pozornie łatwa i zrozumiała,w rzeczywistości jest to studnia,której dna nie jesteśmy w stanie zobaczyć,możemy jedynie ,jeśli się dobrze wsłuchamy-usłyszeć odbite echo naszego westchnienia.Polecam

może być

może być

Dobra

Dobra

Głodomór, zarabiający na prowadzeniu publicznych głodówek, ze względu na nowe czasy, w których zainteresowanie jego przedstawieniami mija, odchodzi powoli w niepamięć i margines społeczny.

Jest to kolejne opowiadanie Kafki traktujące o bólu bezradności i niemocy. Tym razem mamy do czynienia z bohaterem, który postawiony przed możliwością wyboru znalezienia sobie nowego zajęcia, dostosowania się do "popytu" społecznego, nie potrafi tego zrobić, w skutek czego ginie zapomniany przez ludzi, których aplauz chciał zyskać. Jego ostatnie słowa, pozornie bezsensowne niczym majaki umierającego akcentują tę piekielną niemoc do znalezienia sensu w życiu.

Kafka po raz kolejny mnie zaskakuje - z jednej strony jego dzieła czyta się z delikatnym uśmiechem zażenowania (ze względu na jego kuriozalny i dość prostacki styl),a z drugiej trudno autorowi odmówić niecodziennej wizji i odwagi z jaką sięga po najtragiczniejsze ludzie uczucia.

Głodomór nie je, chcąc przedstawić swój sposób życia jako sztukę artystyczną, co kończy się śmiercią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W swoich ocenach kieruję się też troszkę poprzednikami, tzn. wprowadzam korektę do zbyt zawyżonych lub zaniżonych ocen. To krótkie opowiadanie o artyście uprawiającym performens. Dobre, jednak na więcej gwiazdek trzeba się więcej napracować. Zakonczenie przewidywalne do bólu. Może nawet dałbym 7, gdyby nie te dziesiątki od innych. Warto sięgnąć w czasie podróży tramwajem. Uczty tu nie będzie, bo to ledwie przystawka. Ale jednak smakowita!

• Ebooki
  • Klasyka