Na Skalnym Podhalu

83-7162-623-1
poezja, Przerwa-Tetmajer
klasyka

Inne wydania

Na Skalnym Podhalu jest zbiór opowiadań, który powstał w przedziale czasowym 1901 - 1912. Zostały one opisane gwarą podhalańską, która pokazuje życie górali. Autor w sposób godny miana mistrza pokazuje wyjątkowość świata górskiego i nieokrzesaną kulturę rozbójników oraz juhasów. Krystalizując na jego tle skalne szczyty, lasy i hale. Na końcu książki zamieszczono słowniczek gwarowy, który...

Na końcu książki zamieszczono słowniczek gwarowy, który umożliwia pojąć teksty spisane w wspomnianej wyżej gwarze.

Biorąc do rąk książkę wiedziałam, że to będą miłe spędzone chwile i mnie zaskoczyła ogromnie.
Jest to zbiór opowiadań zebranych na Podhalu napisane góralską gwarą,przeczytałam je z przyjemnością bardzo ładnie opowiedziane.
Piękne, a zarazem znakomite opowiadania zaczytałam się w nich.
Przyjemna, mądra książka warto przeczytać polecam ciepło!!!!!

żabot | 2013-06-06

Celowo nie wystawiam gwiazdek, bo czy można obiektywnie ocenić klasykę? To trochę jak oceniać Potop Sienkiewicza czy Lalkę Prusa. Jednemu się podoba, innemu nie. Danie 2 gwiazdek bo kogoś zanudziło byłoby profanacją. Danie dziesięciu przesadą. Subiektywnie dałbym 6/10. Niektóre "kawałki" bardzo mnie bawiły i wzruszały, inne nudziły.

telefonalarmowy | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Jest to klasyka młodopolska, więc ciężko ustosunkować się w ocenie. Moim zdaniem książka ta do najlepszych w tym gatunku nie należy, chociaż trzeba jej oddać niepowtarzalny klimat i parę naprawdę dobrych opowiadań z pięknym przesłaniem. Choć zdarzały się też momenty, że ciężko było przebrnąć przez niektóre historyjki.

seha | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Lektury

nie które z nich to lektura

Rkrz | 2014-12-12

LolaLola | 2016-08-23
    Poezje
    Kazimierz Przerwa-Tetmajer
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Aforyzmy
    Kazimierz Przerwa-Tetmajer