Poezje

poezja
poezja
czytający

Inne wydania

Wybór wierszy polskiego poety.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Wydawnictwo C&T

czytający | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Potrzeba wielkich umiejętności, aby ze smakiem wyrazić swoją tęsknotę. Wiele pracy trzeba włożyć w nagromadzenie ładunku emocjonalnego, którego wybuch rozsadzi nawet najtwardsze serce. Nie każdy potrafi nakierować uczucia innych osób do spojrzenia na miłość i przywiązanie, zupełnie innym okiem niż zazwyczaj nam się to zdarza. Mam tutaj na myśli namiętność do polskości, rozumianej inaczej niż krzykliwy patriotyzm. Poezja potrafi chyba tęsknić najbardziej ze wszystkich gatunków literatury pięknej. To ona marzy o straconym i niedościgłym. To dla niej, ojczyzna w niewoli jest jak jesienna noc targana zimnymi powiewami wiatru. To z nią możemy liczyć co chwilę na ukojenie ciepłą nadzieją. Wydaje mi się, że to wszystko co powyżej napisałem, mógłbym utożsamić ze smutkiem płynącym z głębi twórczości Jana Lechonia. Bije z niego tak wielka a jednocześnie zmartwiona ambicja powrotu do wolnej i niepodległej Polski.

"Poezje" są obrazem Józefa Chełmońskiego z ptakami szybującymi do niezależnego...

Książeczka kupiona za 4 złote w antykwariacie przed podróżą. W ten sposób Lechoń stał mi się lekturą pociągową. Wcześniej już znałam jego biografię (ciekawe, z jego życiem polecam się zapoznać!), a także wiele utworów i nie do końca satysfakcjonuje mnie dokonany tu wybór. Znalazłam tu kilka utworów, które cenię, ale kilku także mi brakuje.

Roman Dłużniewski | 2016-12-27

Jan Lechoń. Wspaniały człowiek i wielki poeta. Od wojny mieszkał i żył w Nowym Jorku. I tam też zmarł samobójczą śmiercią. A z jego poezji bije bezbrzeżna tęsknota za Polską, do której nie dane mu było wrócić. Koniecznie!!

Anna Koniec | 2015-08-25

Co tu ocenić? Poezje czy ich wybór?

Otóż nie wiem. Lechoń - wspaniały, lubię jego wiersze I autentycznie cenię. Ale z wyborami wierszy jest ten problem, że
1. nie jest to wybór autora, to już życie po życiu tych krótkich utworów, żyły naprawdę w towarzystwie im współczesnych sióstr I braci...
2. czasem brakuje tych, ktore chciałoby się akurat znaleźć,
3. czasem brak pomysłu i osoba wybierająca zdaje się po prosrtu wybierać na misia: "mi się wydaje, że.... wiersz ppodoba mi się".

Lepiej jednak z braku laku sięgnąć po jakikolwiek wybór poezji niż nie sięgać wcale. A po wiersze tego autora na pewno warto.

satja | 2013-02-03

Z poezją Lechonia po raz pierwszy zetknęłam się w liceum czyli jakieś 20 lat temu. Był to wiersz ( chyba najbardziej znany wszystkim ) "Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną.....". Po interpretacji wiersza zainteresowało mnie życie Jana Lechonia. Poznanie jego biografii i czytanie "Dzienników" umożliwiło mi zrozumienie innych wierszy, jak również przybliżyło samą postać poety. Dla mnie osobiście ciekawe jest to, że kiedyś namiętnie zatracałam się w wierszach z tomu "Srebrne i czarne" a dzisiaj bliższe mi są wiersze patriotyczne.

| 2013-04-17
Przeczytana: 2013 rok

Poszczególne zbiory wierszy pochodzą z różnych okresów życia poety, dzięki czemu mamy szersze spojrzenie na jego twórczość. Poezja ta wymaga jednak od czytelnika sporej wiedzy teoretycznej z zakresu poetyki oraz dobrej znajomości historii. Nie mniej jednak polecam przede wszystkim miłośnikom dobrej poezji, bo to rozkosz rozczytywać się w dziełach Lechonia za każdym razem dostrzegając coś nowego.
W szczególności polecam tomiki: ,,Srebrne i czarne", ,,Karmazynowy poemat" i ,,Aria z kurantem".

boyaryshnya | 2014-08-22

Lechoń pisał li wiersze przeciętne, li zatrważająco dobre. Trudno znaleźć między tem jakiś środek, pole do oceny jest nazbyt szerokie. Ciekawiej jego wiersze wyglądają po lekturze biografi autora.

Gabrielle | 2013-05-26

W tomiku tym zawarte zostały najlepsze i bardzo różnorodne wiersze Lechonia. Jego poezji się nie czyta, ją się odczuwa wszystkimi zmysłami!

Joanna | 2011-05-13
Przeczytana: luty 2010

Przeczytane tylko "Karmazynowy poemat"

Arash88 | 2017-09-13
Przeczytana: 10 października 2017