Tłumaczenie: Bożena Kojro
Wydawnictwo: Bellona
Puolalaisten mukana bolsheviikkejä vastaan: suomalaisen muistelmia Puolan-Venäjän sodasta v. 1920
978-83-11-11893-5
historia
Łukasz Kuć

Na frontach w Estonii i na Łotwie walczyło wielu fińskich ochotników, którzy wyruszyli, by pomóc w potrzebie bratniemu narodowi, a później jeszcze Łotyszom w obronie przed wspólnym nieprzyjacielem. Wolontariusze żywili chęć zbrojnej walki z odwiecznym wrogiem wszędzie, gdzie tylko mogli go spotkać. Tak więc nie było w tym nic dziwnego, że gdy Estonia i Łotwa zakończyły działania wojenne przeciw Rosji na początku 1920 roku, wielu Finów postanowiło w szeregach armii polskiej kontynuować walkę, której zdążyli już posmakować.
Z Polski dochodziły niezwykłe wiadomości. Dowiedzieliśmy się o planowanej przez marszałka Piłsudskiego razem z wojskami ukraińskimi wielkiej ofensywie na Rosję. Oznaczałoby to dla przeciwnika miażdżący cios i gdyby plan się powiódł, wschodni olbrzym zostałby znacznie osłabiony, a wówczas na długo z pewnością zostawiłby w spokoju uwolnione spod jarzma nowe państwa. Któż nie chciałby uczestniczyć w takiej historycznej wyprawie wojennej, jeśli tylko nadarzyła się okazja?

vampireheart | 2015-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Oczywiście, że musiałam zdobyć książkę, która już w samym tytule ma nazwy dwóch krajów, którymi jestem bezapelacyjnie zafascynowana. Fakt, że jest ona historyczna, dodał tylko pośpiechu w realizacji kupna tej pozycji. Mowa oczywiście o książce "Cud nad Wisłą. Wspomnienie fińskiego uczestnika wojny polsko-rosyjskiej w roku 1920", która wyszła spod pióra Kaarlo Kurko.

Książka ma zaledwie 171 stron, ale jest obfita w treści. Nie spotkamy się tutaj ze zbitym tekstem, który w bardziej wymagających lekturach zniechęca i wydłuża czytanie. "Cud nad Wisłą..." jest raczej zlepkiem opowiadań fińskiego żołnierza, ułożonych w porządku chronologicznym. Wojenną przygodę zaczynamy dokładnie w ten sam sposób, co Kurko, czyli od przedostania się z Finlandii do Polski.

Historie autora są mocno zabarwione emocjami i bogate w opisy. Już wydawca zapewnia nas o wyjątkowości szczegółów, zauważanych przez Fina. To zdecydowanie inna sytuacja, kiedy ktoś z zewnątrz obserwuje kształtujące się państwo oraz...

Łukasz Kuć | 2010-09-05
Przeczytana: 03 września 2010

Wspomnienia pewnego Fina, który po to żeby przytrzeć nosa bolszewikom zwiedził fronty Europy Wschodniej. Walczył w Finlandii, Estonii, no i w Polsce. Spisał swoje wspomnienia, które są cennym świadectwem tamtych czasów.

JestemTu | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta pozycja zrobiła na mnie duże wrażenie.

Szczególnie w pamięć zapadły mi dwa fragmenty. Zabawna historia pomocniczego murzyńskiego oddziału z Francji. I, gdy autor opisał ostrzał artyleryjski, który "rwał ziemię", podczas gdy dwóch Niemców przeczekało nawałnice w okopie grając w karty.. Takich historii można mnożyć, ale akcja skupia się głównie na wojaczce.

Książkę oceniam na 6/10.

Pio | 2016-05-22