Łańcuch historii

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
978-83-7565-256-7
historia
Łukasz Kuć

Profesor Paweł Wieczorkiewicz był człowiekiem odważnym. Trzeba było bowiem odwagi, żeby obalać kolejne mity, do których tak mocno przywiązani są Polacy. Profesor mówił, że koncepcja Powstania Warszawskiego była obłędem, a akcja „Burza” była działaniem wymierzonym w interes Polski. Uważał, że Józef Beck powinien był w 1939 roku porozumieć się z Niemcami. Jednocześnie potępiał zbrodnie komunistyczne, mówił głośno, że nie pogodził się z utratą Wilna i Lwowa oraz domagał się lustracji, która oczyściłaby Polskę z rosyjskich agentów. Tak, profesor Wieczorkiewicz był nonkonformistą. Szedł swoją drogą narażają się obu potężnym obozom, na które dzieli się Polska. Profesor Wieczorkiewicz był jednak przede wszystkim wybitnym historykiem. Jednym z najwybitniejszych w III RP. Żal tych wszystkich książek, których nie zdążył napisać
[Piotr Zychowicz]

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2012

źródło okładki: www.ltw.com.pl

Arek | 2017-10-15
Przeczytana: październik 2017

Nie jest to książka o historii jest to zbiór tekstów/wykładów wybitnego historyka jakim niewątpliwie był prof. Paweł Wieczorkiewicz.

Książka zachwyca, zachwyca kapitalnym językiem Paweł Wieczorkiewicz jest genialnym gawędziarzem opowieści są ciekawe i wciągające a wciągają także dzięki nieprawdopodobnej wiedzy źródłowej autora.

A dobór tekstów mimo, że rozrzuconych w czasie to jednak całkiem spójnych jest wyśmienity. Dowiemy się szczegółach polityki Stalina podczas II WŚ, co musi wzbudzić szok, głupoty zachodu w tamtym czasie jak i analogii do dziś. Dowiemy się też wyjątkowo dobitnie czym był bolszewizm, czym jest homo sovieticus dawniej i dziś.

Książkę zamykają wywiady z profesorem, które są idealnym dopełnieniem wcześniejszych tekstów. To powinna być literatura absolutnie obowiązkowa. Polecam.

SlawekAUO | 2014-03-31
Przeczytana: 2013 rok

Trudno o jednolitą ocenę dla zbioru tak różnorodnych teksów. Zdecydowanie książka potwierdza talent nieodżałowanego profesora Wieczorkiewicza.

Czyta się dobrze chociaż niekiedy trudno się z ocenami profesora zgodzić. Polecam rozdział o Rakowskim zwłaszcza tym, którzy sądzą, że wypchnięcie młodego pokolenia za granice jest nowym pomysłem na utrwalanie władzy.

Adam_91 | 2017-11-05
Edwin | 2017-06-12