Stanisław August Poniatowski

Ossolineum
1998-01-01
1998-01-01
830404725X
Historia Polski XVIII wiek Stanisław August Poniatowski Czasy stanisławowskie Oświecenie Rozbiory Polski Konfederacja barska Biografie władców Polski

Nieźle napisana, choć skrajnie tendencyjna biografia ostatniego króla Polski. Przedstawiony w książce bilans panowania króla to czysty historyczny anachronizm, który dziś nie odpowiada aktualnemu stanowi wiedzy historyków jak ogólnej ocenie postaci Poniatowskiego. Książka Zienkowskiej to wpisywanie się w czarną legendę króla (nieprawdziwą i bałamutną) wywiedzioną z frustracji i kultywowanych w Polsce (od przynajmniej dwóch wieków) romantycznych mitów. Kto szuka bardziej wyważonego opracowania o rządach Poniatowskiego powinien się zwrócić ku "Ostatniemu królowi Polski" Adama Zamoyskiego, "Sporowi o Stanisława Augusta" Zahorskiego, pracom Marco Fumaroliego, pamiętnikom królewskim lub zbiorowej pracy Butterwicka, Zielińskiej, Ugniewskiego, Cegielskiego, Górskiej, Gutowskiego pt. Stanisław August i jego Rzeczpospolita. Dramat państwa, odrodzenie narodu". Na pamflet Zienkowskiej należy spuścić już tylko zasłonę milczenia.

Biografia Stanisława Augusta Poniatowskiego pióra Krystyny Zienkowskiej to historia słabego charakterem idealisty, przekonanego o własnej wartości i bardzo podobnego do niego narodu- zadufanego w sobie i w tradycji, kiszącego się we własnym sosie i przekonanego o swojej sile, którego lekarstwem na wszystko była pewność, że kraj jest pod specjalną, boską opieką. Para godna siebie nawzajem, wspólnymi siłami pchająca państwo w ręce rozkwitających w owym czasie sąsiadów.

Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski. Postać o tyle kontrowersyjna, o ile władca chciał dobrze. A chciał i próbował. Problem w tym, że do polityki nie nadawał się zupełnie, ale pchał z całych sił, wiedziony wiarą w domniemaną przypisaną sobie wielką rolę. Czy rozbiory dało się powstrzymać, cofnąć kraj z dawno obranej drogi? Nie karmy się pocieszającymi historyjkami o nieuniknionym losie. Pewnie tak. Ale do tego potrzeba by było nie tylko wielkiego króla (do których Polska nigdy szczęścia nie miała),ale całego zastępu wybitnych ludzi, skupionych na dobru kraju, których w XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej po prostu nie było. A więc historia potoczyła się tak, jak się potoczyła. Książka pani Zienkowskiej bardzo dobrze opisuje realia przedrozbiorowej Polski i Litwy, stronnictwa polityczne, ze szczególnym uwzględnieniem Familii, kulisy rozbiorów, tworzenie Konstytucji 3 Maja, kształtowanie konfederacji targowickiej i wiele więcej. Dużo mogłoby potoczyć się inaczej. Ale się nie potoczyło. Biografia daje dużo do myślenia i to nie tylko na temat historii. Sam główny bohater przedstawiony jest jako osoba specyficzna, watra poświęcenia chwili rozmyślaniom na jej temat.

Polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Ostatni król I Rzeczypospolitej zawsze wzbudzał kontrowersje (Andrzej Zahorski napisał nawet książkę "Spór o Stanisława Augusta") i niniejsza biografia bynajmniej od nich nie ucieka. Krystyna Zienkowska przedstawiła życie i działalność Poniatowskiego na tle wydarzeń w Polsce i świecie w drugiej połowie XVIII wieku. Nacisk zdecydowanie położony jest na osobę monarchy, a nie na dzieje rządzonego przezeń państwa. Wydźwięk całej książki jest raczej negatywny tak dla tytułowego bohatera, jak dla jego rodaków. Krótko rzecz ujmując: król słaby, ale i społeczeństwo nie takie, jak trzeba. Sporo w tej biografii nut bardzo gorzkich dla polskiego czytelnika, ale jakże by mogło być inaczej, gdy pisze się o czasach upadku? Zienkowska sporo miejsca poświęciła środowiska, z którego Poniatowski wyszedł, a więc ze stronnictwa Familii wierzącej w rosyjską pomoc dla Rzeczypospolitej. W złudzeniach tych obóz królewski zaskakująco był bliski poglądom głównego zdrajcy i targowiczanina, Szczęsnego Potockiego. Symptomatyczne to złudzenia, bo z 1795 rokiem bynajmniej nie zniknęły. Cała książka daje dużo do myślenia. Pokazuje człowieka dobrych chęci i słabego charakteru - pod koniec XVIII wieku potrzebowała Polska innego władcy. A wyszło jak wyszło.

Tomasz Babnis

• Nowożytność