Zatoka Świeża 1463

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Bitwa morska w Zatoce Świeżej rozegrała się w czasie wojny trzynastoletniej między zakonem krzyżackim a Rzeczpospolitą. Wprawdzie sama bitwa nie wniosła wiele do rozwoju morskiej sztuki wojennej, jednakże sposób jej taktycznego rozegrania, właściwe wykorzystanie warunków atmosferycznych i nawigacyjnych oraz dobre wyszkolenie i wysokie morale załóg okrętów gdańskich i elbląskich przyniosły w efekcie zwycięstwo słabszej liczebnie flocie polskiej. Najważniejszy jest jednak wpływ, jaki bitwa ta wywarła na dalszy przebieg wojny - udaremniła planowaną ofensywę krzyżacką na Żuławach, spowodowała upadek Gniewa i odblokowanie szlaku wiślanego.

Bardzo dobrze przedstawiono tło historyczne jak i sama bitwa. Dużym plusem są mapy które często kuleją w HB-kach. Kontrowersje i dyskusje może wzbudzać tytuł, czy powinna być zatoka czy zalew lecz nie ma to znaczenia dla wartości merytorycznych książki. Ciekawe jest podejście do wojny trzynastoletniej nie tylko pod względem militarnym ale i finansowym, potwierdzając, że do prowadzenia wojny potrzebne są "pieniądze, pieniądze, pieniądze".

Mało której książce zarzucam coś takiego, ale w tej książce jest... po prostu zbyt dużo informacji. Autor opisał w zasadzie wszystko - geografię, pogodę, prawo morskie, sposoby żeglowania i konstruowania okrętów w średniowieczu... Jest dosłownie wszystko. Aspekt militarny zawiera opis nie tylko kampanii z 1463 roku, ale całej wojny, łącznie z działaniami lądowymi. Sam opis bitwy jest niezły, chociaż nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Pod względem faktograficznym nie można książce nic zarzucić - dowiedziałem się o bitwie prawie wszystkiego, ale nie powiem żeby to była pasjonująca lektura. Ogromna ilość faktów źle wpływa na ciąg narracji, przez co książka Józefa Dyskanta jest bardziej opracowaniem naukowym, niż literaturą popularną. Kolejnym atutem książki są bardzo dokładne mapy i aneksy, obejmujące tłumaczenia listów kaperskich i wykaz okrętów kaperskich na służbie polskiej. Polecam, ale raczej dla czytelników szukających konkretnych informacji, a nie spragnionych przyjemnej lektury.

awesta | 2015-12-28
Przeczytana: 09 sierpnia 2016