Obertyn 1531

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Bitwa pod Obertynem, stoczona 22 sierpnia 1531 roku, przyniosła wojskom polskim zwycięstwo nad siłami hospodara mołdawskiego Piotra Raresza (Petryły). Była ona świadectwem kunsztu bojowego i precyzyjnej taktyki wojskowości polskiej XVI stulecia.

Jeden z nielicznych wybitnych HBków. Autor analizując wojnę o Pokucie i tytułową bitwę korzystał z wielu źródeł (także rumuńskich), a nie bazował tylko na wcześniejszych opracowaniach.

Mamy dobrze omówione tło polityczne, obie armie konfliktu, ukształtowanie terenu itp. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział dotyczący tytułowej bitwy. Nie jest to kilka stron pobieżnego opisu jak często zdarza się w tej serii. Mamy dobrze przedstawioną taktykę działań wojsk polskich i armii Raresza. Autor ma bardzo dobry styl, bitwa jest nakreślona w barwny i interesujący sposób.

Dariusz | 2012-03-25
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Książka ta posiada szczegółowy opis wojska. Ma informacje dotyczące uzbrojenia żołnierzy, liczebności wojsk oraz ich dokładnej sytuacji materialnej. Za pomocą niej można zauważyć ewolucję ciężkiej kawalerii i husarii w średniozbrojną skrzydlatą husarię. Pokazana zostaje o wiele głębiej niż w Kłuszynie czy Kircholmie, staropolska formacja jazdy mieszanej, która wywodzi się ze średniowiecza, a tutaj przypomina zarówno średniowieczny płot oraz z XVII w. formację husarii i towarzyszy pancernych (strzelców). Dzięki niej można dowiedzieć się o predyspozycjach jazdy, o atakach na lewą i prawą stronę, w jaki sposób była szkolona polska jazda, co to jest rygiel i wiele innych rzeczy.
        Kunszt bojowy Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Tarnowskiego, był o wiele większy niż u jego siedemnastowiecznych odpowiedników. Po zastosowaniu jego taktyki walki taborem, w grze "Medieval II Totalwar Stainless Steel 6.3", udało mi się pokonać trzytysięczną armię Egiptu, mając do dyspozycji siedmiuset...

Pablo | 2017-10-06
Przeczytana: 2008 rok