Obertyn 1531

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Bitwa pod Obertynem, stoczona 22 sierpnia 1531 roku, przyniosła wojskom polskim zwycięstwo nad siłami hospodara mołdawskiego Piotra Raresza (Petryły). Była ona świadectwem kunsztu bojowego i precyzyjnej taktyki wojskowości polskiej XVI stulecia.

Dariusz | 2012-03-25
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Książka ta posiada szczegółowy opis wojska. Ma informacje dotyczące uzbrojenia żołnierzy, liczebności wojsk oraz ich dokładnej sytuacji materialnej. Za pomocą niej można zauważyć ewolucję ciężkiej kawalerii i husarii w średniozbrojną skrzydlatą husarię. Pokazana zostaje o wiele głębiej niż w Kłuszynie czy Kircholmie, staropolska formacja jazdy mieszanej, która wywodzi się ze średniowiecza, a tutaj przypomina zarówno średniowieczny płot oraz z XVII w. formację husarii i towarzyszy pancernych (strzelców). Dzięki niej można dowiedzieć się o predyspozycjach jazdy, o atakach na lewą i prawą stronę, w jaki sposób była szkolona polska jazda, co to jest rygiel i wiele innych rzeczy.
        Kunszt bojowy Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Tarnowskiego, był o wiele większy niż u jego siedemnastowiecznych odpowiedników. Po zastosowaniu jego taktyki walki taborem, w grze "Medieval II Totalwar Stainless Steel 6.3", udało mi się pokonać trzytysięczną armię Egiptu, mając do dyspozycji siedmiuset...

John | 2015-08-13
slymsc | 2015-07-01