Zatoka Świeża 1463

Okładka książki Zatoka Świeża 1463 Józef Wiesław Dyskant
Okładka książki Zatoka Świeża 1463
Józef Wiesław Dyskant Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
historia
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1987-01-01
1987-01-01
historia bitwy wojny Krzyżacy wojna trzynastoletnia

Okładka książki Amor patriae nostra lex. Rzecz o komandorze Stanisławie Mieszkowskim Józef Wiesław Dyskant, Dariusz Nawrot
Amor patriae n... Józef Wiesław Dyska...
Okładka książki Port Artur Cuszima 1904-1905 Józef Wiesław Dyskant, Andrzej Michałek
Port Artur Cus... Józef Wiesław Dyska...

Rozdział omawiający warunki pogodowe, geografię Bałtyku zbyt długi i szczegółowy, jak dla mnie ciężko było się skupić. Żeglarstwo, działania wojenne i bitwa wyczerpująco omówione. Książka przywraca należytą pamięć trochę zapomnianemu starciu zbrojnemu, które zdecydowało o klęsce Krzyżaków w wojnie trzynastoletniej.

Bardzo dobra książka opisująca chyba wszystkie aspekty walk morskich wojny trzydziestoletniej od taktyki, liczebności wojsk czy też pogody panującej na Bałtyku. Ogólnie książka nie opisuje tylko bitwę w Zatoce Świeżej, ale całościowy zakres walk wojny trzydziestoletniej.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo ciekawa książka, przybliżająca konflikt, który zupełnie niezasłużenie stoi w cieniu kampanii grunwaldzkiej. Zaledwie 44 lata po pamiętnych wydarzeniach roku 1410-go Polska otrzymuje drugą szansę na odzyskanie Pomorza Gdańskiego. 12 lat, 8 miesięcy i 13 dni później król Kazimierz osiąga ten cel. Sama długość konfliktu wskazuje dobitnie, że nie było to zwycięstwo ani szybkie, ani łatwe.

Józef Wiesław Dyskant opisuje wojnę trzynastoletnią bardzo szczegółowo. Sama bitwa jest jak gdyby apogeum długoletnich zmagań, które ogarnęły pożogą wojenną praktycznie cały akwen Bałtyku i wciągnęły w konflikt nawet tak odległe miasta jak Amsterdam. Owa szczegółowość może nużyć, jeśli celem lektury było zaledwie szybkie przyswojenie informacji na temat samej bitwy na Zalewie Wiślanym. Dla mnie była to okazja do poznania profesjonalnie napisanej historii całej wojny.

Przy tym nie mogę wyjść ze zdumienia, że w ciągu zaledwie półwiecza sposób walki i prowadzenia kampanii wojennych tak drastycznie zmienił oblicze. Gdzie pod Grunwalden starły się dwie wielkie armie, złożone w znacznym stopniu z rycerstwa i ich wasali, a głównymi atutami obydwu armii były koń i kopia, tam zaledwie pół wieku później rozstrzyga o wygranej bądź porażce pieniądz, logistyka i w znacznym stopniu już broń palna. Zastanawiającym faktem w tym kontekście jest pewne (być może pechowe) niedołęstwo polskiego pospolitego ruszenia, które w porównianiu z europejskimi najemnymi oddziałami profesjonalnych drabantów wypada jak trzecioligowa drużyna piłkarska.

Książkę polecam zainteresowanym szczegółowym prześledzeniem wydarzeń wojny trzynastoletniej.

Mało której książce zarzucam coś takiego, ale w tej książce jest... po prostu zbyt dużo informacji. Autor opisał w zasadzie wszystko - geografię, pogodę, prawo morskie, sposoby żeglowania i konstruowania okrętów w średniowieczu... Jest dosłownie wszystko. Aspekt militarny zawiera opis nie tylko kampanii z 1463 roku, ale całej wojny, łącznie z działaniami lądowymi. Sam opis bitwy jest niezły, chociaż nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Pod względem faktograficznym nie można książce nic zarzucić - dowiedziałem się o bitwie prawie wszystkiego, ale nie powiem żeby to była pasjonująca lektura. Ogromna ilość faktów źle wpływa na ciąg narracji, przez co książka Józefa Dyskanta jest bardziej opracowaniem naukowym, niż literaturą popularną. Kolejnym atutem książki są bardzo dokładne mapy i aneksy, obejmujące tłumaczenia listów kaperskich i wykaz okrętów kaperskich na służbie polskiej. Polecam, ale raczej dla czytelników szukających konkretnych informacji, a nie spragnionych przyjemnej lektury.

Bardzo dobrze przedstawiono tło historyczne jak i sama bitwa. Dużym plusem są mapy które często kuleją w HB-kach. Kontrowersje i dyskusje może wzbudzać tytuł, czy powinna być zatoka czy zalew lecz nie ma to znaczenia dla wartości merytorycznych książki. Ciekawe jest podejście do wojny trzynastoletniej nie tylko pod względem militarnym ale i finansowym, potwierdzając, że do prowadzenia wojny potrzebne są "pieniądze, pieniądze, pieniądze".

• Historyczne Bitwy
  • Średniowiecze