Wojna Zuluska 1879

Wydawnictwo: Bellona
wojna, kolonialna, Zulusi, Anglia, Afryka
historia
Pistacia

W 1879 roku na południowej półkuli rozgorzała wojna kolonialna, która głęboko wstrząsnęła społeczeństwem wiktoriańskiej Anglii. Wojna ta została rozpętana praktycznie bez powodu, w pogoni za polityczną sławą i karierą, ale wpłynęła na losy całych państw. Państwo Zulusów zostało zniszczone, tysiące ludzi straciło życie, nieodwracalnie zmieniła się sytuacja polityczna w południowej Afryce. W...

Państwo Zulusów zostało zniszczone, tysiące ludzi straciło życie, nieodwracalnie zmieniła się sytuacja polityczna w południowej Afryce. W czasie tej wojny pod nieznanym wzgórzem Isandlwana zawodowa armia brytyjska doznała klęski z rąk tubylczej armii.

[opis wydawcy]

Książka jakich wiele. Autor podjął temat niezbyt dobrze dla polskiego czytelnika znany, chyba tylko z "Lalki" Prusa, gdzie to pan Rzecki rozpacza nad śmiercią młodego Bonapartego. Wykorzystał też sporo angielskojęzycznej literatury (w bibliografii nie ma żadnej pozycji po polsku: to nie zarzut względem piszącego, ale dowód na nieobecność zagadnienia w naszym kraju). Mi osobiście, choć nie znam się specjalnie na wojskowości, podobały się dokładne dość opisy wojsk obu stron z uwzględnieniem ich uzbrojenia. Można mieć zarzuty do niestosowania przypisów.

Tomasz Babnis

Watcher | 2016-07-29