Ateusza portret własny

Wydawnictwo: Racjonalista.pl
978-83-924370-7-9
ateizm, racjonalizm,
filozofia i etyka

Racjonalista jest bardzo szczególnym portalem. Podejmuje tematykę zazwyczaj starannie omijaną przez wielkonakładową prasę, problemy państwa neutralnego światopoglądowo, mitów religijnych i pseudonauki, konfliktów między nauką i religią, filozoficznych dylematów współczesnego człowieka. Ateizm pełni w tym wszystkim rolę osobliwą. Zapytał na naszym forum czytelnik, co mówi ateizm o człowieku?...

Ateizm pełni w tym wszystkim rolę osobliwą. Zapytał na naszym forum czytelnik, co mówi ateizm o człowieku? Ateizm nic nie mówi o człowieku. Człowiek-ateista stwierdza: nie znajduję powodów do wiary w boga. Dalej zaczyna się szukanie moralności bez religii, tożsamości bez religii, relacji społecznych bez religii. Wyniki będą zależały od kontaktów z nauczycielami, z filozofią, z nauką.

Jak wielu ludzi religijnych, nasz czytelnik pomylił ateizm z religią, która oferuje gotowy pakiet odpowiedzi na wszystkie ważne pytania. Ateizm nie jest jednak religią, jest tylko odrzuceniem religii, nie zastępuje jednego pakietu gotowych wyjaśnień innym kompletnym pakietem wyjaśnień.

Andrzej Jerzy Koraszewski (ur. 26 marca 1940) – publicysta i pisarz ekonomiczno-społeczny, były dziennikarz BBC, wiceszef polskiej sekcji BBC i publicysta paryskiej „Kultury”, obecnie zastępca redaktora naczelnego portalu Racjonalista.pl.

Ukończył socjologię w Warszawie, od 1971 na emigracji w Szwecji, w Lundzie. Związany z uniwersytetami w Uppsali oraz Lund. Był przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół „Kultury Paryskiej” w Lund, członkiem Grupy Kontaktowej Polskiego Ruchu Demokratycznego w Szwecji oraz przewodniczącym Polskiego Instytutu Źródłowego w Lund.

Od 1986 mieszkał w Londynie, gdzie pracował w BBC. W 1998 wraz z żoną Małgorzatą, tłumaczką, wrócił do Polski, osiedlając się w Dobrzyniu nad Wisłą.

[Racjonalista, 2010]

Mateusz Toś | 2015-03-11