Judasz z Monte Sicuro

Okładka książki Judasz z Monte Sicuro Gustaw Morcinek
Okładka książki Judasz z Monte Sicuro
Gustaw Morcinek Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Biblioteka Karola Miarki literatura piękna
Biblioteka Karola Miarki
Wydawnictwo "Śląsk"
1963-01-01
1963-01-01
wojna obozy koncentracyjne podróż walki

Gustaw Morcinek "Judasz z Monte Sicuro"

Jest cały podgatunek literatury opowiadającej o grupie ludzi znajdujących się w mniejszej lub większej izolacji i opowiadających sobie różne historie. Z tych, o których ja słyszałem, najstarsze są "Opowieści kanterberyjskie" i chyba ich równolatek "Dekameron". a może jednak "Baśnie 1001 nocy"? W polskiej literaturze też jest ich trochę. Teraz odkryłem, że jedną z takich napisał i Morcinek.

Zbliża się Wigilia 1945 roku, gdzieś niedaleko drogi z Ancony do Loreto jest, położona na wzgórzu, wioska Monte Sicuro a w tej wiosce, w zniszczonym zameczku, grupa Polaków różnorako pokiereszowanych przez wojnę leczy swoje urazy niefizyczne. A poharatani są bardzo mocno. Kilku przetrzymało wojnę w Dachau, niektórzy byli w Wehrmahcie, niektórzy we francuskiej partyzantce, niektórzy u Andersa ale nikt nie przeszedł tego bez szwanku. Leczą się opowiadaniem. A przy okazji czekają kto pierwszy stanie się Judaszem, bo to, że ktoś się nim stanie jest jasne od początku.

Z Morcinka na dobrą sprawę czytałem do tej pory "Łyska z pokładu Idy" - bo mi w szkole kazali - więc nie znałem jego twórczości. Wiem tylko że napisał w życiu bardzo, bardzo wiele. Z jakiegoś powodu nie byłem do niego przekonany. Jednak jeśli pisał tak jak w tej książce to chyba się przekonam. To jest pisane prosto, tu nie ma głębokich rozważań czy też skomplikowanych paraleli. Prosty język. Historie, które sobie opowiadają są krótki lub nawet bardzo krótkie tyle że przemieszane z wydarzeniami ich dnia powszedniego. Ale nic tak nie porusza serca jak krótka i prosta historia. Morcinkowa historia.

Gustaw Morcinek "Judasz z Monte Sicuro"

Czytałem tę książkę jak i inne książki Morcinka wielokrotnie.
Teraz chętnie przeczytałbym ją ponownie ale nie mogę jej odnaleźć w mojej biblioteczce Jako ebook nie funkcjonuje:(

Aha i Monte Sicuro leży we Włoszech a nie we Francji

Czytałem tę książkę jak i inne książki Morcinka wielokrotnie.

Aha i Monte Sicuro leży we Włoszech a nie we Francji

Super się czyta, ciekawie napisane. Krótkie historie powięzane ze soba. I wbrew pozorom książka nie traktuje o Sląsku.

• Posiadam wersję papierową
  • Na sprzedaż