Struna światła

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
poezja

Autor porusza w swoich utworach trudny temat moralności, nie stroniąc od pesymistycznych konkluzji, które zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad etyczną stroną własnej egzystencji.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjecie autorskie

tivrusky | 2015-06-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Miałem już przyjemność z Herbertem w kwiecie wieku (Pan Cogito, 1974), miałem też z Herbertem starym, tuż przed śmiercią (Epilog Burzy, 1998) dwa spotkania wystarczyły, by zupełnie mnie oczarować. A zupełne oczarowanie, w moim nieszczęsnym przypadku często owocuje powzięciem szczególnego postanowienia: PRZECZYTAM WSZYSTKO CO NAPISAŁ, NAJLEPIEJ CHRONOLOGICZNIE. Więc czytam, cóż poradzić? Struna światła towarzyszy mi od ponad miesiąca, przeczytałem ją w tym czasie trzykrotnie, choć są utwory, do których powracałem pewnie i z dwadzieścia razy. Proszę, oto garść przemyśleń:

Struna to debiut wyjątkowo spójny i dojrzały. W oczy bije harmonia, spokój, niemalże namaszczenie z którymi kolejne słowa i wersy kreślono. Wszystko jest tam, gdzie być powinno, brak tutaj jakiejkolwiek debiutanckiej szamotaniny i nieporadności, wszystko gra. Przychodzi mi na myśl cytat z Budzyńskiego: "Pies ma swoją kość, kot ma swoje miejsce".
Zatem Zbigniew Herbert debiutujący z miejsca stoi na wysokim,...

Olaf | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

Bardzo dobra porcja utworów. Nie jestem aż tak dobry by powiedzieć coś więcej.

AsQ55 | 2016-10-26
JolantaKG | 2016-08-24