Struna światła

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
poezja

Autor porusza w swoich utworach trudny temat moralności, nie stroniąc od pesymistycznych konkluzji, które zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad etyczną stroną własnej egzystencji.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjecie autorskie

tivrusky | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Miałem już przyjemność z Herbertem w kwiecie wieku (Pan Cogito, 1974), miałem też z Herbertem starym, tuż przed śmiercią (Epilog Burzy, 1998) dwa spotkania wystarczyły, by zupełnie mnie oczarować. A zupełne oczarowanie, w moim nieszczęsnym przypadku często owocuje powzięciem szczególnego postanowienia: PRZECZYTAM WSZYSTKO CO NAPISAŁ, NAJLEPIEJ CHRONOLOGICZNIE. Więc czytam, cóż poradzić? Struna światła towarzyszy mi od ponad miesiąca, przeczytałem ją w tym czasie trzykrotnie, choć są utwory, do których powracałem pewnie i z dwadzieścia razy. Proszę, oto garść przemyśleń:

Struna to debiut wyjątkowo spójny i dojrzały. W oczy bije harmonia, spokój, niemalże namaszczenie z którymi kolejne słowa i wersy kreślono. Wszystko jest tam, gdzie być powinno, brak tutaj jakiejkolwiek debiutanckiej szamotaniny i nieporadności, wszystko gra. Przychodzi mi na myśl cytat z Budzyńskiego: "Pies ma swoją kość, kot ma swoje miejsce".
Zatem Zbigniew Herbert debiutujący z miejsca stoi na wysokim,...

olaf2009 | 2017-10-22
Przeczytana: 21 października 2017

Poezja przez duże P; jest jak marzenia senne, proza życia, w której miesza się rzeczywistość i nierzeczywistość; to przeżycia emocjonalne; to refleksje o antyczności w teraźniejszości, o istnieniu, przemijaniu, na temat czasu i troszkę odniesień do wojny. Niesamowita i ponadczasowa.

"gdy wyschnie źródło gwiazd
bedziemy świecić nocom

Gdy skamienieje wiatr
bedziemy wzruszać powietrze"

Olaf | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

Bardzo dobra porcja utworów. Nie jestem aż tak dobry by powiedzieć coś więcej.

Michał Kownacki | 2017-02-13

pierwszy tom poetycki jaki przeczytałem - postawił poprzeczkę bardzo wysoko

Xanax | 2018-04-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 października 2017
kinraw | 2017-09-14
Rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

27 października posłowie przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. 28 lipca 2018 roku minie 20 lat od śmierci poety.