Zagadka neandertalczyka. W poszukiwaniu rodowodu współczesnego człowieka

James Shreeve Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Neandertal Enigma. Solving the Mystery of Modern Human Origins
Karol Sabath
Prószyński i S-ka
archeologia człowiek nauka genetyka pochodzenie
The Neandertal Enigma. Solving the Mystery of Modern Human Origins
Prószyński i S-ka
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Karol Sabath
Na ścieżkach nauki
archeologia człowiek nauka genetyka pochodzenie

Kilkanaście pierwszych stron pozwoliło mi wyłapać kilka nieścisłości, a w zasadzie przykładów zdezaktualizowanej wiedzy. Napisane zapewnie bardzo sprawnie, lecz po cóż czytać możliwe, że przestarzałą wiedzę? Lepiej nic nie wiedzieć niż myśleć błędnie.

Tytuł pozycji oddaje jej istotę.

Książkę przeczytałem w ciągu jednego dnia. Autor, James Shreeve jest popularyzatorem nauki. Zastanawia się w książce, dlaczego neandertalczyk wymarł, a Homo sapiens sapiens przeżył.

Shreeve prowadzi czytelnika po jaskiniach, zakamarkach naukowych gabinetów, po uniwersytetach. Neandertalczyk to coś, co go wyraźnie pasjonuje. Książkę czyta się bardzo szybko, i to jest jej...

Niedawno na półkach w księgarniach pojawiły się dwie książki dotyczące sporów o przebieg ewolucji i pochodzenie Homo sapiens. Oczywiście je nabyłem :D – „Człowiek. Biografia” i „Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów”. Zdałem sobie jednak sprawę, że na domowych półkach stoją przynajmniej trzy pozycje, niektóre już ciut leciwe, które warto by jednak przeczytać...

Świetny reportaż na temat zagadki pochodzenia człowieka i miejsca Neandertalczyka w strumieniu ewolucji! Autor, w znakomity reporterski sposób, dochodzi do prawdy jeżdżąc po świecie, spotykając się ze znakomitymi uczonymi i znawcami tematu, często z przeciwstawnych obozów.
Konfrontowane są tu różne teorie, przedstawiona historia tej dziedziny nauki, ale jest też dużo...

Nie tylko o samym neandertalczyku, lecz także o dominujących teoriach w antropologii, wykopaliskach, genetyce, naukowych sporach... prawdziwe kompendium wiedzy. Polecałbym zwłaszcza tym, którzy muszą się szybko zapoznać z tematem, a nie mają ochoty na dalsze jego zgłębianie.

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki