Literatura polska 1939-2009

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16289-4
mantra

Prezentacja polskiej literatury ostatnich lat! Opis najnowszej historii literatury polskiej, łączy rozwój literatury w kraju i na emigracji z wpływem przemian artystycznych i najważniejszych wydarzeń historycznych tego okresu. Analizę ważniejszych utworów ilustrują cytaty, na końcu książki znajdują się obszerne tablice chronologiczne odnotowujące debiuty literackie, premiery teatralne i produkcje filmowe.

W zmienionym wydaniu podręcznika, została od nowa napisana część dotycząca literatury po 1989 roku. Blisko 20-letni dystans pozwolił autorowi spojrzeć krytycznie na dzieła literackie i dramatyczne powstające w pierwszych latach demokracji, dokonać oceny ich wartości według kryteriów estetycznych, a nie ideologicznych lub społecznych. Profesor doprowadził wykład do roku 2009, odnotowując najnowsze zjawiska literackie i otwierając przestrzeń do dalszej dyskusji nad kondycją współczesnej sztuki literackiej, dramatycznej i filmowej.

Publikacja przeznaczona dla studentów filologii polskiej, nauczycieli i licealistów.

MariaAntonina | 2013-07-20

Dobra synteza literatury współczesnej. Dla odświeżenia swoich informacji.

sPinacz | 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne

Bardzo dobry i ciekawy podręcznik (może dzięki niemu da się polubić literaturę współczesną).

Alexandra | 2016-01-29
mowmimoniska | 2015-05-30