Nieulękły

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Cykl: Zaginiona flota (tom 1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Dauntless

Inne wydania

Ze Światami Syndykatu Sojusz walczy od 100 lat, ale właśnie stanął na krawędzi totalnej porażki. Jego flota została pokonana i uwięziona w głębi terytorium wroga. Jedyną nadzieją na jej ocalenie jest człowiek, który po wybudzeniu ze stuletniej niemal hibernacji odkrywa, że stał się obiektem... kultu. Czyny kapitana Johna „Black Jacka” Geary’ego zna każdy uczeń Sojuszu. Po stoczeniu pierwszej bitwy wojny stuletniej uznano go za martwego. Wiek później, cudem ocalony z kapsuły ratunkowej, wbrew swojej woli zasiąść musi w fotelu dowódcy skazanej na nieuchronną zagładę floty. Okazuje się człowiekiem dalekim od propagandowego obrazu. Wie jednak, że dowiezienie wykradzionego klucza hipernetowego do przestrzeni Sojuszu jest jedyną szansą na zakończenie długiej i krwawej wojny. By tego dokonać, Geary musi stawić czoła nie tylko wrogowi, ale i legendzie Black Jacka...

Mel | 2015-10-08
Na półkach: SF/Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2015

"Nieulękły" przywodzi mi na myśl cykl "Odyssey One", Evana Currie. Odyseję pochłonęłam z przyjemnością i tak będzie prawdopodobnie z "Zaginioną flotą" Campbell'a.
Nie ma zbyt wiele technicznych, długich opisów, których nie cierpię przy czytaniu tego typu książek. Może akcja nie pędzi na na łeb na szyję, ale i tak jest interesująco. Mam wrażenie, że to dopiero wstęp i dopiero się zacznie...
Ciekawy wątek z człowiekiem legendą. Nie mogę się doczekać, jak dalej potoczą się losy Black Jacka. Wrócić do życia po tylu latach i mierzyć się z własną legendą... Oczekiwaniami i nadzieją z jednej strony. Podejrzeniami i nieufnością z drugiej strony.
Czegoś mi tu brakuje... Może więcej informacji na temat trwającego tak wiele lat konfliktu, więcej o Syndykacie. Czyli więcej polityki i przetasowań na wyższych szczeblach, tak często obecnych w tego typu historiach.
Mimo to bardzo mi się podoba, czytam dalej.

tifa | 2011-02-11

Myślisz, że umarłeś. Czekasz zahibernowany w kapsule ratunkowej sto lat. Niespodziewanie odnajdują cię inni ludzie i dowiadujesz się, że jesteś legendą.
Tak w skrócie wygląda początek tej książki. To było moje pierwsze spotkanie z space operą. Muszę przyznać, że bardzo udane. Znalazł się tutaj oczywiście kosmos, bitwy. Na szczęście nie było wątku romantycznego, botego już bym nie wytrzymała psychicznie. W przyszłości muszę zapoznać się z innymi pozycjami z tego gatunku, a już na pewno z dalszymi częściami Zaginionej floty.
Fabuła jest wciągająca. Akcja toczy się szybko. Co chwila przeskakujemy do innych wydarzeń, dzięki temu wiemy co się dzieje. Pomysł z dowódcą, który powraca po wieku wczasach największego kryzysu nie jest zbyt oryginalny- ten motyw jest w m.in.legendach. Ale za to jest fantastycznie wykonany.
Bohaterowie są interesujący. Główny - John Geary zwany Black Jakckiem. Jest inną postacią. Zna i posługuje się zapomnianymi metodami walki, co nie zawsze przynosi mu...

Paweł | 2014-03-12

Książka świetna z wielu małych względów.
Możesz być laikiem we wszystkim! - warunki przedstawione bardzo realistyczne jednak tak sprytnie stworzone by wkomponować tłumaczenia na wszelakie tematy. Dzięki temu dostajemy wiedzę jaką nie oferują inne universa.
Ciekawe postacie i problemy do rozwiązania. Wydarzenie bez większej pompatyczności. Ba raczej sprowadzone do brutalnych realiów rządzących się w polityce, wojsku i wszelakich zbiorowościach.
Autor zadał sobie wiele kreatywnego trudu by stworzyć szczegóły historyczne, techniczne, charakterystyki postaci, kultu, odzwierciedlenia wielu aspektów życia.
Co sprawia że wciągamy się, ba podróżujemy pośród tych przestrzeni kosmicznych. Przemierzamy śluzami okrętów. Złościmy się wraz z komplikacja i doznajemy ulgi gdy rozpływa się mgła stworzona z pyłu szczątków statków.
Całość zawiera się w 7 tomach jak dotychczas, co daje długą angażującą przygodę do przeżycia na setkach stron.
Polecam każdemu kto lubi pomknąć w mrok galaktyk...

Bodzepor | 2013-12-15
Przeczytana: 2012 rok

Całkiem niezłe SF.

Kesser | 2013-03-27
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

To moja opinia o całej serii, bo nie ma co jej kroić na kawałki.

Jest to jedna z najlepiej przemyślanych historii jakie zdarzyło mi się czytać. Założenie fabularne może wydać się banalne - flota po środku terytorium wroga, jedyna nadzieja w głównym bohaterze. Jednak sytuacja jaką kreuje autor ma swoje racje. Stulecie wojny wyniszczyło kadrę po obu stronach konfliktu, sprawiając że obecna szkolona jest po łebkach. W dodatku łańcuch dowodzenia dosyć mocno się poluzował.
Geary jest oficerem posiadającym wiedzę i umiejętności, przyzwyczajonym do starego porządku we flocie. Rozkaz dowodzenia flotą przyjmuje tak jak go uczono - musi go wykonać. Z chęcią scedował by go na kogoś innego, ale nie ma wyjścia w sytuacji, gdy ulubioną i jedyną taktyką jaką się stosuje to "hurra, do przodu, napie(cenzura)". No i ta kwestia głosowania nad rozkazami głównodowodzącego... Oj, facet miał ostro pod górkę!
Największą zaletą serii jest dla mnie podejście do spraw technicznych. Ta flota żyje, zużywa...

Azkabanowy | 2013-11-05
Przeczytana: październik 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tym razem o całym cyklu. Nie ma sensu wyróżniać poszczególnych książek, gdyż tworzą jedną całość, jedną historię - podobnie jak miało to miejsce w przypadku Sagi Cienia.
Historia opowiada o niemal 100-letniej wojnie pomiędzy ludzkością, dzielącą się na dwie frakcje: Sojusz i Syndykat. Nikt już nie pamięta co było przyczyną rozpoczęcia kosmicznej wojny, wojny, która zbiera ogromne śmiertelne żniwo powodując, że brakuje już zarówno wykwalifikowanej kadry dowódczej jak i porządnie wykonanych statków. Straty są tak ogromne, że statki budowane są szybko i niedbale, gdyż i tak ich "żywot" jest krótki. Straty w sprzęcie i ludziach powoduje fakt, że po tylu latach wojny nikt nie dba już o taktykę, a statki kosmiczne ścierają się w chaotycznej bitwie w przestrzeni, nacierają na siebie bez "ładu i składu".

Historia zaginionej floty rozpoczyna się po tym, jak flota Sojuszu, zostaje zwabiona w pułapkę do serca przestrzeni Syndykatu. Zdziesiątkowana po ogromnej bitwie praktycznie jest już na...

vonnikita_75 | 2015-12-23
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Kolejna seria z cyklu "niekończące się historie". Odniosę się do całości (przetłumaczonych na j.polski). Pomysł na 5 natomiast wykonanie ocenę niżej. Po przeczytaniu pierwszych dwóch tomów entuzjazm zaczął powolutku opadać. Pomimo niezłych opisów scen batalistycznych wszystko zaczęło powoli nużyć. Kolejny tom i powtórka z rozrywki. Dopiero pod koniec serii autor podkręcił akcję wprowadzając kolejną niewiadomą - tych trzecich. Pomimo powtarzalności seria dla fanów warta jest poświęcenia swojego czasu. Na pewno się nie zawiodą.

Zima911 | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Interesująca pozycja, po którą sięgnąłem po poleceniach innych użytkowników tego portalu. Nie zawiodłem się. Co prawda niewiele się w niej dzieje, ale mimo to, nie jest nudna - czuje się to, że jest wstępem do większej historii. Książka jest jak dobry serial, po skończeniu pierwszego tomu serii ma się ochotę na więcej. Na szczęście już wszedłem w posiadanie kolejnej części:). Jeśli mam się czepiać to brakuje mi bardziej szczegółowych opisów innych bohaterów tej opowieści.

Jola | 2016-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2016

"Nieulękły" to pierwsza część space opery Jacka Campbella "Zaginiona flota". Motyw długiego powrotu floty kosmicznej do rodzimych systemów gwiezdnych wielokrotnie już był użyty w produkcjach sci-fi, na Star Treku zaczynając, a na Battlestar: Galaktyce kończąc.

Motyw znany nie oznacza wszakże, że ograny - tym razem wspomniana flota Sojuszu musi skakać po galaktyce w nadziei na zgubienie wroga, który siedzi jej na ogonie i stara się przewidzieć jej trasę. Dodatkowo, statek naszego bohatera, głównodowodzącego flotą Johna Geary'ego, ma na pokładzie informację stanowiącą klucz do podróży międzygwiezdnych wrogiego Syndykatu, który mógłby przesądzić o losach wojny. W takiej perspektywie ucieczka przypominająca po części zabawkę w kotka i myszkę, a po części rosyjską ruletkę, nabiera tym większej wagi, na której szali jest nie tylko załoga floty, ale i los całego Sojuszu.

Na szczęście leci z nami pilot. To znaczy John "Black Jack" Geary, zaginiony dowódca sprzed wieku, którego imię...

Marcin Badtke | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

W zasadzie ocena powinna być 'całkiem dobra', ale takiej nie ma, a 'przeciętna' to zbyt niska.W każdym razie do cyklu o Honor Harrington cykl pana Campbella nie dorasta.Sposób podróżowania w przestrzeni, klasyfikacja okrętów, jednostki floty są zaledwie zaznaczone.Wydumany wróg, jego niczym nieuzasadnione okrucieństwo, naiwność lub wręcz głupota żołnierzy Sojuszu oraz absurdalne metody dowodzenia troszkę rażą.Podobnie jak powracające dywagacje głównego bohatera ciągle na te same tematy.Autor chwali się służbą w US Navy, ale wiele z tego doświadczenia książka nie zyskała.Jeśli ktoś szuka barwnych,spójnych i pomysłowych opisów bitew jak u Davida Webbera czy Patricka O'Briana to się trochę zawiedzie.Z drugiej strony dla fana militarnej fantastyki jest to pozycja trudna do pominięcia.