Wyzwanie czytelnicze LC

8320706246
Korea, religia
religia
Iselor

Tonghak jest to ruch religijno-społeczny, który powstał w połowie XIX w. w Korei. Religia ta zapożyczyła wiele dogmatów z konfucjanizmu, buddyzmu, taoizmu i chrześcijaństwa, a z szamanizmu niektóre rytuały.

źródło opisu: opis okładkowy

Iselor | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Znana jako czondoizm lub Religia Niebiańskiej Drogi, Tonghak jest rodzimą religią (czy też systemem filozoficzno - religijnym) Korei, choć dosyć młodą, bo powstałą w XIX wieku jako przeciwwaga dla chrześcijaństwa i – w mniejszym stopniu – buddyzmu. Jest to religia synkretyczna bo łączy w sobie elementy dwóch ww. Religii, a także konfucjanizmu, taoizmu i koreańskiego szamanizmu. Książka Haliny Ogarek – Czoj jest ciekawą pozycją ponieważ przy okazji opisywania dziejów rozwoju tej filozofii, dowiadujemy się także sporo o funkcjonowaniu państwa koreańskiego w XIX i na początku XX wieku (także o relacjach i wpływie na ten kraj dwóch potężnych sąsiadów: Chin i Japonii). Szkoda tylko że książka, wydana w 1984, skupiona jest na okresie do 1945, zaledwie parę zdań wzmiankując o okresie powojennym nt. Funkcjonowania Religii Niebiańskiej Drogi. Z tego powodu, że jest to chyba jedyne opracowanie polskie tego systemu religijnego (a czyta się to całkiem dobrze:)) mogę to dzieło polecić każdemu...

telefonalarmowy | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Dość precyzyjny opis powstania i rozszerzania się religii, czy raczej ruchu myślowego Tonghak w Korei na przestrzeni lat. Nie czyta się tego zbyt dobrze, ale dla zainteresowanych tematem zdecydowanie polecam.

Jeśli interesuję się kulturą Półwyspu nie sposób jej nie przeczytać. Autorka pomaga zrozumieć kulturę Półwyspu, która nadal jest nam mało znana.

ThePrimeval | 2019-01-05
LordVaderJunior | 2017-10-01