Palcie ryż każdego dnia

Wydawnictwo: Da Capo
Hłasko, lotnictwo, Ameryka, marzenia, praca
ace

Ostatnia powieść Marka Hłaski. Bohater jest pilotem, zakochanym w lataniu, buntownikiem, który nie potrafi zapuścić korzeni w nowym kraju. Typowy "Hłaskower".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Giovanna | 2018-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2018

9/10 - Andersen to pasja, miłość, przyjaźń, szczerość, tajemniczość, agresja, żądza, władza. Połączenie tych cech tworzy niesamowicie interesującą postać. Zaskakująca, nie do przewidzenia, trzymająca może nie w napięciu ale dużej ciekawości Książka, którą czyta się jednym tchem.
Hłasko zaskakuje mnie cały czas wybitnym, niespotykanym już językiem. Odnajdziemy tu zdania, które na zawsze zostaną w pamięci i to głęboko do których ja z pewnością będę wracała. Niestety już coraz rzadziej takie zjawisko jest spotykane, ale dzięki Markowi Hłasko jest to nadal osiągalne - czerpanie z książek jak najwięcej.

Katarzyna Bartnicka | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

W swojej poprzedniej z "Utwory wybrane. T.4. Felietony. Listy. Palcie ryż każdego dnia" skupiłam się jedynie na felietonach co było niewielka częścią tej książki, a i tak ta notka wydała mi się zbyt długa. Szczęśliwie wydawcy zadbali o takie o osoby jak ja, czyli zakochanych w twórczości M. Hłasko i powstało więcej wydań jego utworów. Dlatego dla własnej wygody tę notkę z Utworów Wybranych podzieliłam na dwie części.
Listy podzielone są na dwie części, te prywatne do matki pisarza, gdzie poznajemy kochającego, oddanego, wrażliwego i zatroskanego syna. Dwa listy do Antoniego Słomińskiego i do Marii Konopnickiej. Następnie są listy z Ameryki, gdzie mamy coś co można nazwać konspektem do "Palcie Ryż Każdego Dnia". Jest to bowiem opowieść, która dzieje się w Ameryce i odkrywa wielka pasje jaką dla pisarza było latanie. I jak zwykle w utworach Hłaski nie ma pozytywnego bohatera. Bo jak sam o sobie napisał kiedyś: "Wcześnie rozszedłszy się ze swoją rodziną,
przebywałem w rozmaitych...

Radosław Gabinek | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Kolejna bardzo dobra powieść Marka Hłaski. Tematyka jest taka jak w większości jego twórczości. Główny bohater to tak naprawdę antybohater, który budził jednak moją ogromną sympatię. Zgorzkniały i często okrutny, manipulujący ludźmi, z tajemniczą przeszłością i budzącą ciekawość czytelnika misją. Poraz kolejny autor przekonuje nas, że świat jest zły, a wartościami człowiek wyciera sobie buty! Polecam!

Sieku | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 lutego 2013

"― Mike, to nieważne, kim są ludzie dla nas. Ważne jest, kim my możemy stać się dla ludzi. Inaczej nie mamy nad nimi władzy."

GrzegorzDe | 2014-10-02
Przeczytana: 29 września 2014

Wstyd się przyznać, że Hłaskę poznaję dopiero teraz i to w dodatku od jego ostatniej książki. Nie jest jednak wstyd powiedzieć, że jest to wybitny autor, który kreśli postaci pełne ironii, kierowane swoim szaleństwem i przesycone negatywnymi cechami. Główny bohater jest typem, którego nie da się lubić, a jednak można pokochać. Nie ukrywa, że ludzie są ważni o tyle, o ile mogą być do czegoś przydatni. Jest wrednym typem, który potrafi zawładnąć umysłami młodych adeptów lotnictwa tak, że doprowadza ich do śmierci, i kierować kobietami, choćby miał je bić i poniżać. W świecie pełnym absurdów i tam, gdzie system dehumanizuje człowieka na każdym kroku, Hłasko pokazuje, że najlepiej się sprawdzają ludzie typu nietzscheańskiego nadczłowieka. Tacy, którzy nie wierzą w ułudę raju na ziemi dostępnego w podziwianej Ameryce (czyt. USA). Także miłość nie jest uczuciem jednoznacznym i może przybrać wielorakie formy, które warto poznać czytając tę lekturę.

Gatsby | 2012-11-09
Przeczytana: 1989 rok

Najlepsza powiesc Hlaski, inna, zabral mi sporo naiwnosci sk.., dawniej, gdzies tam a potem czytalem jeszcze ze 2 razy i czasem moze musialem odwracac twarz, ale to ten Hlasko, ktory z naiwna, brudna, wyswiechtana nadzieja pokazuje te zakamarki zycia w ktorych czai sie zalosc, sentymentalizm, tesknota za zyciem, wolnoscia, wiatrem pod skrzydlami, uczuciem tym jedynym (!) Hlasko zadurzony w marzeniach i odarty z nich z ta sama intensywnoscia, bez nadzieji..

falk | 2013-01-17

Bohater Hłaski jest wielowymiarowy, trudny, przez to bardziej ludzki. Autor na przestrzeni dwustu stron był w stanie zawrzeć całą paletę emocji i uczuć,skrajnych, przerażających, pięknych. Książkę trudno wypuścić z rąk, czyta się bardzo szybko. Mam wrażenie, że proza Hłaski w jakiś sposób hipnotyzuje i przyciąga. Wprowadza czytelnika w brzydki, intymny świat, w którym nie wiadomo dlaczego chce się nieustannie przebywać.

olivienne | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Jeśli lubisz książki ściskające mózg jak imadło- polecam jak cholera. Prawdziwe arcydzieło, pan Hłasko zawarł na tych 189 stronicach wachlarz ludzkich emocji. To się albo kocha, albo nienawidzi, nazywając podręcznikiem dla socjopatów.

koktajlmolotowa | 2012-12-01

Mimo,ze z początku nie polubiłam głównego bohatera to z czasem zmieniłam zdanie. Książka zapada głęboko w pamieć.

monasco | 2016-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Każdy jest śmieszny w obliczu sacrum. Profanacja marzeń, jej powolny rozkład i odór zgnilizny, którego nie sposób się pozbyć- to brzemię, które niesiemy każdego dnia. Palcie ryż!