Palcie ryż każdego dnia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Zebrane Marka Hłaski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA

Inne wydania

Poruszająca opowieść o miłości skażonej przemocą i zdradą. Hłasko kreśli w niej obraz ludzi samotnych i odrzuconych, ukrywających swe cierpienie pod maską cynizmu. Czy jest dla nich jakaś nadzieja? Anderson to mężczyzna po trzydziestce, który przybył do Stanów Zjednoczonych zza żelaznej kurtyny. W swoim mieszkaniu ukrywa nielegalną imigrantkę. Pomaga jej w zaadaptowaniu się do nowych warunków...

Anderson to mężczyzna po trzydziestce, który przybył do Stanów Zjednoczonych zza żelaznej kurtyny. W swoim mieszkaniu ukrywa nielegalną imigrantkę. Pomaga jej w zaadaptowaniu się do nowych warunków życia i chociaż za dnia opiekuje się nią troskliwie, to wieczorami staje się wobec niej szorstki i brutalnie się nad nią znęca. Pracuje jako instruktor pilotażu, gdyż – jak twierdzi – w powietrzu staje się Bogiem. Choć o kobietach potrafi mówić w najbardziej obraźliwy i szyderczy sposób, tej, którą kocha, nie może zapomnieć od dziesięciu lat.
W jego życiu nie ma jednoznacznego podziału na dobro i zło. Swoją samotnością wzbudza współczucie i zarazem odstrasza cynizmem. Skrzywdzony, sam krzywdzi innych. Przyzwyczajony do hałasu silników i zapachu spalin, zasklepia się we własnym świecie. Do tej pory całą swą czułość rezerwował dla Esther, jednak teraz w jego życiu pojawia się ktoś jeszcze – Ryan, jej narzeczony, a zarazem młody adept sztuki lotniczej. Mężczyzna ten odegra w historii tych dwojga niebagatelną rolę...
„Palcie ryż każdego dnia” to ostatnia ukończona powieść Marka Hłaski, a przy tym pierwsza powstała w Stanach Zjednoczonych. Wydana bez korekty już po śmierci pisarza, będzie wartościową lekturą dla wszystkich, którzy cenią polskiego buntownika PRL-u za charakterystyczny styl, przesycony liryzmem i smutkiem.

źródło opisu: http://www.publio.pl/palcie-ryz-kazdego-dnia-marek-hlasko,p50451.html

źródło okładki: http://www.publio.pl/palcie-ryz-kazdego-dnia-marek-hlasko,p50451.html

Katarzyna Bartnicka | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

W swojej poprzedniej z "Utwory wybrane. T.4. Felietony. Listy. Palcie ryż każdego dnia" skupiłam się jedynie na felietonach co było niewielka częścią tej książki, a i tak ta notka wydała mi się zbyt długa. Szczęśliwie wydawcy zadbali o takie o osoby jak ja, czyli zakochanych w twórczości M. Hłasko i powstało więcej wydań jego utworów. Dlatego dla własnej wygody tę notkę z Utworów Wybranych podzieliłam na dwie części.
Listy podzielone są na dwie części, te prywatne do matki pisarza, gdzie poznajemy kochającego, oddanego, wrażliwego i zatroskanego syna. Dwa listy do Antoniego Słomińskiego i do Marii Konopnickiej. Następnie są listy z Ameryki, gdzie mamy coś co można nazwać konspektem do "Palcie Ryż Każdego Dnia". Jest to bowiem opowieść, która dzieje się w Ameryce i odkrywa wielka pasje jaką dla pisarza było latanie. I jak zwykle w utworach Hłaski nie ma pozytywnego bohatera. Bo jak sam o sobie napisał kiedyś: "Wcześnie rozszedłszy się ze swoją rodziną,
przebywałem w rozmaitych...

Radosław Gabinek | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Kolejna bardzo dobra powieść Marka Hłaski. Tematyka jest taka jak w większości jego twórczości. Główny bohater to tak naprawdę antybohater, który budził jednak moją ogromną sympatię. Zgorzkniały i często okrutny, manipulujący ludźmi, z tajemniczą przeszłością i budzącą ciekawość czytelnika misją. Poraz kolejny autor przekonuje nas, że świat jest zły, a wartościami człowiek wyciera sobie buty! Polecam!

Sieku | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 lutego 2013

"― Mike, to nieważne, kim są ludzie dla nas. Ważne jest, kim my możemy stać się dla ludzi. Inaczej nie mamy nad nimi władzy."

GrzegorzDe | 2014-10-02
Przeczytana: 29 września 2014

Wstyd się przyznać, że Hłaskę poznaję dopiero teraz i to w dodatku od jego ostatniej książki. Nie jest jednak wstyd powiedzieć, że jest to wybitny autor, który kreśli postaci pełne ironii, kierowane swoim szaleństwem i przesycone negatywnymi cechami. Główny bohater jest typem, którego nie da się lubić, a jednak można pokochać. Nie ukrywa, że ludzie są ważni o tyle, o ile mogą być do czegoś przydatni. Jest wrednym typem, który potrafi zawładnąć umysłami młodych adeptów lotnictwa tak, że doprowadza ich do śmierci, i kierować kobietami, choćby miał je bić i poniżać. W świecie pełnym absurdów i tam, gdzie system dehumanizuje człowieka na każdym kroku, Hłasko pokazuje, że najlepiej się sprawdzają ludzie typu nietzscheańskiego nadczłowieka. Tacy, którzy nie wierzą w ułudę raju na ziemi dostępnego w podziwianej Ameryce (czyt. USA). Także miłość nie jest uczuciem jednoznacznym i może przybrać wielorakie formy, które warto poznać czytając tę lekturę.

Gatsby | 2012-11-09
Przeczytana: 1989 rok

Najlepsza powiesc Hlaski, inna, zabral mi sporo naiwnosci sk.., dawniej, gdzies tam a potem czytalem jeszcze ze 2 razy i czasem moze musialem odwracac twarz, ale to ten Hlasko, ktory z naiwna, brudna, wyswiechtana nadzieja pokazuje te zakamarki zycia w ktorych czai sie zalosc, sentymentalizm, tesknota za zyciem, wolnoscia, wiatrem pod skrzydlami, uczuciem tym jedynym (!) Hlasko zadurzony w marzeniach i odarty z nich z ta sama intensywnoscia, bez nadzieji..

falk | 2013-01-17

Bohater Hłaski jest wielowymiarowy, trudny, przez to bardziej ludzki. Autor na przestrzeni dwustu stron był w stanie zawrzeć całą paletę emocji i uczuć,skrajnych, przerażających, pięknych. Książkę trudno wypuścić z rąk, czyta się bardzo szybko. Mam wrażenie, że proza Hłaski w jakiś sposób hipnotyzuje i przyciąga. Wprowadza czytelnika w brzydki, intymny świat, w którym nie wiadomo dlaczego chce się nieustannie przebywać.

olivienne | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Jeśli lubisz książki ściskające mózg jak imadło- polecam jak cholera. Prawdziwe arcydzieło, pan Hłasko zawarł na tych 189 stronicach wachlarz ludzkich emocji. To się albo kocha, albo nienawidzi, nazywając podręcznikiem dla socjopatów.

koktajlmolotowa | 2012-12-01

Mimo,ze z początku nie polubiłam głównego bohatera to z czasem zmieniłam zdanie. Książka zapada głęboko w pamieć.

armando90 | 2010-10-22

Bardzo dobry materiał na film. Absolutnie niebanalne.

Skazka | 2013-12-05
Przeczytana: październik 2006

Strasznie mi to namieszało w szesnastoletniej głowie

Literacki Horoskop LC – Książkowa Panna

Układ gwiazd jak wszystko inne w świecie ciągle się zmienia. Wraz z nim zmieniamy się my i wszystko, co nas otacza. Chociażby teraz, kończy się czas zodiakalnego Lwa, a zaczyna panowanie Panny. Jaką Panna jest pisarką, a jakim czytelnikiem? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb na ten tydzień.