Palcie ryż każdego dnia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Zebrane Marka Hłaski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
literatura piękna

Poruszająca opowieść o miłości skażonej przemocą i zdradą. Hłasko kreśli w niej obraz ludzi samotnych i odrzuconych, ukrywających swe cierpienie pod maską cynizmu. Czy jest dla nich jakaś nadzieja? Anderson to mężczyzna po trzydziestce, który przybył do Stanów Zjednoczonych zza żelaznej kurtyny. W swoim mieszkaniu ukrywa nielegalną imigrantkę. Pomaga jej w zaadaptowaniu się do nowych warunków...

Anderson to mężczyzna po trzydziestce, który przybył do Stanów Zjednoczonych zza żelaznej kurtyny. W swoim mieszkaniu ukrywa nielegalną imigrantkę. Pomaga jej w zaadaptowaniu się do nowych warunków życia i chociaż za dnia opiekuje się nią troskliwie, to wieczorami staje się wobec niej szorstki i brutalnie się nad nią znęca. Pracuje jako instruktor pilotażu, gdyż – jak twierdzi – w powietrzu staje się Bogiem. Choć o kobietach potrafi mówić w najbardziej obraźliwy i szyderczy sposób, tej, którą kocha, nie może zapomnieć od dziesięciu lat.
W jego życiu nie ma jednoznacznego podziału na dobro i zło. Swoją samotnością wzbudza współczucie i zarazem odstrasza cynizmem. Skrzywdzony, sam krzywdzi innych. Przyzwyczajony do hałasu silników i zapachu spalin, zasklepia się we własnym świecie. Do tej pory całą swą czułość rezerwował dla Esther, jednak teraz w jego życiu pojawia się ktoś jeszcze – Ryan, jej narzeczony, a zarazem młody adept sztuki lotniczej. Mężczyzna ten odegra w historii tych dwojga niebagatelną rolę...
„Palcie ryż każdego dnia” to ostatnia ukończona powieść Marka Hłaski, a przy tym pierwsza powstała w Stanach Zjednoczonych. Wydana bez korekty już po śmierci pisarza, będzie wartościową lekturą dla wszystkich, którzy cenią polskiego buntownika PRL-u za charakterystyczny styl, przesycony liryzmem i smutkiem.

źródło opisu: http://www.publio.pl/palcie-ryz-kazdego-dnia-marek-hlasko,p50451.html

źródło okładki: http://www.publio.pl/palcie-ryz-kazdego-dnia-marek-hlasko,p50451.html

Piotr | 2019-05-08
Przeczytana: luty 2019

Niesamowita, zjawiskowa, niepowtarzalna. Fabuła ukazuje tak ogromną wielowątkowość, że tylko geniusz byłby w stanie połączyć wszystkie kropki. Geniuszem tym na pewno był Hłasko, a tym dziełem wspiął się na literackie Himalaje.

Giovanna | 2018-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2018

9/10 - Andersen to pasja, miłość, przyjaźń, szczerość, tajemniczość, agresja, żądza, władza. Połączenie tych cech tworzy niesamowicie interesującą postać. Zaskakująca, nie do przewidzenia, trzymająca może nie w napięciu ale dużej ciekawości Książka, którą czyta się jednym tchem.
Hłasko zaskakuje mnie cały czas wybitnym, niespotykanym już językiem. Odnajdziemy tu zdania, które na zawsze zostaną w pamięci i to głęboko do których ja z pewnością będę wracała. Niestety już coraz rzadziej takie zjawisko jest spotykane, ale dzięki Markowi Hłasko jest to nadal osiągalne - czerpanie z książek jak najwięcej.

Schiza009 | 2017-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Moim zdaniem książka dużo gorsza niż "Drugie zabicie psa", czy "Nawrócony w Jaffie". Ciężko mi się ją czytało, zupełnie nie zainteresowała mnie przedstawiona historia. Czytając "Palcie ryż każdego dnia" pałałam ogromną antypatią do głównego bohatera, czasami czułam nawet wstręt i obrzydzenie względem jego. Hłasko to Hłasko, przyciąga specyficznym stylem, który można wyczuć również i tutaj. Niestety jak dla mnie książka zupełnie niewciągająca i nic nie wnosząca do mojego życia.

volpe | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Marku, jesteś mi niesamowicie bliski.
Książka do powtarzania.

Jednooki | 2017-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 marca 2017

Biłem się z myślami wystawiając ocenę - bo trzeba przyznać warsztat Hłasko miał, bogactwo językowe i pewną lekkość pióra. Ale główny bohater-socjopata, jego rozterki i filozofia życia - czegoś takiego nikt nie chce czytać. Co kilka stron miałem ochotę cisnąć książkę w kąt, a bohatera udusić gołymi rękami. Żeby ją skończyć, musiałem się zmusić do czytania, co niestety nie pozwala dać książce wysokiej noty.

monasco | 2016-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Każdy jest śmieszny w obliczu sacrum. Profanacja marzeń, jej powolny rozkład i odór zgnilizny, którego nie sposób się pozbyć- to brzemię, które niesiemy każdego dnia. Palcie ryż!

kirahy | 2016-03-16

Smutno. Wyjątkowo. Chce się smucić razem z nimi. To taki rodzaj przemocy życia, która wciąga.

Katarzyna Bartnicka | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

W swojej poprzedniej z "Utwory wybrane. T.4. Felietony. Listy. Palcie ryż każdego dnia" skupiłam się jedynie na felietonach co było niewielka częścią tej książki, a i tak ta notka wydała mi się zbyt długa. Szczęśliwie wydawcy zadbali o takie o osoby jak ja, czyli zakochanych w twórczości M. Hłasko i powstało więcej wydań jego utworów. Dlatego dla własnej wygody tę notkę z Utworów Wybranych podzieliłam na dwie części.
Listy podzielone są na dwie części, te prywatne do matki pisarza, gdzie poznajemy kochającego, oddanego, wrażliwego i zatroskanego syna. Dwa listy do Antoniego Słomińskiego i do Marii Konopnickiej. Następnie są listy z Ameryki, gdzie mamy coś co można nazwać konspektem do "Palcie Ryż Każdego Dnia". Jest to bowiem opowieść, która dzieje się w Ameryce i odkrywa wielka pasje jaką dla pisarza było latanie. I jak zwykle w utworach Hłaski nie ma pozytywnego bohatera. Bo jak sam o sobie napisał kiedyś: "Wcześnie rozszedłszy się ze swoją rodziną,
przebywałem w rozmaitych...

olivienne | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Jeśli lubisz książki ściskające mózg jak imadło- polecam jak cholera. Prawdziwe arcydzieło, pan Hłasko zawarł na tych 189 stronicach wachlarz ludzkich emocji. To się albo kocha, albo nienawidzi, nazywając podręcznikiem dla socjopatów.

GrzegorzDe | 2014-10-02
Przeczytana: 29 września 2014

Wstyd się przyznać, że Hłaskę poznaję dopiero teraz i to w dodatku od jego ostatniej książki. Nie jest jednak wstyd powiedzieć, że jest to wybitny autor, który kreśli postaci pełne ironii, kierowane swoim szaleństwem i przesycone negatywnymi cechami. Główny bohater jest typem, którego nie da się lubić, a jednak można pokochać. Nie ukrywa, że ludzie są ważni o tyle, o ile mogą być do czegoś przydatni. Jest wrednym typem, który potrafi zawładnąć umysłami młodych adeptów lotnictwa tak, że doprowadza ich do śmierci, i kierować kobietami, choćby miał je bić i poniżać. W świecie pełnym absurdów i tam, gdzie system dehumanizuje człowieka na każdym kroku, Hłasko pokazuje, że najlepiej się sprawdzają ludzie typu nietzscheańskiego nadczłowieka. Tacy, którzy nie wierzą w ułudę raju na ziemi dostępnego w podziwianej Ameryce (czyt. USA). Także miłość nie jest uczuciem jednoznacznym i może przybrać wielorakie formy, które warto poznać czytając tę lekturę.