Biała karawana

1980-01-01
1980-01-01
8370020194
literatura polska XX wiek sensacja

Jak na kryminał z czasów PRL, nawet niezła.
Po kilkunastu pierwszych stronach zorientowałem się, że znam tę historię. To na podstawie tej książki nakręcono "Zamknąć za sobą drzwi", z serii "07-zgłoś się". To oczywiście mocno popsuło mi radość z czytania, ale przynajmniej miałem możliwość porównania książki i filmu.
Film wypada lepiej. Postaci w książce są nakreślone w mało przekonujący i niezbyt wyrazisty sposób. Wyjątkiem jest Marvin, ale to dlatego, że zaznaczono jego podobieństwo do znanego aktora. Najmniej przekonująco przedstawiono Bogdana - akurat tego, który choćby z powodu swojej profesji powinien mocniej wyróżniać się w tłumie.
Trudno mi ocenić samą książkę, ponieważ wyobraźnia automatycznie podsuwała mi przed oczy sceny z filmu i nie pracowała nawet na pół etatu. Podobała mi się jedna z ostatnich scen na promie - może dlatego, że w filmie jej nie było.
W sumie - można przeczytać, jak się nie ma nic innego. Typowy pożeracz czasu na czas kwarantanny.

Jak na kryminał z czasów PRL, nawet niezła.
Film wypada lepiej. Postaci w książce są nakreślone w mało...

Jeden z bohaterów,wiedząc że i tak umrze,zabiera swojego wroga nad morze,w helikopterze z niedostatecznym zapasem paliwa.ostatnie słowa w tej książce to fajna rozmowa tego bohatera z innym bohaterem przez telefon,pokazująca ich wzajemne zrozumienie,oraz jednostronną nieakceptację.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakie miłe zaskoczenie! Książka wpadła mi w ręce przypadkiem, ale nie żałuję. A najlepsze w niej jest to, że jest starej daty! Gdzie nie ma komórek, super samochodów, rozwiniętej technologii. A przede wszystkim ważne jest to, że jest polska. Bardzo miło było oderwać się od świata teraźniejszego i cofnąć się w czasie. Historia ma dużo wątków, ale każdy jest równie ciekawy.

Świetny PRL-owski kryminał.Mimo że od razu domyśliłam się czemu Paweł odszedł na wcześniejszą emeryturę,tak byłam ciekawa jak potoczy się wątek kryminalny,gdzie gangsterzy przybywają do PL aż ze Stanów.Wtedy jeszcze Milicja,i telefony stacjonarne także ciekawość zżera jak to było w tamtych czasach.
Opisy tak realistyczne że czułam się tak jakbym sama była w Borach Tucholskich nad jeziorem.Na opis pożaru w lesie autor też poświęcił sporo ,ale czytając prawie widziałam ten ogień.
"Na drodze niewielka brzózka ,samosiejka.Ogień pełznie po nią.Liście więdną pod wpływem żaru ,okaleczone drzewko pozostaje na pogorzelisku."

"Czoło pożaru zbliża się do ściany starych drzew.Wpełza pomiędzy grube pnie,które nie poddają się płomieniom.Ogień ażeby żyć ,musi być w ciągłym ruchu,więc czepia się traw i krzewów,wgryza się głęboko w grubą warstwę ściółki ,żywi igliwiem."
Polecam !!!

Opisy tak realistyczne że czułam się tak jakbym sama była w Borach...

Fajny, PEERELOWSKI kryminał. Polecam miłośnikom gatunku.

Fajny, PEERELOWSKI kryminał. Polecam miłośnikom gatunku.

To jeden z kryminałów ze starej kolekcji, do którego wracam
polecam

To jeden z kryminałów ze starej kolekcji, do którego wracam
polecam

Trochę mi się skojarzyło z Panem Samochodzikiem - gość emerytowany (a nie jak pan Tomasz, czyli historyk po godzinach),sceneria wydarzeń podobna, a w tle gruba afera. Fajnie się czyta.

• Na mojej półce
  • ➤ ➤ Wyd.: ... inne/pozostałe
  • Kryminał,sensacja,thriller
  • ■ Dane tech.: Format pocket
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Biała karawana