Dialog między księdzem a umierającym

Dialogue entre un prêtre et un moribond
ateizm, kościół
jestemtu

Krótki, zwięzły utwór przedstawiający spór między ateistą a duchownym.

Hubert Lewiński | 2012-03-25
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 25 marca 2012

Krótko, acz rzeczowo. Dialog jest pięknym wyłożeniem argumentów za niewiarą. Co prawda spodziewałem się większego zaangażowania ze strony księdza w obronie swoich racji, jednak druga strona jest mocno obudowana. Bardzo ciekawie umierający popiera swoje argumenty racjonalnością, nauką, logiką oraz postrzeganiem zmysłami, a mamy... który? XVIII wiek?

asnna | 2011-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 25 lipca 2011

"Zło, że ludzie przestali wierzyć w Boga, nie polega na tym, iż nie wierzą już w nic, ale że są gotowi wierzyć we wszystko."

(podobno nie) Gilbert Keith Chesterton

Vivienne | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Moje ulubione 2 cytaty chyba wystarczą...

,,Oczywistą niemożliwością jest wierzyć w coś, czego się nie rozumie. Pomiędzy zrozumieniam, a wiarą winien istnieć bezpośredni związek; zrozumienie jest dla wiary strawą podstawową. Gdzie nie ma zrozumienia tam wiara jest martwa i w takim przypadku ci co utrzymują, że rozumieją, są oszustami."

,,Rozum, mój przyjacielu, tak właśnie, sam rozum musi przekonać nas, że szkodząc bliźnim nigdy nie staniemy się szczęśliwsi; samo nasze serce musi nas przekonać, że przyczynianie się do szczęścia bliźnich jest najbardziej wzniosłą rzecza jaką otrzymaliśmy od natury na tej ziemi. W tym jednym słowie zamyka się cała ludzka moralność: uczynić innych równie szczęśliwymi, jakbyśmy sami tego pragnęli i nie wyrządzać im nigdy zła większego niż takie, które sami gotowi bylibyśmy doznać. Oto, mój przyjacielu, jedyne zasady , wedle których powinniśmy postępować i nie trzeba ani boga, ani religii, by zakosztować ich i je uznać;trzeba tylko dobrego...

Cszysiek | 2011-09-22

Jezeli ktos zna inne dziela Sade'a to tutaj bedzie zaskoczony. Krotko i jak na Sade'a, w dobrym smaku przeciwko religii.
"(...)tworząc swe urojenia, nie wyrządziłeś mi żadnej przysługi, nie oświeciłeś mego umysłu, lecz zmąciłeś go i miast wdzięczności, winien ci jestem nienawiść."

Crematoria | 2016-03-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2016

Nic, czego bym już nie wiedziała, ale plusy za opisanie tematu w rzeczowy sposób w tamtych czasach.

Donnie | 2012-01-07
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Bardzo rzeczowa i interesująca argumentacja niewiary ateisty w obliczy nadchodzącej śmierci.

Vem VanDall | 2014-07-24

Dobrze jest czasem przeczytać coś niewłażącego w tyłek kościoła.

Janesky | 2013-03-26

zaczęłam się śmiać.

Aerandir | 2011-03-27
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 27 marca 2011

Świetny dialog. Na pewno często będę do tego tekstu powracał.

Chris_Carrion | 2012-12-02
Na półkach: Przeczytane, Nie-komiks

Jak na de Sade w bardzo dobrym guście u grzeczne.