Bóg Einsteina

Wydawnictwo: Złote Myśli
978-83-7582-979-2
Tadeusz Niwiński, wiara
niewazsie

Wiara lub niewiara w Boga, wyznawanie konkretnej religii z założenia powinny nam służyć i pomagać. Powinny wyryć solidny system wartości, którym kierowanie się w życiu ma doprowadzić do harmonii i szczęścia. Niestety, nie zawsze tak jest. Niekiedy wiara zamiast wspomagać, blokuje otwartość naszego umysłu, karmiąc nas strachem i manipulując podstawowymi instynktami. Bardzo często też spotyka...

Bardzo często też spotyka się ludzi, którzy upierają się przy swoich wyznaniach, uznając je za jedyne słuszne. Nie dosyć, że sabotuje to ich rozwój i realizację marzeń, psuje energię otoczenia, w którym się znajdują, to może być także czynnikiem wywołującym najgorsze z ludzkich uczuć – niechęć, pogardę, nienawiść. Czyli dokładne przeciwieństwo religii, którą wyznają. Jak to wszystko objąć umysłem? Jak zrozumieć Boga i to, kim on jest?

Zapoznaj się ze spojrzeniem Tadeusza Niwińskiego. Nie będzie on nachalny, nie będzie tworzył nowej wiary ani uznawał siebie za proroka. Przekaże Ci swoje trzeźwe i zdroworozsądkowe spojrzenie na religię, wiarę i to, jaki może mieć ona wpływ na Twój sukces. Jesteś tym, w co wierzysz. Więc jeśli nie podoba Ci się do końca to, kim jesteś teraz i jakie odnosisz rezultaty, może warto zajrzeć wgłąb siebie i zweryfikować to, w co wierzysz i jak wierzysz? Czy odważysz się na taki krok?

Kamil Dziwota | 2014-02-17

Autor pisze jakoby rzekomo Bóg i natura to było to samo oraz, że rzekomo nie ma żadnych podstaw do wierzenia w osobowego Boga.

Jednak ludzie wierzący mają swoje argumenty. Część z nich można znaleźć np. w tym artykule - http://zapytaj.wiara.pl/doc/525321.Czy-Bog-istnieje

Wiem, że to nie są twarde dowody, ale autor tej książki nie zechciał nawet o nich wspomnieć.

Zresztą nawet o Jezusie Chrystusie umieścił cytat z jakiejś publikacji - "(...) gdyby istniał". Szkoda, że autor nie napisał, iż w encyklopediach (np. pwn.pl czy portalwiedzy.onet.pl) jest podana Jego data urodzenia (chociaż są spory o jej dokładność).

PS Jeśli ktoś szuka książek o tym dlaczego wierzyć i dlaczego wyznawać wiarę katolicką czy broniącą wiary katolickiej, to (wnioskuję na podstawie opinii etc. innych ludzi) mogą się przydać "Przyczyny wiary" Scotta Hahn'a (Scott Hahn) czy książki Gilberta Keitha Chestertona (Gilbert Keith Chesterton) (przynajmniej niektóre z nich) np. chyba "Idee Ewangelii",...

minina | 2011-10-29
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Nie polecam. Według mnie książka nic ciekawego nie wnosi. O Einsteinie znikome informacje, również najważniejsze religie świata przedstawione są bardzo zdawkowo.
Oczekiwałam, że dowiem się czegoś ciekawego o Albercie. Można tego oczekiwać czytając opis ksiązki na okładce: Eistein- głęboko wierzący ateista itd itp. Niestety Niwiński ograniczył swoją przygodę z Einsteinem jedynie do tego opisu no i w tytule go umieścił, natomiast w środku można znaleźć zaledwie kilka myśli autora, które nie są ani powalające, ani innowacyjne.

Adam Kopeć | 2012-07-14

Draż­liwy temat — ciężki orzech do zgryzienia

Temat wiary jest jed­nym z naj­bar­dziej kon­tro­wer­syj­nych. Powo­duje naj­wię­cej emo­cji i jest powo­dem olbrzy­miej ilo­ści kon­flik­tów, zarówno obec­nie jak i w naj­bar­dziej zamierz­chłych cza­sach. Tade­usz Niwiń­ski pod­jął jed­nak tema­tykę Boga w książce Bóg Ein­ste­ina.

Spory o słusz­ność wyzna­nia bywają bar­dzo krwawe, trwają latami i nie­kiedy koń­czą się tym, że druga strona umiera, a wła­ści­wie zostaje zabita przez tą pierwszą.

Wiele reli­gii prze­stało ist­nieć , wła­śnie z powodu śmierci wyznaw­ców. Cza­sami całe kul­tury wymie­rały z nie­zna­nych naukow­com przy­czyn, cza­sami były pod­bi­jane przez inne kul­tury, a cza­sami znaj­dy­wały sobie innego lep­szego Boga.

Nawet w biblii można zna­leźć przy­kłady na to jak lud wybrany odsu­wał się od Boga i zaczął czcić odlane posągi bogów, a gdy dotarł do ziemi obie­ca­nej naje­chał ludy, które tam napo­tkał i znisz­czył ich miesz­kań­ców i wierzenia.

Czemu to...

at47 | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Autor wzrusza się swoimi pomysłami i wiedzą - jego prawo. Jednak pomysł nazwania bogiem natury czy racjonalności świata jest poznawczo miałki i nie daje raczej nic poza - nierzadko prowadzące do sprzeczności - manipulacje definicjami. Książka oczywiście zawiera wiele odwołań do nauki. Taka sobie amatorszczyzna, niech będzie, od początku widać, że na nauce za wiele się nie zna, zwłaszcza na filozofii nauki. Ale czasami przekracza dopuszczalne granice.
Na przykład atak na Teorię Wielkiego Wybuchu. Myślałem, że przestarzała (bo trochę jest), że może nadużywana w interpretacjach światopoglądowych (bywała) czy coś podobnego. Ale nie! Autor w ogóle odrzuca kosmologię jako naukę, wyśmiewa możliwość badania Wszechświata kilkanaście miliardów lat wstecz. Pewnie nie ma pojęcia o tym, że pierwsze modele kosmologiczne były tworzone przez Einsteina (i ocenione przez niego samego jako największa pomyłka jego życia z racji przyjęcia stałej kosmologicznej). Dziś to jak najbardziej uprawniona...

Agnieszka Troć | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017