Duet, który przetrwał piekło. Niezwykła historia z czasów II wojny światowej

Wydawnictwo: Helion
A Match Made in Hell: The Jewish Boy and the Polish Outlaw Who Defied the Nazis
978-83-246-1919-1
pinezka

Zabójczo lodowaty grudzień 1943 roku, gdzieś w południowej Polsce. Pod martwym ciałem ojca, na przemian tracąc i odzyskując przytomność, trzęsąc się na całym ciele, leży śmiertelnie przerażony chłopiec. To, co zostało z dziecka, ukrywającego się od półtora roku przed wyrokiem nazistów, jest na skraju ziemskiej drogi, pomiędzy życiem a śmiercią. Śmiercią, która przeszła tuż obok Mojsze, oszczędziła jego ciało, zostawiając jednak krwawe ślady w duszy -- serce rozrywane rozpaczą po utraconej rodzinie, powracające projekcje nieludzkiej masakry, miliony razy zadawane pytanie: "Dlaczego?".

Duet, który przetrwał piekło. Niezwykła historia z czasów II wojny światowej wciąga od pierwszej linijki. To wyjątkowy pamiętnik z czasów Holokaustu, pełen dramatyzmu i przygód. To prawdziwa opowieść, niepodobna do żadnej innej. To dokumentacja osobistej, symbiotycznej relacji pomiędzy Polakiem i Żydem w epoce niezgłębionej nienawiści. To głos z przeszłości, opowiadający o brawurowych aktach sabotażu i akcjach szpiegowskich, o czteroletniej partyzanckiej walce z hitlerowcami, o żydowskiej hucpie i młodzieńczej odwadze. Wreszcie -- o niesamowitej więzi, która narodziła się między nieśmiałym sierotą a najbardziej przerażającym bandytą wschodniej Galicji.

Kiwi_Agnik | 2013-06-25
Przeczytana: 2012 rok

Poruszająca książka, o duecie, który przetrwał piekło.

Historia prawdziwa i bardzo bardzo ciekawa.Polecam.

Aneta | 2013-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Genialna opowieść dla osoby, która interesuję się 2 wojną światową, szczególnie współpracą Żydów i Polaków.
Pełna akcji i wzruszeń.

blueberry | 2015-01-30

Będąc nastolatką zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ponieważ popłakałam się w efekcie czego książka jak dla mnie zasługuje na miano jednej z najlepszych. Czesto do niej wracam za każdym razem podziwiając autora za odwagę.

Agata | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013