Niebieski Krąg

Wydawnictwo: Glob
6 (15 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Adam

Mam wrażenie, że to jedna z niewielu powieści s-f Polski Ludowej, która wprowadza tyle świeżości, dynamizmu i dystansu. Czyta się ją naprawdę z dużą przyjemnością. Główny bohater, wypchnięty z pociągu przez przypadkowo poznanych mężczyzn znajduje się raptem w nieznanym mu świecie, otoczony przez dziwnie zachowujących się ludzi, gromadzących się wokół dziwnych bunkrów, które okazują się być stołówkami i toaletami w jednym. Między owymi budynkami poruszają się jedynie po wyznaczonych do tego ścieżkach, a budując zdania nie używają żadnego czasu, ponieważ ten, jako iluzja stworzona na użytek innych, nie rozumiejących owej iluzoryczności, zwyczajnie nie istnieje. Nad prawidłowym rozwojem społeczności (jeśli w ogóle można użyć słowa „rozwój”) czuwają skrzydłowe – istoty dziwne na wskroś, z przytroczonym do pleców termosem, gotowe go użyć gdy ktoś jest głodny. Rzeczywistość tyleż absurdalna co niepokojąca, szczególnie pod koniec powieści, podczas rozmowy o pojmowaniu czasu. Całość ujęta w ramy lekkiego humoru i nie nudzącej przygody. Wydaje mi się, że „Niebieski krąg” nie został należycie doceniony przez ówczesną krytykę literatury science fiction.

źródło opisu: http://www.wroblegalaktyki.cepede.pl/?p=284

źródło okładki: zdjęcie własne

Jale | 2018-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Przezabawnie kiczowata historyjka, którą w sumie ciężko brać jako SF, nawet jeśli posiada szereg elementów przynależnych do tego gatunku. To raczej zwariowany miks wyobrażeń biblijnych, UFO i Świata Rzeki Farmera, zrobiony z jednej strony przeuroczo, z drugiej jednak mocno nieporadnie i koślawo - głównie ze względu na dziwaczną psychologię postaci, nadmierną dawkę emfazy i odczuwalną od czasu do czasu żenującą naiwność. Książkę czyta się przez to z nieustającym niedowierzaniem i pewną dozą nieufności.

Trzeba jednak przyznać, że ogólny koncept jest frapujący. Przypadkowy facet zostaje wypchnięty z pociągu przez trójkę rozbisurmanionych pasażerów i... budzi się w gąszczu szarawych krzaczysk. Krzaki ciągną się jak okiem sięgnąć, aczkolwiek trafiają się w nich wąskie ścieżki, prowadzące do trawiastych polan. Na każdej z polan stoi zaś bunkier, w którym - pod ziemią - mieści się "stołówka" (kilka wyrytych w podłożu rynien, wypełnionych ziemniakami, kotletami, zupą i kompotem) oraz...

Jaś | 2016-10-08

Książkę przeczytałem dość szybko, ale to przez to, że byłem zaciekawiony rozwiązaniem całej tej zagadki, która została nam przedstawiona na samym początku. Czytelnik musi nieźle się wysilić, aby wszystko zrozumieć, ale mimo tego jest to przyjemna lektura, po którą warto sięgnąć. Nie żałuję, że sięgnąłem po tę książkę, gdyż spędziłem dzięki temu przyjemną podróż. Zazwyczaj ubolewam, gdy bohater jest bardzo inteligentny i nie można się z nim równać, ale tutaj nie odczuwałem tego, więc spory plus. Mam nadzieję, że kiedyś się zetknę z czymś podobnym, bo naprawdę warto. Aczkolwiek ogłupiające rozmowy przedstawionych postaci mieszają w głowie.

BonSoir | 2015-12-12
Przeczytana: 2006 rok

To jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Pełna absurdów i humoru opowieść o rozmywaniu się świadomości. W moim odczuciu ciekawa koncepcja raju. Umysł czytelnika pracuje na pełnych obrotach usiłując nadać sens opisywanym wydarzeniom, przez co bardzo łatwo wcielić się w postać i pochłonąć pozycję w jeden wieczór. Zapomniany skarb!

laki83 | 2014-10-05
Przeczytana: 03 października 2014

Dziwna ta książka, początek nużący, środek trochę żwawszy, a końcówka powtórką z początku. Widać, że autor chce przekazać pewne przesłanie pod płaszczykiem wydarzeń w książce, po sprawdzeniu roku, w którym roku książka została napisana dużo się wyjaśnia. Nie do końca mi spasowały takie klimaty, pomysł nawet ciekawy, ale za bardzo kuł mnie w oko "przekaz". Podejrzewam, że gdybym czytał książkę w innej rzeczywistości to otrzymałaby wyższą ocenę.

Magda91 | 2018-09-12
rasilio | 2015-10-05