Stosunek seksualny nie istnieje

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
978-83-61006-46-6
Kamil Szkup

"Stosunek seksualny nie istnieje" to opowieść o dwóch studentach kierunku humanistycznego, wiodących dość chaotyczne i pozbawione celu życie. Najwyraźniej muszą znaleźć sobie dziewczyny. Niestety ich kolejne starania spełzają na niczym. Gdy sądzą, że nic już się nie może zmienić, Eligiusz za sprawą doświadczenia z grzybami halucynogennymi pojmuje, że wszystko, co robi jest dobre i postanawia zostać pisarzem, aby poderwać Dodę Elektrodę. Tymczasem Wojtek przestaje chcieć robić cokolwiek, gdyż wydaje mu się, że człowiek nie może kierować się swoimi pragnieniami. Czy Eligiuszowi powiodą się jego zamierzenia, czy Wojtek zwalczy Wielką Traumę? Błyskotliwy debiut prozatorski znanego poety. Gdyby Michel Houllebecq miał teraz 24 lata i poczucie humoru, pisałby jak Jaś Kapela.

Herbi | 2014-01-05
Przeczytana: maj 2013

Mam wobec tej książki ambiwalentne odczucia.

Z jednej strony Jaś Kapela potrafi wymyślać mnóstwo super zabawnych tekstów, takich, że od śmiechu czasem boli brzuch. Z drugiej strony nie tworzy na ich podstawie ciekawej, wciągającej historii.

Jest to raczej jego świadome zamierzenie, a nie nieumiejętność konstruowania narracji i wynika z kryzysu opowieści, z kryzysu sensowności budowania spójnej relacji w niespójnym i bezsensownym świecie.

Mnie jednak takie podejście do literatury średnio przekonuje i uważam. że powinno pisać się po coś. Jednak język i pewien dystans Jasia Kapeli do opisywanych zdarzeń trochę mnie, jak to się mówi, bierze, dlatego daję 5,5, a jako że takiej oceny nie ma, idę na korzyść oskarżonego i wciskam 6.

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Dobrze, że jest Jaś Kapela. Dzięki temu ja nie muszę nim być.

Grażyna | 2013-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 marca 2013

Nie podobało mi się, nie polecam....

mikozul | 2013-02-01
Na półkach: Przeczytane, Polskie rzeczy

Trochę współczesny słownik komunałów, a trochę dramatyczna historia nieporadności, opowiedziane w dialogach dwóch studentów. Bohaterowie to początkujący przedstawiciele intelektualnego i seksualnego proletariatu, którym ponowoczesna płynna tożsamość najwyraźniej nie służy. Opowieść może mało efektowna, ale całkiem nieźle się czyta. Wielki plus za szczególny i zupełnie nieuczesany humor.

żabot | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Dobrze, że są e-booki :-). Czasem wpadnie w rękę coś gratis (jak w tym przypadku), nie zajmuje toto miejsca na półce i w każdej chwili można szybciutko wcisnąć „delete”. Churchil jakoby powiedział, że demokracja jest najgorszą formą rządów, ale na razie nic lepszego nie wymyślono. Brzmiało to trochę inaczej , ale sens został zachowany. Demokracja powoduje też to, że wszyscy piszą, nikt nie czyta. To drugie jest nie do końca prawdą (na szczęście), ale to pierwsze niestety jest prawdą ku rozpaczy czytających. Znaczna część rozpacza, że jest tyle dobrych rzeczy do czytania, że braknie na czytanie i trzech żyć. Pozostali rozpaczają, że wydaje się również masę książek, które… co najwyżej nadają się do rzyci. Mówiąc prościej: wchodząc do księgarni na tej samej półce można spotkać z równym prawdopodobieństwem arcydzieła co i przytulające się doń szmiry i literackie g…o. A za takie uważam wypociny Kapeli.
Nie ujmuję autorowi elokwencji i inteligencji. Ale czy każdy oczytany, inteligentny...

marianna | 2013-04-05

Są dla mnie 2 świetne rzeczy w tej książce:
1. metoda "podrywu na widły", gdy podchodzisz do dziewczyny w klubie, luźno zagajasz rozmowę, a potem zachęcasz ją do tańca słowami: "Co będziemy tu stać jak widły w gnoju".
2. reklamujące Jasia Kapelę porównanie z czwartej strony okładki, zestawiające go z Houellebecq'em. Jego doskonały absurd (bo istota H. polega na tym, że jest stary i nie ma poczucia humoru) zrobił na mnie pewne wrażenie.

Nie do końca rozumiem pisarski projekt Kapeli: mam wrażenie, że wychodzące spod jego pióra powieści są celowo nudne, niedorobione, pretensjonalne, że nie mają ambicji. Książki Kapeli same nie mają do siebie przekonania, same siebie się trochę wstydzą. Pisarz nie boi się "puszczonych", konceptów zepsutych niedopracowaniem. Celne spostrzeżenia toną w morzu jakiejś przeciętności, tekstu poziomem przypominającego bardzo przeciętny blog (który to język może próbuje Kapela naśladować ironicznie. Dostrzegam naśladowanie, mogę z dobrej woli zobaczyć i...

Reminiscencja | 2013-02-04
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2013
Przeczytana: 12 lutego 2013

Znajdzie się tam kilka zdań czy fragmentów, które warto przeczytać, ale jako całokształt mieści się w granicach "nic szczególnego, szkoda czasu".

marsilje | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: lipiec 2014

Niby ciekawy język, niby humor taki, jaki lubię, niby groteskowo-ironiczny komentarz do współczesności, niby garść trafnych obserwacji, ale... czegoś brakuje. Zbyt płytko, zbyt powierzchownie. Takie zgrabne, sprawne prześlizgnięcie się po tematach, które aż się proszą, żeby je podrążyć.

Evikropka | 2013-10-14

Czegokolwiek szukacie w tej książce, nie znajdziecie tego. A jeśli macie ochotę poczytać o mokrych snach niewyżytych młodzików ślizgających się po pseudofilozoficznej papce, to lepiej weźcie się za lekturę blogów pisanych przez gimnazjalistów. Niewykluczone, że tam traficie na lepszą fabułę i bardziej wiarygodnych bohaterów niż w tej prozie.

Anna | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 01 października 2013

Po lekturze książki "Stosunek seksualny nie istnieje" wiem już, że nie ma na świecie nic gorszego niż dwóch humanistów na studiach szukających sposobu "jak zaliczyć". Bynajmniej nie roku.
Nie wiem co pan Kapela musi ćpać, żeby napisać takie dzieło, ale na pewno mu to nie służy.

Z całości polecam jedynie fragmenty na poprawę humoru.