Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać

Seria: Seria z morświnem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
weganizm, mięso, drób,
bromba

Jaś Kapela zatrudnił się na czarno przy łapaniu drobiu w kurniku oraz na etacie na zawieszaniu w ubojni, by u źródeł zobaczyć w jakich warunkach żyją hodowlane kury, i jak są później przetwarzane na mięso. Udał się do miasta w środkowej Polsce, gdzie znajduje się największy w Europie Środkowo-Wschodniej zakład uboju świń, by z lokalnymi dziennikarzami i aktywistami dowiedzieć się, jak przemysłowa produkcja zwierząt wpływa na życie codzienne mieszkańców. Wreszcie wyruszył śladem aktywistów do Puszczy Białowieskiej, by dowiedzieć się jak ważne jest zaangażowanie w walce o lepszą przyszłość i dlaczego warto blokować harvestery.

„Polskie mięso” to nie tylko mocny reportaż o zwierzętach, jedzeniu mięsa, weganizmie, ale także poruszająca historia jedzenia - tego jak jedzono, co się je i co będziemy jeść już za kilka lat. Autor w pasjonujący sposób przytacza literaturę, rozmowy z ekspertami, ale i historię znajomych, by nakreślić możliwie jak najszerszy obraz „polskiego mięsa”.

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/polskie-m...(?)

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/polskie-m...»

Jarek Zawisza | 2018-11-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2018

Albert Einstein zwykł mawiać - “Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że sam tego nie rozumiesz".

Jaś Kapela ma ten dar, potrafi w prosty i przystępny sposób mówić o sprawach trudnych, o sprawach które chętnie wypieramy ze swej świadomości, o których wolelibyśmy nie pamiętać, szczególnie podczas obiadu.

Oczywistą, oczywistością jest iż głównym tematem książki jest nasz przedmiotowy stosunek do zwierząt oraz weganizm, weganizm przedstawiony tu jako praktyczna i skuteczna alternatywa dla owego uprzedmiotowienia.
Autor podszedł do tematu wielotorowo, opowiedział nam o rozwoju diet roślinnych w Polsce, gdzie jeszcze pod zaborami powstawały ośrodki, kliniki i sanatoria leczące za pomocą diety.
Ich pensjonariuszami były takie tuzy ówczesnych elit jak: Maria Dąbrowska, Roman Dmowski, Gabriela Zapolska, Melchior Wańkowicz, Leon Schiller czy Xawery Dunikowski.

Opowiedział nam również jak to drzewiej na naszych ziemiach z tym spożywaniem mięsiwa bywało,...

ChristinaL | 2019-03-07

Prawie cztery lata temu, zachecana przez bliska osobe do niejedzenia miesa
- obejrzalam jeden z (uzupelnianych filmem) wykladow obroncy praw zwierzat Gary'ego Yourofsky'ego; mowia, ze spotkanie z nim moze byc 'life changing' i to jest prawda.
- poczytalam o chorobach, ktorych jedna z przyczyn jest dieta miesna, w tym o tym co mieso robi z naszymi jelitami.
- juz bylam troche zorientowana w kwestiach tego jak niszczymy srodowisko.
Wystarczyl wyklad Yourofsky'ego, reszta tylko wzmocnila slusznosc mojej decyzji. Przestalam jesc mieso.
Rodzina i znajomi, patrzac na to z politowaniem, serdecznie uznali, ze jestem dziwadlem. Czlonkowie najblizszej rodziny z czasem zaczeli jesc to co ja. Pozostali nie zmienili opinii o mnie, ani nawet nie podjeli prob dopytania sie o co w tym chodzi.
Na swiecie najglosniejsze ksiazki na temat przemyslu miesnego i wszystkiego co sie z tym wiaze to 'Farmagedon' Lymbery'ego i 'Geopolityka glodu' Zieglera.
Kapela podjal probe wytlumaczenia dlaczego warto nie...

Jakub Poświątny | 2018-10-24
Przeczytana: 14 października 2018

Książką nie tylko dla wegan i wegetarian, ale obawiam się, że niewielu mięsożerców sięgnie po tę pozycję głównie przez dysonans poznawczy, o którym w książce zresztą jest bardzo dużo.
Smutna prawda jest taka, że ludzie "nie chcą wiedzieć".
Jaś Kapela jest w mniejszości, która chce wiedzieć i warto przeczytać "Polskie Mięso", żeby poznać jego punkt widzenia
Polecam.

Jagoda | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Nawet jeśli nie planuje się rezygnacji z jedzenia mięsa warto poczytać: o szkodliwości ubojni dla środowiska, o traktowaniu pracowników ubojni, o dawnych Słowianach-jaroszach, o tym, że Pismo Święte także namawia do wstrzymywania się z jedzeniem mięsa... Generalnie warto poczytać, bo Jaś Kapela to inteligentny człowiek obdarzony ironicznym poczuciem humoru.

Aloochoomoora | 2019-01-19

Bez tych kilku odchyłów od głównego tematu,
pozyblibyśmy się kilkunastu stron i myślę,
że wyszłoby to w całości na dobre.

Morganna | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Z samym Jasiem Kapelą nie do końca mi po drodze. O ile szanuję go za to, co robi, nie do końca odpowiada mi forma, jaką obiera, toteż po książkę sięgałam z pewnym niepokojem. Na szczęście, moje obawy były bezpodstawne, a książka "Polskie Mięso" wciągnęła mnie od pierwszych stron i nie chciała puścić do samego końca. I oczywiście, książka jest napisana w bardzo osobistym stylu, odnajdziemy w niej Kapelę, ale nie szokuje, jak to autor ma w zwyczaju robić w mediach czy innych publikacjach. Rzekłabym, że jest osobista, ale wyważona. Lubię też zawarty w niej sarkazm. Jednym zdaniem: polecam zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom twórczości Jasia Kapeli.

dzikiebialko | 2018-12-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Prawda o kurczakach jest pod koniec książki. Dużo różnych doświadczeń z lubieniem/nielubieniem mięsa.

dot | 2019-05-07
Przeczytana: 2019 rok