Szczęście w San Miniato

Le bonheur a San Miniato
8372006458
szczęście, San Miniato
dona

Ostatni tom trylogii opowiadającej dzieje rodzin O'Shaughessych i Romerów - czterech sióstr i czterech braci. I tym razem wraz z grupką naszych bohaterów - w miarę upływu lat coraz bardziej topniejącą - wędrujemy w czasie i przestrzeni. Przestrzeń dla tych kosmopolitów i niespokojnych duchów to cały świat, gdyż przygody i perypetie miłosne zawiodą ich jak zwykle do niemal wszystkich zakątków ziemi. Czas to okres II wojny światowej i wczesne lata powojenne, po powrót do władzy generała de Gaulle'a. Bohaterowie są bądź świadkami, bądź uczestnikami niemal wszystkich najważniejszych wydarzeń politycznych oraz przemian obyczajowych tego okresu. Ich życie osobiste jest równie burzliwe co czasy, w jakich przyszło im żyć i działać.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

książek: 2095
Renax | 2017-05-18
Przeczytana: 17 maja 2017

Miałam wielkie oczekiwania wobec tego tomu. Jak już pisałam w poprzednich postach, spodziewałam się postmodernistycznej klamry, czegoś co będzie spajało losy dziewcząt i pokaże je jako symbole XX wieku oraz wytrąci narratora ze świata przedstawionego. W pierwszym tomie narrator był kreatorem świata przedstawionego, był twórcą tego fikcyjnego świata. W tomie drugim uczynił się przyjacielem domu i stał się częścią tego świata. W tomie trzecim jest nadal częścią świata przedstawionego, ale jednocześnie przeżył ich wszystkich, a książką próbuje przywrócić wspomnienia, próbuje przywrócić ich do życia.
Powieść posiada wiele wad, na przykład brak pogłębienia postaci, ich ogólnikowość i nieprawdopodobne łączenie bohaterów z wielkimi politykami XX wieku, 'ni z gruszki, ni z pietruszki'. Inna sprawa, która mnie drażniła - nie będąca jednak wadą konstrukcyjną - to charakter dziewcząt O'Shaughessych, ich namiętność i uczynienie jedynym celem życia uwodzenie mężczyzn. Troszkę w za młodym wieku...

Elwira | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

D’Ormesson jest jednym z najznakomitszych francuskich pisarzy i jednym z moich ulubionych. To mistrz w tańcu na linie – rewelacyjnie balansuje na granicy fikcji i rzeczywistości. Do tego stopnia, że ciężko odróżnić fantazję od prawdy. Książka napisana z werwą, szczyptą tajemniczości ale i ogromnymi pokładami ciepła oraz poczucia humoru.

Ostatnia z trylogii może i ciut przegadana, może zbyt wiele tzw. „opisów przyrody w niej” ale jak to się mówi koniec wieńczy dzieło i w tym wypadku czyni to doskonale.

konitka | 2013-10-26
Przeczytana: październik 2013

Ostatnia z trylogii o rodzinie Romerów i O'Shougnessych, która głównie zawiera dysputy filozoficzne przeplatane wydarzenia historycznymi, co sprawia że same przygody głównych bohaterów tracą wartki rytm. Warto przeczytać dla samego zamknięcia ciekawych życiorysów postaci.

Kasia Kulik | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017