Miłość nie jedno ma imię

Autor:
Muza
typ
papier
piotrex
7,44 (107 ocen i 10 opinii)

Opis książki

Feliks Mendelssohn to ulubieniec losu. Wszystko mu sprzyja: bogactwo i koligacje bankierskiego rodu, uroda, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi i serdeczna atmosfera domu. Olśniewający talent muzyczny otwiera przed nim drzwi arystokratycznych i królewskich rezydencji, a także kobiecych sypialni.
Dramatyczny zwrot w jego życiu następuje w momencie odnalezienia zagubionego rękopisu J.S.Bacha...

źródło opisu: Muza, 1993

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Katherina87 | 2014-12-25

Feliks Mendelson to ulubieniec losu. Wszystko mu sprzyja: serdeczna atmosfera domu, uroda i łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, bogactwo i koligacje bankierskiego rodu. Olśniewający talent muzyczny otwiera przed nim drzwi arystokratycznych i królewskich rezydencji a także- kobiecych sypialni. Dramat wkracza w jego życie w momencie niezwykłego odnalezienia zagubionego rękopisu J.S. Bacha. Młodzieńcze przygody, płomienny romans, miłość małżeńska przeżywająca kryzysy i dojrzewająca w trudnych momentach, ukochanie muzyki- to właśnie Miłość nie jedno ma imię.

Jakub Ludwik Feliks Mendelson. Urodzony w Hamburgu w 1809 roku, wychowany w Berlinie w zamożnym, przemiłym domu, był kompozytorem i napisał trochę świetnych utworów oraz pewną ilość nienadzwyczajnych. Zdobył sławę, ożenił się z jedną z najpiękniejszych panien w całych Niemczech, miał ładne dzieci. Był dyrygentem orkiestry Gewandhaus, doprowadził do prawykonania Niedokończonej symfonii Schuberta, założył i prowadził Lipskie...

allison | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Bardzo ciekawa, dynamiczna powieść biograficzna o Feliksie Mendelssohnie, skupiająca się przede wszystkim na jego dorosłym życiu, zwłaszcza na tytanicznej i pełnej problemów pracy nad odnalezioną przypadkowo "Pasją według św. Mateusza" Bacha.
Walka o wystawienie tego dzieła była wielkim wyzwaniem, gdyż Mendelssohn musiał zmagać się z zaściankowością mieszczan, wrogością radnych Lipska i uprzedzeniami religijnymi, co w dużej mierze przyczyniło się do zrujnowania zdrowia wybitnego muzyka.

Przez cały utwór przewijają się wątki miłosne - od pierwszych młodzieńczych zauroczeń, poprzez burzliwy romans ze znaną śpiewaczką, po małżeństwo zawarte z miłości, lecz wystawiona na ciężkie próby.

Powieść La Mure'a to nie tylko biografia kompozytora i dyrygenta, ale także barwny obraz epoki. Poznajemy tu innych czołowych muzyków romantyzmu, m.in. Chopina, Liszta, Wagnera i Schumanna.
Fabuła przekonująco oddaje również obyczajowość pierwszej połowy XIX wieku - epoki z jednej strony...

Grażyna | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Wspaniała powieść, zawiera wszystko czego wymagam od dobrej książki.
Wybitne postacie kompozytorów, ciekawie opowiedziana historia Mendelssohna,liczne wątki miłosne ;), wspaniały klimat tamtych lat, bardzo polecam.

Monika | 2014-04-08

Wspaniała powieść o cudownym kompozytorze - czyta się jednym tchem.
To książka dla każdego.

Ania | 2011-10-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2011

Bardzo dobrze napisana biografia słynnego kompozytora Jakuba Ludwika Feliksa Mendelssohna.Za sprawą niezwykle barwnej postaci tego multiutalentowanego muzyka, któremu dane było żyć także po to, aby "pokazać" światu "Pasję" J.S. Bacha biografię czyta się jak dobrą, niemal sensacyjną powieść.Sam bohater przedstawiony jest jako urodzony pod szczęśliwą gwiazdą: przystojny, bogaty, z dobrej rodziny,poślubia piękną i dobrą kobietę, która daje mu 5 dzieci,wykształcony (prawnik, choć wg niego kiepski) i niezwykle utalentowany (komponuje, pięknie gra na pianinie, dyryguje świetną orkiestrą,zna kilka języków obcych, wykłada na uczelni,za sprawą dobrego pióra mógłby zostać wielkim pisarzem).Jest uparty,kochliwy
( uwikłany w romans ze słynna śpiewaczką, która "chodzi " za nim całe życie),pracowity, porywczy, bezpośredni (nie boi sie mówić prawdy kosztem utraty "społecznego" zaufania), absolutnie poświęcony muzyce.
Czytając tę biografię poznaje się niezwykłego człowieka, który po prostu...

carac | 2012-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audio, Kindle
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Bardzo interesująco przedstawiona postać twórcy marszu weselnego, wpleciona w wątki miłosne.

Ola | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Nie spodziewałam się po tej niepozornej książce z pożółkłymi stronami rewelacji. Jednak La Mure mile mnie zaskoczył. Wstyd przyznać, ale wcześniej nie wiedziałam kim był Feliks Mendelssohn, ale cieszę się, że moja wiedza została poszerzona o tę osobistość.
Po lekturze tej powieści rzeczywiście można stwierdzić, że miłość nie jedno ma imię. Mnóstwo w niej oddania, romantyzmu, namiętnego szaleństwa. Cieszę się, że wpadła w moje łapki i więcej nie będę oceniać książki po okładce.

basiunia | 2012-06-15

wspaniała powieść o miłości,o zwątpieniu.czyta się "jednym tchem"

flerynka2 | 2011-02-27

Ksiżążka niesamowita opisuje losy Feliksa Mendelsona,od czasu młodosci po dojrzałe życie ,nie tylko bawi ale również uczy jest w niej głęgoki sens,poniewaz Mendelson odnajduje stare nuty J.S Bacha pt,,Pasja Wg Swiętego Mateusza"i poświęca całe swoje dojrzałe życie aby odtworzyc utwór Bacha co jest trudne i wiąże sie z wieloma niepowodzeniami.......

BecinkaFiore | 2013-01-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

uwielbiam ksiązki tego autora. Ma niezwykły dar sprawiania, ze czytelnik zagłębia się w świat opisywany, staje się samym bohaterem, lub jego dobrym znajomym. Głęboki ukłon.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku