Okładka książki Miłość nie jedno ma imię

Miłość nie jedno ma imię

Autor:
MUZA
typ
papier
piotrex
7.38 (103 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Feliks Mendelssohn to ulubieniec losu. Wszystko mu sprzyja: bogactwo i koligacje bankierskiego rodu, uroda, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi i serdeczna atmosfera domu. Olśniewający talent muzyczny otwiera przed nim drzwi arystokratycznych i królewskich rezydencji, a także kobiecych sypialni.
Dramatyczny zwrot w jego życiu następuje w momencie odnalezienia zagubionego rękopisu J.S.Bacha...

źródło opisu: Muza, 1993

Opinie czytelników
allison | 2013-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2013
Przeczytana: 15 maja 2013

Bardzo ciekawa, dynamiczna powieść biograficzna o Feliksie Mendelssohnie, skupiająca się przede wszystkim na jego dorosłym życiu, zwłaszcza na tytanicznej i pełnej problemów pracy nad odnalezioną przypadkowo "Pasją według św. Mateusza" Bacha.
Walka o wystawienie tego dzieła była wielkim wyzwaniem, gdyż Mendelssohn musiał zmagać się z zaściankowością mieszczan, wrogością radnych Lipska i uprzedzeniami religijnymi, co w dużej mierze przyczyniło się do zrujnowania zdrowia wybitnego muzyka.

Przez cały utwór przewijają się wątki miłosne - od pierwszych młodzieńczych zauroczeń, poprzez burzliwy romans ze znaną śpiewaczką, po małżeństwo zawarte z miłości, lecz wystawiona na ciężkie próby.

Powieść La Mure'a to nie tylko biografia kompozytora i dyrygenta, ale także barwny obraz epoki. Poznajemy tu innych czołowych muzyków romantyzmu, m.in. Chopina, Liszta, Wagnera i Schumanna.
Fabuła przekonująco oddaje również obyczajowość pierwszej połowy XIX wieku - epoki z jednej strony wkraczającej w...

Monika | 2014-04-08

Wspaniała powieść o cudownym kompozytorze - czyta się jednym tchem.
To książka dla każdego.

Grażyna | 2013-01-02
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Wspaniała powieść, zawiera wszystko czego wymagam od dobrej książki.
Wybitne postacie kompozytorów, ciekawie opowiedziana historia Mendelssohna,liczne wątki miłosne ;), wspaniały klimat tamtych lat, bardzo polecam.

carac | 2012-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, Audio
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Bardzo interesująco przedstawiona postać twórcy marszu weselnego, wpleciona w wątki miłosne.

Ania | 2011-10-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2011

Bardzo dobrze napisana biografia słynnego kompozytora Jakuba Ludwika Feliksa Mendelssohna.Za sprawą niezwykle barwnej postaci tego multiutalentowanego muzyka, któremu dane było żyć także po to, aby "pokazać" światu "Pasję" J.S. Bacha biografię czyta się jak dobrą, niemal sensacyjną powieść.Sam bohater przedstawiony jest jako urodzony pod szczęśliwą gwiazdą: przystojny, bogaty, z dobrej rodziny,poślubia piękną i dobrą kobietę, która daje mu 5 dzieci,wykształcony (prawnik, choć wg niego kiepski) i niezwykle utalentowany (komponuje, pięknie gra na pianinie, dyryguje świetną orkiestrą,zna kilka języków obcych, wykłada na uczelni,za sprawą dobrego pióra mógłby zostać wielkim pisarzem).Jest uparty,kochliwy
( uwikłany w romans ze słynna śpiewaczką, która "chodzi " za nim całe życie),pracowity, porywczy, bezpośredni (nie boi sie mówić prawdy kosztem utraty "społecznego" zaufania), absolutnie poświęcony muzyce.
Czytając tę biografię poznaje się niezwykłego człowieka, który po prostu musiał st...

basiunia | 2012-06-15

wspaniała powieść o miłości,o zwątpieniu.czyta się "jednym tchem"

flerynka2 | 2011-02-27

Ksiżążka niesamowita opisuje losy Feliksa Mendelsona,od czasu młodosci po dojrzałe życie ,nie tylko bawi ale również uczy jest w niej głęgoki sens,poniewaz Mendelson odnajduje stare nuty J.S Bacha pt,,Pasja Wg Swiętego Mateusza"i poświęca całe swoje dojrzałe życie aby odtworzyc utwór Bacha co jest trudne i wiąże sie z wieloma niepowodzeniami.......

BecinkaFiore | 2013-01-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

uwielbiam ksiązki tego autora. Ma niezwykły dar sprawiania, ze czytelnik zagłębia się w świat opisywany, staje się samym bohaterem, lub jego dobrym znajomym. Głęboki ukłon.

Asia | 2012-12-15
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Piękna książka o Muzyce i Miłości :)
Polecam!

Paweł | 2014-07-16

Trochę biografii Mendelsona, romansowe wątki, nie były to stracone chwile spędzone w towarzystwie Pierre la Mure`a

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku