Miłość nie jedno ma imię

Okładka książki Miłość nie jedno ma imię Pierre La Mure
Okładka książki Miłość nie jedno ma imię
Pierre La Mure Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Beyond desire
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
kompozytor muzyka

Tak jak ktoś poniżej napisał: tytuł bardzo mylący, a sama powieść wspaniała i przykro, że wiele osób zasugeruje się tytułem i po nią nie sięgnie. Mocno fabularyzowana i w wielu miejscach mijająca się z prawdą, ale naprawdę ciekawie opowiedziana historia życia Felixa Mendelssohna (tak, tego od marsza weselnego). Ja już zakupiłam pozostałe powieści autora, bo dawno żadnej książki nie czytało mi się tak przyjemnie. Polecam ją gorąco. Zakupiłam też prawdziwą biografię kompozytora, bo krótkie notki o nim z internetu tylko rozbudziły moją ciekawość.

"Miłość niejedno ma imię" - Pierre La Mure, to powieść o życiu wielkiego niemieckiego kompozytora, okresu romantyzmu - Feliksie Mendelssohn-Bartholdy - od czasów jego wczesnej młodości po ostatnie dni życia.
Książka wzrusza, niesamowicie wciąga i ma w sobie to coś, co sprawia, że chce się ją czytać bez końca.
Autor potrafił zafascynować mnie postacią tego kompozytora, o którym nie wiele wiedziałam, poza fragmentem ”Marsza weselnego”.
Jestem pod wrażeniem. Doskonale wykreowane portrety psychologiczne postaci, klimat XIX wiecznego świata muzyki, jednym słowem, podczas czytania zostałam niemalże wchłonięta, w ten świat ludzi epoki romantyzmu, który przeminął i nie wróci.
Przez fabułę przewijają się cała plejada kompozytorów epoki romantyzmu jak Schuman, Wagner, Liszt, Chopin. Całość napisana jest żywiołowo, co sprawia, że czyta się z wielką przyjemnością i trudno oderwać się od lektury.
Zachęcam, nie tylko melomanów do przeczytania tej pięknej książki.

cyt: “Miłość to choroba nerwu wzrokowego; dotknięci nią widzimy rzeczy nie istniejące.”

Autor potrafił zafascynować mnie postacią tego kompozytora, o...

Kolejna przepiękna, beletryzowana biografia. Tym razem La Mure wziął na warsztat Feliksa Mendelssohna. I jego niezwykłe odkrycie – Pasję wg św. Mateusza autorstwa J. S. Bacha, zaginiony, zapomniany rękopis mistrza, którego wydobycie i udostępnienie szerokiej publiczności stało się głównym celem życia Mendelssohna i jego napędem. To kolejna pozycja dla lubiących odkrywać minione wieki, ich blask, polor, piękno, ale też i brud, brzydotę i brutalność tamtych dni. Napisana przez erudytę. Polecać to mało. Trzeba mieć! Już sobie ostrzę zęby na jego „Moulin Rouge”.

Świetna książka o wciągającej fabule, przekonywujące, doskonale oddane portrety psychologiczne postaci, tych z pierwszego, jak i z drugiego planu, wiarygodnie odmalowane tło historyczne i polityczno-społeczne. Autor kładzie nacisk na ludzki wymiar dokonań Feliksa Mendelssohna, skupia się na jego życiu i jaki wpływ wywarło na nim wszystko, czego doświadczył, hojnie potraktowany przez los zarówno tym, co dobre, jak i tym, co trudne, pełne goryczy, szczególnie nie zgłębiając się w analizę jego utworów muzycznych. Mendelssohn w tym ujęciu jest przede wszystkim człowiekiem, z którym czytelnik, w miarę postępu lektury, coraz bardziej się utożsamia emocjonalnie, z pewnością w dużej mierze dzięki mistrzowskiemu stylowi autora. Nie da się zasnąć przy tej książce, jest romans, przygoda i wątek społeczny, jest Bach, Chopin, Delacroix i inni wielcy współcześni Mendelssohnowi. Czyta się z zapartym tchem. Mój egzemplarz powieści jest z roku 1959, z dedykacją na stronie tytułowej, znalazłem go w szafie z antykami...

Po latach wróciłem do Mendelssona. I był to powrót udany. Myślę nawet, że teraz ta książka wydaje się być bardziej dojrzała. Niby zaczyna się jak romans, ale z każdą stroną porusza coraz bardziej ważkie treści. Muzyka, tolerancja, nienawiść i słynna "Pasja" Bacha. Udane połączenie literackiej fikcji z prawdziwą historią wielkiego kompozytora. A kto nie słyszał Snu nocy letniej niech szybko biegnie na YouTube!

Nienawidzę tytułu tej książki. Omijałem ją wielkim łukiem w domowej bibliotece rodziców [to było dawno temu, a ja byłem pacholęciem :)]. W końcu moja rodzicielka znając moje zainteresowania muzyczne KAZAŁA mi ją przeczytać.
Do dziś śmieszy mnie też imię i nazwisko autora, bo kojarzy mi się z Lej Na Mur.
Ale tak na poważnie, to bardzo dobra literatura i myślę że może zainteresować przede wszystkim wielbicieli muzyki klasycznej.
Rozdział pierwszy przenosi nas do domu rodziny Bachów, w przededniu operacji zaćmy, wykonanej przez angielskiego szarlatana (notabene ten sam pseudolekarz operował oczy G.F. Handla z równie mizernym skutkiem).
Dalsze rozdziały przenoszą nas w epokę romantyków. Główny bohater, słynny kompozytor, bardzo popularny już w całej Europie, uwielbiany we własnym kraju Felix Mendelssohn-Bartholdy odnajduje rękopis "Pasji w/g Świętego Mateusza" J.S. Bacha. Wykonanie tego arcydzieła staje się jego obsesją i poświęca swoją karierę i reputację, aby wykonać ten szlachetny zamiar. Tyle jeśli chodzi o treść książki.
Oparte to jest wszystko na wydarzeniach prawdziwych. Mendelssohn był naprawdę jednym z pierwszych orędowników i popularyzatorów wielkiego Bacha. Na płytach CD jest dostępna jego skrócona wersja pasji (dokonał wielu cięć tego arcydzieła). Cała akcja książki to pomieszanie faktów i fikcji literackiej, ale ma to klasę i czyta się jak bardzo dobrą książkę sensacyjno przygodowo biograficzną. Przez fabułę przewija się cała plejada kompozytorów epoki romantyzmu jak Schuman, Wagner, List, Chopin.

Właśnie przez tytuł pozycja ta niekoniecznie kojarzy się z treścią i miłośnicy muzyki, potencjalni nabywcy mogą się minąć z tą książką.
Gorąco polecam, lektura wyzwala pozytywne emocje.

Ale tak na poważnie, to bardzo dobra literatura i myślę że może...

Całkiem ,całkiem,jednak wolę Moulin Rouge,bardziej z życiem i soczystsza.

Całkiem ,całkiem,jednak wolę Moulin Rouge,bardziej z życiem i soczystsza.

To jedna z tych książek, po przeczytaniu której, odczuwa się żal, że to już koniec. Dla mnie była to prawdziwa uczta literacka.

Bardzo piękna książka. Któż nie zna Marsza Weselnego Feliksa Mendelssohna.
A warto dowiedzieć się nieco więcej o życiu kompozytora i o epoce, w której tworzył.

Bardzo piękna książka. Któż nie zna Marsza Weselnego Feliksa Mendelssohna.

a fragmenty mądrości ambasadora nawet znakomite - śmiałem się głośno

a fragmenty mądrości ambasadora nawet znakomite - śmiałem się głośno