Mitomanka

Okładka książki Mitomanka
Mary Morrissy Wydawnictwo: Muza Seria: Galeria biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
8372008914
Zbigniew Batko
samobójstwo amnezja

więcej Więcej

Bardzo przyjemne zaskoczenie. Oczekiwałam tylko próby przybliżenia przypadku zaburzonej tożsamości oraz sposobu powstawania nowych mitów czy tworzenia nowych wersji historii. A dostałam znacznie więcej. Pierwsza część z USA rok 1978 to pokazanie że w tworzeniu fikcji dużą rolę odgrywają osoby towarzyszące i ich własne potrzeby. Druga część Berlin 1922 i ciekawe realia...

1935

Historia fascynująca, ciekawa, wciągająca narracja - zarówno język, jak i sposób prowadzenia fabuły. W sumie jedyna rzecz, która mi bardzo przeszkadza - brak bibliografii, czy źródeł, z których korzystała autorka.

Przeczytana po latach, nadal zachwyca.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Bardzo ciekawa, zbeletryzowana biografia Franciszki Szanckowskiej, znanej światu lepiej jako Anna Anderson - fałszywa Wielka Księżna Anastazja. Dla wszystkich zainteresowanych ostatnimi Romanowami, a także realiami życia w naszej części Europy po Wielkiej Wojnie.

Cóż to za dziwna książka. Niby o znanej Annie Anderson, kobiecie podającej się za Anastazję Romanow (tak, Tę Anastazję), znanej również jako polka, Franciszka Szanckowska , bo tak brzmi jej prawdziwe imię i nazwisko.
Ta książka skupia się właśnie na jej życiu przed próbą samobójczą i trafieniem do szpitala gdzie zaczęła się za Anastazję podawać.

Mimo, że lubię czasami...

Historia rzekomej księżniczki Anastazji, cudem ponoć uratowanej z pogromu rodziny carskiej.

W roku 1920 do szpitala psychiatrycznego trafia z amnezją dziewczyna wyłowiona z kanału. Przez dwa lata milczy, po czym w akcie desperacji wyjawia, że jest Anastazją. Od tej pory zarówno ona jak i jej otoczenie żyją w takim przeświadczeniu.

Autorka książki pięknie przedstawia w...

Niesamowita, czytałam ją jeszcze w liceum, porwała mnie niesamowicie, wciągnęła w inny świat. Byłam wtedy na etapie "dziewcząt z Nowolipek" i mogę powiedzieć z czystym sercem, że te książki można postawić obok siebie na pólce :)

• Romanowowie
  • Seria Galeria