Mitomanka

Mary Morrissy Wydawnictwo: Muza Seria: Galeria biografia, autobiografia, pamiętnik
The Pretender
Zbigniew Batko
Galeria
samobójstwo amnezja

Na półkach: , , , , , , , , ,

Bardzo ciekawa, zbeletryzowana biografia Franciszki Szanckowskiej, znanej światu lepiej jako Anna Anderson - fałszywa Wielka Księżna Anastazja. Dla wszystkich zainteresowanych ostatnimi Romanowami, a także realiami życia w naszej części Europy po Wielkiej Wojnie.

Cóż to za dziwna książka. Niby o znanej Annie Anderson, kobiecie podającej się za Anastazję Romanow (tak, Tę Anastazję), znanej również jako polka, Franciszka Szanckowska , bo tak brzmi jej prawdziwe imię i nazwisko.
Ta książka skupia się właśnie na jej życiu przed próbą samobójczą i trafieniem do szpitala gdzie zaczęła się za Anastazję podawać.

Mimo, że lubię czasami...

Historia rzekomej księżniczki Anastazji, cudem ponoć uratowanej z pogromu rodziny carskiej.

W roku 1920 do szpitala psychiatrycznego trafia z amnezją dziewczyna wyłowiona z kanału. Przez dwa lata milczy, po czym w akcie desperacji wyjawia, że jest Anastazją. Od tej pory zarówno ona jak i jej otoczenie żyją w takim przeświadczeniu.

Autorka książki pięknie przedstawia w...

Niesamowita, czytałam ją jeszcze w liceum, porwała mnie niesamowicie, wciągnęła w inny świat. Byłam wtedy na etapie "dziewcząt z Nowolipek" i mogę powiedzieć z czystym sercem, że te książki można postawić obok siebie na pólce :)

• Romanowowie
  • Seria Galeria