Matka Pearl

Wydawnictwo: Muza
Mother of Pearl
8373190724
inga

Pierwsza powieść znanej irlandzkiej pisarki, autorki juź wydanej Mitomanki, to przejmująca, nasycona emocjami historia porwania dziecka, oglądana z trzech punktów widzenia: porywaczki, rodzonej matki i samego dziecka. Mary Morissy sugestywnie opowiada o zawiłościach ludzkiej psychiki, portretuje osobowości zwichnięte, zagubione, zdezorientowane, balansujące pomiędzy normalnością a szaleństwem. Jej bohaterowie uwikłani w grę przeznaczenia i przypadku, rozpaczliwie poszukują sensu w otaczającym świecie.

Nobliszka | 2016-12-01

Pearl, Mary, Ethel, Jewel. Kim jesteś dzisiaj? Ty też, jak ja, widzącymi dłońmi badasz swoją twarz przed ślepym lustrem nocy, jak ja zgadujesz swoją aktualną postać? Czy to ty, Pearl? Który wszechświat wiruje wokół Ciebie?

Matka Pearl. Spragniona, zdesperowana, ułomna. Czy to już ten czas, kiedy nam powiesz? Biedna kobieta. Kiedy, kiedy, kiedy? Kłamstwo, długi cień, ciągnie za sobą pragnienie. Ale czy ono jest jej, może zostało spreparowane, z maleńkich kosteczek słów, dzień za dniem. Kłamstwo konstruuje czyn.

Matka Ethel. Zbyt młoda. Zyt krucha. Boi się. Strach. Bo to on, ten jedyny, nic się nie stanie, bo to on, ten jedyny. Zawód, serce bije wolno. Tik-tak, tik-tak. Wcześniak. Gródka ziemi w wielkiej fabryce, robot pompuje, robot wdmuchuje. Tik-tak, tik-tak. Nie ma cię. Pozostała truskawka, truskawka, znamię na duszy.

Matka Mary. Niedojrzała. Obłoki to jej świat, wymyślona córka, znak graniczny. To przez nią, to przez nią musiała. Wasz ojciec. Mel. Gdyby nie to, byłoby...

MadameShepard | 2016-03-10

Jedna z najsmutniejszych, najtragiczniejszych książek, jakie czytałam.
Porwanie dziecka naznacza tragedią życie matki, dziecka i porywaczki. Napisane w trochę manieryczny sposób, spodoba się czytelnikowi lubiącemu ozdobny, trochę oniryczny styl, kwieciste porównania, liczne metafory.
Ale czyta się naprawdę dobrze, choć ze ściśniętym z żalu gardłem.

Ela | 2016-07-22
skibam94 | 2016-07-20