Białoruskie ścieżki. Gawędy kresowe

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Białoruś, Kresy,
Witold Lisek

Kolejny tom wędrówek Katarzyny Węglickiej, która od lat przemierza ziemie dawnej Rzeczpospolitej, próbując ocalić od zapomnienia jak najwięcej miejsc i ludzi, związanych z historią Kresów, tworzących ich niepowtarzalny klimat. Owocem tych podróży są opowieści o historii sławnych i tych mniej znanych miastach, wsiach, dworach, pałacach, silnie związanych z kulturą Polski.

źródło opisu: historyton.pl

źródło okładki: http://merlin.pl/Bialoruskie-sciezki-Gawedy-kresow...»

Agnieszek | 2012-07-26
Przeczytana: 21 lipca 2012

Nie chciałam kupować przewodnika, jednak coś zabrać za wschodnią, rzadko przekraczaną granicę wypadało. Padło na gawędy o Białorusi.

Znalazłam tutaj wiele przydatnych informacji: o domu w Głębokiem związanym z Dołęgą Mostowiczem, o tym, że nad jezioro Świteź warto wybrać się w deszczowy dzień, o sensie krótkiego spaceru w Mirze i próbie uchwycenia odbicia zamku w wodach jeziora...

Książka dobra na podróż. Nieprzeładowana, miejscami urocza, osobista, zawierająca sporo opisów: miejsc i wrażeń.

Przeszkadzał mi jednak język: nie wiem - styl czy maniera. No i fakt, iż wiele przedstawiony w tomie miejsc zupełnie inaczej wygląda po latach, np. pałac Pusłowskich widoczny z dworku, w którym wychowywał się Tadzik Kościuszko. Ale to już nie wina autorki.

Książkę polecam, do odwiedzenia Białorusi zachęcam. Warto przyglądnąć się twarzy, lekceważąc przyprawioną temu krajowi gębę.

Pani_Wu | 2015-07-13
Przeczytana: 22 lipca 2015