Dziennik 1953-1956

Okładka książki Dziennik 1953-1956
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Witold Gombrowicz - Dzieła biografia, autobiografia, pamiętnik
371 str. 6 godz. 11 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Witold Gombrowicz - Dzieła
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Data 1. wydania:
1988-01-01
Liczba stron:
371
Czas czytania
6 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
830802016X
Tagi:
dziennik Gombrowicz emigracja
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
900 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
290
228

Na półkach:

Sięgnęłam po dzienniki ze względu na moją fascynację za równo ,,Ferdydurke", jak i ,,Trans-Atlantykiem". Groteskowe wizje tego pisarza jak najbardziej mi odpowiadały. Więc pomyślałam sobie: ,,Skoro Gombrowicz w tak świetny sposób potrafił poruszyć wiele ciekawych i ważnych problemów za pomocą groteskowej fikcji literackiej, to jakież fascynujące muszą być jego Dzienniki, w których mówi o tym wszystkim 'od siebie', 'bez ubarwiania'?" Urzeczona wybitnością i oryginalnością, a przede wszystkim niezależnością tego pisarza, zasięgłam po owe ,,Dzienniki" sądząc, że jeszcze lepiej zrozumiem tę wybitną osobowość..no i zrozumiałam (a przynajmniej częściowo, na swój sposób)..

Gombrowicz w moich oczach z inteligentnego obserwatora i człowieka bezpośrednio szczerego, stał się po prostu inteligentnym egocentrykiem i cynikiem jednocześnie, któremu- choć nie chciał się do tego przyznać- wbrew pozorom zależało na uznaniu, podziwie etc.

Czytając jego filozofie muszę przyznać, że w wielu momentach przyznałam mu rację. Na przykład spodobało mi się co powiedział o Polakach w stosunku do Europejczyków: ,,zamiast podciągać się do cudzej dojrzałości, spróbujcie raczej ujawnić niedojrzałość Europy". Na uwagę zasługują również jego wnioski co do kobiet. W pełni zgadzam się z pisarzem, że płeć piękna, chcąc się podobać, traci swoją naturalność. Nawiasem mówiąc to mnie również dotyczy. ,,..Czy nie mogłabyś zbuntować się wewnętrznie przeciw kobiecie którą jesteś- skoro już nią nie jesteś?", ,,Pozwól aby twoja sytuacja podyktowała ci twój styl", ,,Wystarczy jeśli będziesz wiedziała czego nie chcesz". Cytaty te są na prawdę mocne- poraziły mnie i uświadomiły o wielu sprawach.

Jednakże obok tych wpisów głębokich, dających do myślenia, były też wpisy, które mnie irytowały. Bywały momenty, że Gombrowicz zaprzeczał sam sobie. Bo z jednej strony mówił, że należy zerwać z Mickiewiczem i ogólną, patriotyczno-nacjonalistyczną poezją itd. Ok, trochę w tym racji jest..Ale za chwilę ten wybitny pisarz ostro skrytykował poetów Awangardy i ,,Skamandra", którzy przecież porzucili role wieszczów, stając się obserwatorami świata. Lechoń, Tuwim i inni- przecież oni skupiali się na zagadnieniach uniwersalnych, nie umoralniali czytelnika, lecz bawili, dlatego cieszyli się sympatią ówczesnego pokolenia...Że niby ich poezja jest pusta i bez wartości? Przecież nie wszyscy muszą zajmować się zagadnieniami egzystencjalnymi jak On..A już ten fragment jak krytykował Żeromskiego, Nałkowską czy Wyspiańskiego...Ehh złość we mnie kipiała :)

Gombrowicz niewątpliwie utalentowanym i oryginalnym pisarzem był. Jednak nie on jedyny..
Ciekawi mnie na jakie inne przemyślenia tego autora natrafię w kolejnych częściach..

Sięgnęłam po dzienniki ze względu na moją fascynację za równo ,,Ferdydurke", jak i ,,Trans-Atlantykiem". Groteskowe wizje tego pisarza jak najbardziej mi odpowiadały. Więc pomyślałam sobie: ,,Skoro Gombrowicz w tak świetny sposób potrafił poruszyć wiele ciekawych i ważnych problemów za pomocą groteskowej fikcji literackiej, to jakież fascynujące muszą być jego Dzienniki, w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 295
  • Chcę przeczytać
    988
  • Posiadam
    304
  • Ulubione
    80
  • Teraz czytam
    62
  • Literatura polska
    25
  • Chcę w prezencie
    13
  • Literatura polska
    8
  • 2013
    7
  • 2018
    6

Cytaty

Więcej
Witold Gombrowicz Dziennik Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Dziennik 1953-1956 Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Dziennik Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także