Jane Bowles

(Jane Auer)

Urodzona jako jedynaczka w żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku, Jane Bowles spędziła dzieciństwo w Woodmere, Nowy Jork na Long Island. Jako nastolatka przebywała w Szwajcarii, gdzie uczęszczała do szkoł... Urodzona jako jedynaczka w żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku, Jane Bowles spędziła dzieciństwo w Woodmere, Nowy Jork na Long Island. Jako nastolatka przebywała w Szwajcarii, gdzie uczęszczała do szkoły z internatem. Do Szwajcarii zabrała ją na leczenie matka, kiedy u młodej Jane wykryto gruźlicę kolana. Jeszcze jako nastolatka wróciła do Nowego Jorku, gdzie zaczęła obracać się w towarzystwie bohemy Greenwich Village i eksperymentować ze swoją tożsamością płciową. Odkryła w sobie skłonności lesbijskie.

Pomimo faktu homoseksualności, w 1938 roku poślubiła pisarza i kompozytora Paula Bowles'a (również geja). Pięć lat później, w 1943 roku, opublikowała swoją pierwszą i jedyną powieść Dwie poważne damy ("Two serious ladies").

Jane Bowles napisała również sztukę pod tytułem "In the Summer House", która w 1953 została wystawiona na Broadwayu – recenzje były bardzo zróżnicowane. Za to Tennessee Williams, Truman Capote oraz John Ashbery uważali ją za jednego z najlepszych a zarazem za jednego z najbardziej niedocenianych autorów amerykańskiej fikcji literackiej.

W 1957 roku czterdziestoletnia i uzależniona od alkoholu Bowles dostała udaru, który spowodował afazję i częściową utratę wzroku. Stan jej zdrowia stopniowo się pogarszał pomimo wielokrotnie podejmowanej terapii zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach Zjednoczonych. W końcu umieszczona została w klinice w hiszpańskiej Maladze, gdzie zmarła i została pochowana w 1973 roku.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jane_Bowles

źródło zdjęcia: http://www.nndb.com/people/128/000114783/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dwie poważne damy
Dwie poważne damy
Jane Bowles

6,51 (71 ocen i 10 opinii)
Dwie poważne damy
Autor:
Seria: Spojrzenia
"Dwie poważne damy" to jedyna w swym rodzaju proza, która skrzy się humorem, najgłębszym smutkiem, szczęściem prawie nie do zniesienia - słowem wszystkim, co było, jest i będzie probierzem s...
czytelników: 247 | opinie: 10 | ocena: 6,51 (71 głosów) | inne wydania: 1
Dwie poważne damy. W letnim domku
Dwie poważne damy. W letnim domku
Jane Bowles

7,08 (13 ocen i 1 opinii)
Dwie poważne damy. W letnim domku
Autor:
Seria: Proza
Jane Bowles, królowa poetyki camp, jest jedną z najoryginalniejszych amerykańskich pisarek. "Dwie poważne damy", jedyna powieść w jej dorobku, to zmysłowa, zabawna a zarazem gorzka historia dwóch kobi...
czytelników: 55 | opinie: 1 | ocena: 7,08 (13 głosów)
Proste przyjemności
Proste przyjemności
Jane Bowles

6,84 (51 ocen i 6 opinii)
Proste przyjemności
Autor:
Seria: Spojrzenia
Jedyny obszerniejszy zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki, którą Truman Capote określił mianem geniusza, a poeta John Ashbery napisał, że była jedną z najlepszych współczesnych pisarek, tworzących w...
czytelników: 181 | opinie: 6 | ocena: 6,84 (51 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

3
152
298
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (11)

Czytelnicy (152)

Cytaty tego autora (2)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Dobrze wyjść z pisarzem: Paul Bowles

Jeśli nie masz domu, do którego możesz powrócić, idziesz wciąż naprzód. Odcinek cyklu, w którym następuje pewna wolta. Będzie o pisarzu, który mnie inspiruje i motywuje, z którym spotkanie gwarantuje przypływ dobrej energii. Będzie o pisarzu, z którym czuję, że – jakkolwiek niepoprawnie to zabrzmi – „dobrze wychodzę”.


więcej
14 par pisarzy na 14 lutego

Powszechnie uważa się, że pisarze to samotnicy. Zbyt egoistyczni, by wytrwać w związku lub zbyt aspołeczni, by w ogóle w relację z drugą osobą wejść. Jeśli już znajdują parę, najczęściej ich związek ma burzliwy przebieg i kończy się w dramatycznych okolicznościach. Prawda jednak jak zawsze leży gdzieś pośrodku. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd