Dom pod kasztanami

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Barbara

Piotruś i Kasia spotykają tygryska Coś dziwnego niech się stanie! Na wyspie piratów W deszczowym pałacu Spotkanie na moście Zamek pod niebieskim łabędziem Czarownica z wierzbowej dziupli Jestem wąż złotooki Wielka niedźwiedzica w ogrodzie Czarny magoł i lampart Słoniątko Ptaki z zegara Makówkowy dzień Żegnaj, koniu, żegnaj, lwie!...

Piotruś i Kasia spotykają tygryska
Coś dziwnego niech się stanie!
Na wyspie piratów
Czarny magoł i lampart
Słoniątko
Ptaki z zegara
Makówkowy dzień
Żegnaj, koniu, żegnaj, lwie!
Żegnaj, tygrysku!

Urok wszelkich magicznych historii polega na tym, że przez chwilę możemy poudawać, że w nie wierzymy, że magia jest możliwa i istnieją inne światy niż ten... Zatapiamy się w czarodziejskiej i czarownej rzeczywistości i prawie wierzymy, że staje się także nasza...

W "Domu pod kasztanami" Piotruś i Kasia przeżywają niezwykłe przygody, niestety zdajemy sobie sprawę, że są tylko wymyślone i nawet nie sprawiają wrażenia prawdziwych. Nie byłam w stanie nawet przez chwilę w nie uwierzyć. Wiedza, że dzieci sobie to wszystko, całą tę magię, tylko wyobrażają, popsuła cały urok tej opowieści.

To historia o potędze wyobraźni i nic więcej. To dla mnie trochę za mało, czytając baśnie, chcę wierzyć w księżniczki, smoki i czarownice. A nie tylko wiedzieć, że mogę je sobie wyobrazić.

Książka oczywiście jest napisana pięknym językiem i cudownie zilustrowana. Ale niestety dla mnie czegoś jej zabrakło - prawdziwej magii. Rudy kot pozostał dla mnie tylko kotem i nie zamienił się w tygrysa.

Marta Bilewicz | 2014-05-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Kasia i Piotruś spędzają wakacje u cioci na wsi, w domu pod kasztanami. Na pierwszy rzut oka dom wygląda całkiem zwyczajnie, jest stary i jak wszystkie stare domy ma kilka niezwykłych tajemnic. Tu i tam coś skrzypi, coś szeleści, a jak się dobrze przyjrzymy, okaże się, że we wszystkim znajdziemy coś szczególnego i wyjątkowego.

Kasia i Piotruś, jak wszystkie dzieci, mają niesamowicie bogatą wyobraźnię, dzięki czemu zwykły - na pozór - pobyt u ciotki, zamienia się w wielką przygodę pełną tajemnic i magii.

"Tygrysku, dziwne oczy masz,
Tygrysku, pewnie czary znasz (...)".

To właśnie wyobraźnia sprawia, że zwyczajny domowy kot, zmienia się w dziecięcych oczach w tygrysa, który wyrusza wraz z nimi na poszukiwania zagubionego przed laty słoniątka. Porcelanowy duży słoń stoi u cioci na kredensie i Kasia uznaje, że jest smutny. Ciocia mówi, że kiedyś, do kompletu, miała też małe słoniątko, które zgubiło się już dawno temu i dzieci postanawiają je odszukać. Wyruszają w pełną...

Doracy | 2016-05-14

"Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego,
Żeby bawić się, żeby bawić się,
Żeby bawić się na całego..." ta urocza piosenka jest doskonałą ilustracją do tej świetnej książki, jednej z najulubieńszych książek mojego dzieciństwa. Cuda się zdarzają, trzeba mieć tylko fantazję i już zwykłe codzienne otoczenie magicznie zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. "Tygrysku, dziwne oczy masz, Tygrysku pewnie czary znasz"... Zapraszam dzieci do czytania, najlepiej w deszczowy dzień :)

Agata | 2014-02-01

Książkę dostałam na zakończenie przedszkola, baaardzo ją lubiłam jako dziecko, a teraz czytam moim dzieciom. Są jeszcze w wieku, w którym świat baśni płynnie splata się z realnym. To piękna książka - o potędze wyobraźni. Wakacje spędzane w starym domu na wsi mogą być niekończącą się fantastyczną przygodą, jeśli w bańkach deszczu na kałużach potrafimy dostrzec deszczowych panków, w pręgowanym kocie - tygrysa, w makówce - dom... Cudowna polszczyzna pani Bechlerowej i magiczne ilustracje Jana Marcina Szancera. Perełka!

Ania | 2014-02-23

Przeczytałam tę książkę może raz lub dwa. Jednak z tego co pamiętam bardzo ją lubiłam w dzieciństwie. Wtedy to bowiem miały miejsce owe moje czytania. Obecnie niestety już jej nie posiadam. Nie mogę więc sięgnąć po nią by sobie przypomnieć jej treść. Pozostało mi za tę tylko zerkanie na tę stoę i znikome wspomnienia. Wspominać zaś mogę nietylne treść książeczki co fantastyczne ilustracje.

Najpiękniejsza książka z mojego dzieciństwa. Mam ją do dzisiaj, ma stałe miejsce na mojej półce, przeczytały ją moje dzieci i mam nadzieję, że przeczytaja też wnuki

Jedna z najlepszych książek dzieciństwa - taka, którą chciałabym w przyszłości czytać kolejnym pokoleniom. Bohaterami są Kasia i Piotruś, którzy przyjeżdżają do swojej cioci na wakacje do domu pod kasztanami. Jednym z mieszkańców tego domu jest rudy kot Tymonek, który wraz z dziećmi przeżywa różne przygody.

''Tygrysku, dziwne oczy masz, tygrysku, pewnie czary znasz'' - to zawołanie skierowane do kota, wywołujące kolejne dziwy, czary i niesamowite zdarzenia.

Książka rozwijająca wyobraźnię. Czytałam to tak dawno temu, że trudno mi teraz napisać, dla jakiego przedziału wiekowego byłaby najlepsza, ale sądzę, że dla dzieci w okolicach 5 lat.

beata66 | 2013-08-17
Przeczytana: 26 czerwca 2012

suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuppppppppppppppppppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Julita | 2016-03-26
Celeste | 2016-03-04