Najmilsi

Wydawnictwo: Zielona Sowa
GORMITI

Inne wydania

Książki tej autorki zna niejedno pokolenie młodych czytelników. Ewa Szelburg-Zarembina należy do grona najbardziej lubianych pisarek dziecięcych. "Najmilsi" to zbiór 10 opowiadań, w których główną bohaterką jest mała Renia. Dziewczynka ma wyjątkowe szczęście do przygód ze zwierzętami. I tak, opiekuje się rannym zajączkiem, którego przyniósł jej gajowy Magiera, pielęgnuje wróbelka i skaleczonego jeża. Poznaje też sowę o ogromnych, tajemniczych oczach - jej się trochę boi, rudą wiewiórkę, którą sadza koło kałamarza i... wiele, wiele innych ciekawych zwierząt, z którymi ma dużo perypetii.

źródło opisu: wydawnictwo Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: wydawnictwo Zielona Sowa

Weronika | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Książka, którą czytałam w dzieciństwie. O dziewczynce Reni, mieszkającej na wsi z rodzicami i opiekującej się różnymi zwierzątkami. Jak ja jej tych zwierzątek zazdrościłam! I jeż, i zajączek, i wiewiórka, i myszka! A także sowa, dwa pieski i żółw.
Po ponad trzydziestu latach wróciłam do książki, czytając ją mojemu sześciolatkowi. Okazało się, że wraz z upływającym czasem walory książki wzrosły. Pozostał zachwyt zwierzątkami, a doszła historia dawnej, polskiej wsi, której - niestety - już nie ma. W czasie czytania musiałam tłumaczyć synkowi nie tylko wiele słów, ale i pojęć związanych z tym, jak się kiedyś żyło. Synek był zachwycony i cały czas pytał czy możemy pojechać gdzieś, gdzie życie wciąż jest takie...
I wymyśliłam! Wakacje na kresach Polski, ostatnie ostoje polskiej wsi i dawnego życia. :)

Zbiór pogodnych opowiadań o zwierzętach, z którymi styka się mała Renia. Są wśród nich pieski, kogut, wiewiórka, wróbelek, zajączek, żółw. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z nimi, troszczy się o nie, oraz poznaje ich zwyczaje.
Skorzystałam z tego, że moja córka wypożyczyła dla siebie. Fajnie było sobie przypomnieć :)

Żaneta | 2010-07-19

Książka mojego dzieciństwa. Jako na prawdę mała dziewczynaka czytałam ją kilkakrotnie, można powiedzieć, że pierwsza ulubiona, do teraz pamiętam trochę z treści :) Polecam wszystkim jako prezent dla małego dziecka, myślę, że czytanie jej na dobranoc będzie czymś dobry.

wrublik7 | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

są książki które warto przeczytać choćby po to by zapoznać się ze starym słownictwem, na pewno to nie najważniejszy walor tej książki, ale rzuciło mi się w oczy bogactwo niegdysiejszego słownictwa, bardziej znanego jeszcze może gdzieś na wsiach.
córeczka nie była na początku przekonana, bo ilustracje takie skromniutkie były, ale jak usłyszała jakie piękne historyjki o zwierzątkach tu są to bardzo chętnie słuchała jak czytałam do snu. tylko długość historyjek taka dość nie krótka, na jeden raz to czytałyśmy po jednej.

xxgetuglyxx | 2013-02-23
Przeczytana: 2011 rok

Kidyś przeczytałam, ale znowu czytam. A książka jest okey. Tylko szkoda, że jeden najmilszy przeżył. :'-(

kaja_kicia | 2013-04-26
Przeczytana: 2000 rok

Ta książka pomaga dostrzegać piękno otaczającego nas świata i cieszyć się drobiazgami.

narratorka | 2013-03-29

To ksiażka, którą poleciła mi MAMA. Z kolei jej czytała to jej mama. I takim łańcuszkiem doszło to do mojej młodszej siostry. I ja na pewno przeczytam tę ksiażkę swoim dzieciom. To nie jakieś bajki, które wchodzą jednym uchem a wychodzą drugim, ale mądre i ciekawe, pełne barwnych zwierzątek i niebanalnych przygód historie ;)

blaack_shadow | 2014-03-20

Jedna z najlepszych książek mojego dzieciństwa. Przeczytana przeze mnie wielokrotnie, zaczytywałam się w nią całymi dniami ;)

Renebike | 2013-02-24

Najlepsza książka z dzieciństwa :)

Daję 10/10, nie mam innego wyboru.
Pamiętam tę książkę ze swojego dzieciństwa, gdyż była pierwszą, po którą sięgnęłam w wieku 7 lat ze szkolnej biblioteki.
Wspomnienia wracają :)