Encyklopedia "drugiej płci"

83-87893-96-X
encyklopedia, Kopaliński
klasyka
Amara_Nomad

Książka mówi o kobietach na przestrzeni dziejów, od królowej Saby do Krystyny Jandy, co dały światu i czym świat się im odwdzięcza. Są tu życiorysy wybitnych kobiet,a także bohaterek męskiej wyobraźni, jak również uwagi i spostrzeżenia na temat natury kobiet, ich urody, mądrości, próżności, gadatliwości, ich tajemnic i pasji. Mówi się tu wreszcie o sprawach kobiecej anatomii i seksu, a nawet szpilkach i stanikach. Istotnym tematem książki jest jednak sama kobieta, osobliwa druga płeć będąca bez wątpienia genetycznie pierwszą, mniejszość społeczna, która jest w każdym spisie ludności większością, siła robocza - źle opłacana poza domem, a darmowa w domu, obarczona przez fizjologię i tradycję podwójnym ciężarem obowiązków i trudów, a mimo to przeżywająca mężczyzn o coraz większą liczbę lat, równouprawniona, a przecież dyskryminowana. Krótko mówiąc - Wielka Niewiadoma. Władysław Kopaliński

Beata | 2015-12-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Dawniej moja ulubiona lektura. Przeczytana w ciągu dłuższego czasu na zasadzie, co mnie zainteresuje, albo się otworzy...:) Miałam swego czasu taki etap, że czytałam wszystko o kobietach w przeszłości, ich roli w historii, o ich życiu, o regułach w jakich funkcjonowały i musiały sobie radzić. Wszystko to prowadziło do konkluzji - wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, ale Bogu dzięki, że urodziłam się tu i teraz:) Jeśli ktoś chce zapoznać się, z czym borykały się kobiety przez wieki, albo też jak radziły sobie w "męskim" świecie (bo podstępem, pochlebstwem, miłością bądź szantażem - radziły sobie:), to encyklopedia Kopalińskiego pomoże poznać temat:) Polecam szczerze. Nawiasem mówiąc, był to doskonały prezent od mojego męża na 10 rocznicę naszego ślubu (odpowiedź na moje żarty dotyczące rocznicy wojny dziesięcioletniej:))

Koronczarka | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

Oczywiście, że nie siadłam i nie przeczytałam tej książki. Ale uwielbiam grzebać sobie w takich leksykonach Kopalińskiego - to kopalnia różnych odkryć, ciekawostek, anegdot, pomysłów do czegoś tam i uśmiechów nad czymś tam. Książkowe wydania leksykonów mają pewną zaletę - zaspokajają potrzeby nieuświadomione, ułatwiają szukanie po omacku. Kiedy sięgam do Wikipedii, muszę wpisać bardzo konkretne hasło, tu mogę otworzyć książkę na chybił trafił i szukać czegoś, o czym mam tylko mgliste pojęcie. A ponieważ mam poglądy feministyczne, więc takie włóczęgostwo po krainie kobiet sprawia mi sporo frajdy.

Książkoholiczka88 | 2015-12-14
Juri | 2014-02-20