Ja jestem Żyd z 'Wesela'

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0213-7
klasyka
Aśka

Popularny utwór Romana Brandstaettera o Hirszu Singerze, pierwowzorze Żyda z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, ukazuje się teraz wzbogacony o komentarze oraz nie publikowane dotąd fotografie Józefy Singer, jej listy, wspomnienia o niej Heleny Rydlowej.

[merlin.pl]

Anna | 2013-10-05
Przeczytana: 27 września 2013

To bardzo smutna historia Hirsza Singera, charakterystycznej postaci "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, już po tytułowym wydarzeniu. Okazuje się, że wydanie popularnej książki nie każdemu może przynieść sławę. Co więcej, człowiek może stracić dosłownie wszystko - rodzinę, majątek, godność - za cenę spokoju. To jest dopiero tragedia steranego życiem starca, którego znienacka zaczynają nachodzić ludzie, coraz więcej i więcej, chociaż wcale się o to nie prosi. W przeciwieństwie do niezdającego sobie z tego sprawy Wyspiańskiego.

| 2012-04-26
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

"Jest to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hirsz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (...) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję - za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić «żyd z Wesela»." (Wisława Szymborska)

Na początku trudno zrozumieć, o co to całe dziwne zamieszanie?
Wybitny pisarz tworząc dramat posłużył się realnym wydarzeniem - weselem inteligenta z chłopką - dla "wyższych celów", pokazania narodowi stanu jego ducha. Zaś z żyjących ludzi uczynił bohaterów tego dramatu. Czy...

Tomek | 2016-07-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Tak na marginesie... Rola tytułowego bohatera znakomicie grana przez Jerzego Nowaka na deskach Teatru Starego w Krakowie. Chadzałem wielokrotnie by podziwiać kunszt aktorski mistrza Jerzego i zadumać się nad historią opowiedzianą przez mistrza Romana. Magiczne chwile, za każdym razem niosące coraz głębsze doświadczenie tajemnicy człowieka. Ostatnie spektakle... Coraz mniej słów, coraz więcej gry ciała, coraz bardziej nieobecnego w ograniczoności materii i coraz mocniej wciągającego za sobą widza w tajemniczą nadprzyrodzoność...

nauznyka | 2011-05-27

Bardzo fajna książka nie tylko dla wielbicieli Wyspiańskiego.
Pokazuje ona dramat człowieka którym posłużono się bez jego zgody. Warte polecenia

Marta_Kornelia | 2017-01-06
Na półkach: Polskie, Przeczytane