Ja jestem Żyd z „Wesela”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
klasyka
Aśka

Popularny utwór Romana Brandstaettera o Hirszu Singerze, pierwowzorze Żyda z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, ukazuje się teraz wzbogacony o komentarze oraz nie publikowane dotąd fotografie Józefy Singer, jej listy, wspomnienia o niej Heleny Rydlowej.

[merlin.pl]

źródło opisu: •

Koronczarka | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Maleńka książeczka, która opisuje tragedię człowieka, dziś już całkowicie zwietrzałą, która zainteresowała pisarza (i czytelników), bo była przyczynkiem do wielkiego dramatu Wyspiańskiego. Jakie to prawdziwe, jakie smutne, okrutne i prawdziwe. A do tego jak napisane! Umarłam z zachwytu, po czym natychmiast zakupiłam "Jezusa z Nazarethu" tegoż autora.

allison | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Książeczka niewielka objętościowo, właściwie nowela, lecz bogata w refleksje oraz informacje o "Weselu" Wyspiańskiego.

Głównym bohaterem jest Hirsz Singer, Żyd, który wraz z córką stał się jednym z bohaterów słynnego dramatu. Niespodziewana i niechciana sława przynosi mu więcej kłopotów niż korzyści, zmieniając dotychczasowe spokojne życie w pasmo udręk. Jakby tego było mało, karczmarz czuje się pozbawiony swojej prawdziwej tożsamości - ludzie zapominają, jak naprawdę Hirsz się nazywa i zwracają się do niego jak do literackiej postaci. Podobnie rzecz ma się z jego córką, Pepą, która stała się pierwowzorem Racheli.
Tymczasem cieszący się uznaniem autor pozostaje w błogiej nieświadomości swego wpływu na losy Hirsza...

Sporo w tej książeczce informacji na temat genezy "Wesela", jego treści i bohaterów, sporo też rozważań o granicach sztuki, zwłaszcza literatury, o możliwościach pisarza i mocy słowa.
Czyta się przyjemnie, lekko, ale i z głębokimi emocjami.

wiesia | 2018-09-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2018

Karczmarz Hirsz Singer i jego córka Pepka - Żyd i Rachela z dramatu "Wesele". Sława okazała się dla nich źródłem nieszczęść.
Przejmująca opowieść zawarta w niepozornej książeczce. Przeczytałam, bo trafiłam na opinię Koronczarki, dziękuję :)

Anna | 2013-10-05
Przeczytana: 27 września 2013

To bardzo smutna historia Hirsza Singera, charakterystycznej postaci "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, już po tytułowym wydarzeniu. Okazuje się, że wydanie popularnej książki nie każdemu może przynieść sławę. Co więcej, człowiek może stracić dosłownie wszystko - rodzinę, majątek, godność - za cenę spokoju. To jest dopiero tragedia steranego życiem starca, którego znienacka zaczynają nachodzić ludzie, coraz więcej i więcej, chociaż wcale się o to nie prosi. W przeciwieństwie do niezdającego sobie z tego sprawy Wyspiańskiego.

| 2012-04-26
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

"Jest to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hirsz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (...) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję - za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić «żyd z Wesela»." (Wisława Szymborska)

Na początku trudno zrozumieć, o co to całe dziwne zamieszanie?
Wybitny pisarz tworząc dramat posłużył się realnym wydarzeniem - weselem inteligenta z chłopką - dla "wyższych celów", pokazania narodowi stanu jego ducha. Zaś z żyjących ludzi uczynił bohaterów tego dramatu. Czy...

Czechożydek | 2018-01-06

Książeczka wygląda niepozornie (ten format kojarzy mi się z tym, jak kilkadziesiąt lat temu była wydawana w Polsce literatura dziecięca), ale skrywa bardzo ciekawą rzecz, jaką jest opowiadanie o Żydzie z "Wesela" Wyspiańskiego.
Nie mogę przestać zadawać sobie pytania - dlaczego nie czytaliśmy tego w liceum? Równolegle do "Wesela"? Duże toto nie jest, a dałoby większy ogląd sytuacji.
Polecam, nawet nie zauważycie, jak się Wam to skończy.

Tomek | 2016-07-04

Tak na marginesie... Rola tytułowego bohatera znakomicie grana przez Jerzego Nowaka na deskach Teatru Starego w Krakowie. Chadzałem wielokrotnie by podziwiać kunszt aktorski mistrza Jerzego i zadumać się nad historią opowiedzianą przez mistrza Romana. Magiczne chwile, za każdym razem niosące coraz głębsze doświadczenie tajemnicy człowieka. Ostatnie spektakle... Coraz mniej słów, coraz więcej gry ciała, coraz bardziej nieobecnego w ograniczoności materii i coraz mocniej wciągającego za sobą widza w tajemniczą nadprzyrodzoność...

nauznyka | 2011-05-27

Bardzo fajna książka nie tylko dla wielbicieli Wyspiańskiego.
Pokazuje ona dramat człowieka którym posłużono się bez jego zgody. Warte polecenia

Beata | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019