Ja jestem Żyd z „Wesela”

Okładka książki Ja jestem Żyd z „Wesela” Roman Brandstaetter
Okładka książki Ja jestem Żyd z „Wesela”
Roman Brandstaetter Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie klasyka
41 str. 41 min.
klasyka
Wydawnictwo Poznańskie
1981-01-01
1981-01-01
41 min.
opowiadanie nowela postać literacka wesele wyspiański

Wspaniała glossa do "Wesela". O tym, jak genialna sztuka może wpłynąć na ludzki los - i to bynajmniej nie w pozytywny sposób.

A także o tym splątanym już po kres dziejów niezwykłym węźle polsko-żydowskim, którego ani nie rozplątać, ani tym bardziej przeciąć niczym ten gordyjski . Choć są w Polsce tacy łajdacy, ("którzy wzięli się do odwiecznej tu pracy" - jak mowi Poeta) i chodzi im to po ich chorych głowach…

Na marginesie opowieści Brandstaettera warto przywołać losy tej prawdziwej Racheli. Wyklęta przez ojca, Józefa Singer przyjęła chrzest w 1919 r., w związku z patriotycznym ślubowaniem, że uczyni to, gdy Polska odzyska niepodległość. Wcześniej jako pielęgniarka była zaangażowana w ruch legionowy. W czasie II wojny ukrywali ją przyjaciele. Szantażowana, wykupiła się z rąk szmalcowników (ciekawe, jakiej byli narodowości i sympatii politycznych). Zmarła w latach 50

Jakże ta książka jest inna od "Wesela" i wcale nie chodzi tutaj o formę. Hirsz Singer- tytułowy Żyd z Wesela przedstawił swoją wizję wydarzeń z Bronowic, a raczej skargę na nieuczciwe przedstawienie przez Wyspiańskiego. Brandstaetter za pośrednictwem Hirsza zadaje szereg pytań o sztukę. Czy Wyspiański miał prawo umieszczać w dramacie zupełnie anonimową do tej pory postać? Jak "Wesele" zmieniło jego życie oraz życie całej rodziny? Jakie są granice sztuki? Czy może wpływać na życie? Krzywdzić? Jakie są prawa autora? Czy sztuka jest nadrzędną wartością? A co z dobrobytem innego człowieka?
Bardzo smutna, ale warta przeczytania książka.

W kategorii "książki do 100 stron" zajmuje bardzo wysokie miejsce. Gdyby była kategoria "książki do 30 stron" to by wygrała!

Zachęcam do odczasowego doczasowego zajrzenia na moją grupę "Wesele - czytać, rozumieć, rozmawiać".

2070

Maleńka książeczka, która opisuje tragedię człowieka, dziś już całkowicie zwietrzałą, która zainteresowała pisarza (i czytelników),bo była przyczynkiem do wielkiego dramatu Wyspiańskiego. Jakie to prawdziwe, jakie smutne, okrutne i prawdziwe. A do tego jak napisane! Umarłam z zachwytu, po czym natychmiast zakupiłam "Jezusa z Nazarethu" tegoż autora.

Książeczka niewielka objętościowo, właściwie nowela, lecz bogata w refleksje oraz informacje o "Weselu" Wyspiańskiego.

Głównym bohaterem jest Hirsz Singer, Żyd, który wraz z córką stał się jednym z bohaterów słynnego dramatu. Niespodziewana i niechciana sława przynosi mu więcej kłopotów niż korzyści, zmieniając dotychczasowe spokojne życie w pasmo udręk. Jakby tego było mało, karczmarz czuje się pozbawiony swojej prawdziwej tożsamości - ludzie zapominają, jak naprawdę Hirsz się nazywa i zwracają się do niego jak do literackiej postaci. Podobnie rzecz ma się z jego córką, Pepą, która stała się pierwowzorem Racheli.
Tymczasem cieszący się uznaniem autor pozostaje w błogiej nieświadomości swego wpływu na losy Hirsza...

Sporo w tej książeczce informacji na temat genezy "Wesela", jego treści i bohaterów, sporo też rozważań o granicach sztuki, zwłaszcza literatury, o możliwościach pisarza i mocy słowa.
Czyta się przyjemnie, lekko, ale i z głębokimi emocjami.

Książeczka wygląda niepozornie (ten format kojarzy mi się z tym, jak kilkadziesiąt lat temu była wydawana w Polsce literatura dziecięca),ale skrywa bardzo ciekawą rzecz, jaką jest opowiadanie o Żydzie z "Wesela" Wyspiańskiego.
Nie mogę przestać zadawać sobie pytania - dlaczego nie czytaliśmy tego w liceum? Równolegle do "Wesela"? Duże toto nie jest, a dałoby większy ogląd sytuacji.
Polecam, nawet nie zauważycie, jak się Wam to skończy.

Tak na marginesie... Rola tytułowego bohatera znakomicie grana przez Jerzego Nowaka na deskach Teatru Starego w Krakowie. Chadzałem wielokrotnie by podziwiać kunszt aktorski mistrza Jerzego i zadumać się nad historią opowiedzianą przez mistrza Romana. Magiczne chwile, za każdym razem niosące coraz głębsze doświadczenie tajemnicy człowieka. Ostatnie spektakle... Coraz mniej słów, coraz więcej gry ciała, coraz bardziej nieobecnego w ograniczoności materii i coraz mocniej wciągającego za sobą widza w tajemniczą nadprzyrodzoność...

To bardzo smutna historia Hirsza Singera, charakterystycznej postaci "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, już po tytułowym wydarzeniu. Okazuje się, że wydanie popularnej książki nie każdemu może przynieść sławę. Co więcej, człowiek może stracić dosłownie wszystko - rodzinę, majątek, godność - za cenę spokoju. To jest dopiero tragedia steranego życiem starca, którego znienacka zaczynają nachodzić ludzie, coraz więcej i więcej, chociaż wcale się o to nie prosi. W przeciwieństwie do niezdającego sobie z tego sprawy Wyspiańskiego.

Karczmarz Hirsz Singer i jego córka Pepka - Żyd i Rachela z dramatu "Wesele". Sława okazała się dla nich źródłem nieszczęść.
Przejmująca opowieść zawarta w niepozornej książeczce. Przeczytałam, bo trafiłam na opinię Koronczarki, dziękuję :)

Cienka książeczka, w sam raz na niezbyt długą podróż. Opowieści Brandstaettera towarzyszą dwa eseje o Herszu Singerze i jego córce Józefie Singer (Racheli z Wesela).
Ciekawe dopełnienie wiedzy na temat bohaterów dramatu Wyspiańskiego.

Ciekawe dopełnienie wiedzy na temat bohaterów dramatu Wyspiańskiego.

• Żydzi
  • Polskie