125 baśni do opowiadania dzieciom

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Władysława Kopalińskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-368-6
wai

"Tego bardzo szczupłego wyboru baśni dokonałem spośród tysięcy mniej czy bardziej ludowych czy literackich opowieści różnych krajów Europy i Azji, począwszy od starożytności, a na dobie obecnej kończąc. Brałem tu przede wszystkim pod uwagę fakt, że dziecko XXI wieku różni się znacznie w swych pojęciach i gustach od dzieci będących adresatami braci Grimm, również znaczna większość późniejszych zbiorów zieje nudą, nie pobudza do myślenia, nie bawi dzisiejszego odbiorcy mimo przepełniających je smoków i królowych, diabłów, olbrzymów i karzełków.
Starłem się więc przytoczyć baśnie przynoszące jakiś interesujący przekaz myślowy, baśnie, które, przyjmując jak najbardziej fantastyczne założenia, opierają się na nich w sposób sensowny, a także baśnie mówiące o postaciach, które powinny towarzyszyć dziecku i pozostać z nim przez całe życie.
Myślą przewodnią tego wyboru jest – rzecz dość osobliwa – sposób jego wykorzystania, mianowicie opowiadanie dziecku własnymi słowami z własnej pamięci, słownictwem i stylem znanym dziecku z codziennych kontaktów z opowiadającym. Oczywiście po uprzednim przeczytaniu sobie po cichu tekstu baśni. Ta forma przekazu stwarza swoistą, intymną wspólnotę między opowiadającym i słuchaczem...”
Władysław Kopaliński

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=195

nellanna | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

W kategorii bajania odetchnęłam nad lekturą z ulgą. Jest jeszcze sposób na bajanie, można się zakochać w samej treści i wielorakości, bo bajki są nie tylko polskie ale i zagraniczne. A sposób interpretacji bardzo bajkowy, cokolwiek to znaczy. Wolę ten styl od intelektualizowania, bo uważam, że aby było skomplikowanie, musi być wpierw prosto. Prostota bywa najtrudniejsza. Wielkie brawa za tę pozycję dla wydawcy i myślę, że tradycyjna bajka ma się dobrze, bez względu na to, w jakich czasach żyjemy. Może dlatego pozostaje bajką?
Profesor Kopaliński odróżnia bajkę od reszty świata, wie, że opowiadanie bajek to rzecz wielce odpowiedzialna i dlatego książkę polecam małym i dużym.

Isadora | 2010-10-18

Świetny pomysł dla każdego rodzica,który czuje w sobie smykałkę gawędziarską.Spory i interesujący wybór baśni z różnych części świata,podane w bardzo treściwy sposób,stanowiące właściwie kanwę,na podstawie której można snuć opowieść dziecku.
Ciekawy pomysł,który doskonale się sprawdził w przypadku mojej córki.
Polecam innym!

Czytam sobie z przerwami, od czasu do czasu, smakuję, delektuję się, czasem - zgodnie z zaleceniem - opowiadam dzieciom :)

Ilona | 2016-09-18
Na półkach: 2016, Przeczytane